Wypłata wynagrodzenia 2019 - najważniejsze informacje
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2019 zmienią się zasady dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia. Podstawową formą będzie wypłata na konto bankowe pracownika. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać wypłatę w gotówce, będzie musiał złożyć wniosek o taką wypłatę. Jeśli go nie złoży, pracodawca będzie miał obowiązek wpłaty wynagrodzenia na konto pracownika.
REKLAMA
Jak wypłacać wynagrodzenia od 2019 roku
Pracownicy zatrudnieni od 1 stycznia 2019
Pracownikom zatrudnionym po wejściu w życie nowych przepisów, wynagrodzenie wypłaca się na podany przez niego rachunek bankowy albo – na pisemny wniosek pracownika – w gotówce.
Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce
Pracownicy zatrudnieni przed 1 stycznia 2019, który pobierają wynagrodzenie w gotówce
Pracownicy, którym do tej pory wypłacane zostało wynagrodzenie w gotówce, po zmianie przepisów będą mogli pozostać przy tej formie. Muszą jedynie złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Można go złożyć w zwykłej formie pisemnej albo elektronicznie.
Jeżeli pracownik chce zmienić wypłatę wynagrodzenia z gotówkowej na bezgotówkową to wystarczy, że przekaże numer rachunku płatniczego. Pracodawca będzie wtedy przelewał wynagrodzenie na konto.
Obowiązki pracodawcy po 1 stycznia 2019 roku
Po wejściu w życie nowych przepisów, pracodawca powinien poinformować każdego pracownika, któremu wypłaca pensję w gotówce, o obowiązku:
- podania numeru rachunku, na który chce mieć wpłacane wynagrodzenie
albo
- złożenia wniosku o dalszej wypłacie wynagrodzenia do rąk własnych
Pracodawca ma na to czas do 22 stycznia 2019 r. Pracownik powinien przekazać informacje o numerze rachunku bankowego albo złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych w ciągu 7 dni od poinformowania.
Pracownik, nadal będzie mógł otrzymać pensję w gotówce, jeśli:
- przed upływem 7 dniowego terminu przypada w firmie termin wypłaty wynagrodzenia za pracę a pracownik nie przekazał informacji
- pracownik nie podał numeru rachunku płatniczego ani nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych
W przypadku pracowników, którym wypłacane jest wynagrodzenie przelewem, nie zmieniają się żadne zasady.
Zasady wypłaty wynagrodzenia na konto pracownika
Jeśli do tej pory pracodawca wypłacał pracownikom wynagrodzenie w gotówce ale chce robić to przelewem, musi pamiętać, że przelew dokonany na rachunek pracownika powinien być dokonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na tym rachunku najpóźniej w dniu określonym jako termin wypłaty wynagrodzenia. Samo zlecenie przelewu w tym terminie nie jest wystarczające.
Podstawowy rachunek płatniczy
Pracownik, który nie posiada dotychczas rachunku bankowego (tłumacząc się np. obawami związanymi z kosztami jego prowadzenia) może założyć podstawowy rachunek płatniczy, który jest bezpłatny. Od sierpnia 2018 banki mają obowiązek zakładania takich bezpłatnych kont. Podstawowy rachunek płatniczy umożliwia otrzymywanie wpływów z tytułu dochodów lub świadczeń, w tym np. wynagrodzenia za pracę.
Wypłata wynagrodzenia według przepisów od 2019 roku –najważniejsze informacje
- Wypłata wynagrodzenia następuje na rachunek płatniczy pracownika.
- Wypłata w formie gotówkowej tylko wtedy, gdy pracownik złoży wniosek o taką formę wypłaty w postaci pisemnej lub elektronicznej.
- W terminie 21 dni od 1 stycznia 2019 r. pracodawca informuje pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w gotówce o obowiązku:
- podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę albo
- złożeniu wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę w gotówce.
- Pracownik w ciągu 7 dni od otrzymania informacji przekazuje numer rachunku lub wniosek pracodawcy.
Źródło: biznes.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat