REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z zfśs - jak ustalić dochód?

Alicja Kozłowska
specjalista z zakresu kadr i wynagrodzeń
ZFŚS - dochód a świadczenia socjalne
ZFŚS - dochód a świadczenia socjalne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z zfśs uzależnione są od wysokości dochodu pracownika. W jaki sposób należy ustalić dochód, od którego zależy przyznanie świadczeń z zfśs?

Świadczenia z zfśs a dochód

Problem: W naszej firmie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Rozpatrując wnioski pracowników o przyznanie świadczeń z zfśs i oceniając ich sytuację socjalną, uwzględniamy jedynie dochód z zakładu pracy. Czy powinniśmy uwzględniać dochód uzyskany ze wszystkich źródeł przez członków rodzin tych pracowników? - pyta Czytelniczka z Wałbrzycha.

REKLAMA

Autopromocja

Rada: Przy ocenie sytuacji socjalnej osób uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych obiektywne będzie uwzględnianie dochodów uzyskanych ze wszystkich źródeł przez wszystkie osoby prowadzące z osobą uprawnioną wspólne gospodarstwo domowe. Zasady ustalania dochodu do celów przyznania wsparcia z zfśs powinien określać regulamin funduszu.

Uzasadnienie: Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależniają od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu.

WAŻNE!

Wysokość przyznawanych świadczeń z zfśs zależy od sytuacji socjalnej uprawnionych do korzystania z funduszu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja socjalna - dochody uzyskane w zakładzie pracy

REKLAMA

Uwzględnienie wyłącznie dochodu od pracodawcy przy ustalaniu prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie jest właściwym ustaleniem sytuacji socjalnej osoby uprawnionej. Jest to prostsze rozwiązanie, ale nie zawsze odzwierciedla ono sytuację materialną, życiową i rodzinną, która stanowi jedyną wytyczną stosowaną przy przyznawaniu świadczeń z funduszu.

W wyroku z 8 stycznia 2014 r. (I UK 202/13) Sąd Najwyższy uznał, że: (…) podział uprawnionych do spornych świadczeń według wysokości wynagrodzeń uzyskiwanych tylko u płatnika nie uwzględnia socjalnego charakteru przyznawanych im świadczeń. Oczywiste jest, że zarobki osiągane w spółce, szeregujące pracowników ze względu na zajmowane stanowisko, są tylko 1 z elementów oceny ich sytuacji socjalnej. Właściwym odzwierciedleniem sytuacji majątkowej, rodzinnej i finansowej - i skarżący nietrafnie to kwestionuje - jest wysokość dochodu przypadającego na członka jego rodziny. Ta wartość uwzględnia liczbę pozostających na jego utrzymaniu osób, uzyskiwanie przez pracownika dochodów z innych źródeł, wysokość przychodów osiąganych przez pozostałych członków rodziny, a więc konkretną jego i jego rodziny sytuację życiową. Dodatkowo może być przyjęte kryterium obrazujące szczególne wypadki niedostatku lub innych szczególnych okoliczności wymagających pomocy socjalnej.

Sytuacja socjalna - wszystkie źródła dochodu

Jak wskazał Sąd Najwyższy w przytoczonym wyżej wyroku, sytuację socjalną obiektywniej obrazuje dochód ze wszystkich źródeł i uzyskany przez wszystkie osoby prowadzące z osobą uprawnioną wspólne gospodarstwo domowe.

Wyjątek stanowi beneficjent, którego jedynym źródłem przychodu jest dochód uzyskiwany u pracodawcy udzielającego wsparcia i który jest jedyną osobą w gospodarstwie domowym.

Przykład

Pracownik A zarabia u pracodawcy Z 5400 zł netto i ma na utrzymaniu dziecko oraz niepracującą żonę. Pracownik B otrzymuje 5400 zł netto, ale jest osobą samotną. Dochód miesięczny na członka rodziny u pracownika A wynosi 1800 zł, a u pracownika B 5400 zł. Regulamin zfśs obowiązujący u pracodawcy przewiduje, że dochody na członka rodziny w granicach 1500-2500 zł uprawniają do dofinansowania do wypoczynku w wysokości 400 zł, a jeśli dochód jest powyżej 5000 zł - dofinansowanie nie przysługuje. Gdyby przyjąć dochody pracownika A i B pochodzące tylko od tego pracodawcy, pracownik A również nie otrzymałby żadnej dopłaty, mimo że jego sytuacja socjalna jest gorsza niż pracownika B.

Kwestie związane z ustalaniem dochodu do celów przyznania wsparcia z zfśs powinien jednoznacznie określać regulamin funduszu.

Podstawa prawna:

art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 746)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA