Dodatek pielęgnacyjny – wzrost od 1 marca 2023 r.
28 lut 2023
Co należy zrobić aby w 2023 r. otrzymać dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi od 1 marca 2023 r. dodatek pielęgnacyjny? Ile lat należy ukończyć, aby dostać dodatek pielęgnacyjny? Co to jest dodatek pielęgnacyjny, komu przysługuje i ile wynosi? Co oznacza niezdolność do samodzielnej egzystencji?
Kto może dostać dodatek z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji?
08 lis 2022
Prawie 400 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji – dostaje, co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest już od trzech lat (od 1.10.2019) Nadal jednak wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny i komu przysługuje?
29 sie 2022
Co to jest dodatek pielęgnacyjny, komu przysługuje, jak go uzyskać i ile wynosi?
Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku
08 sty 2021
Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca może odbyć się w przypadku legitymowania się przez matkę orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wówczas przeniesienie urlopu może odbyć się wcześniej niż po 14 tygodniach. Ile tygodni urlopu należy wykorzystać? Pobierz wzór wniosku.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus
09 kwi 2020
PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.
Ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (koronawirus)
08 kwi 2020
W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa przedłuża się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy obowiązują nowe przepisy? Jaki ma to wpływ na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne?
Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych
07 kwi 2020
Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres?
Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?
06 kwi 2020
Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?