reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Instytucje kulturalne dla seniorów

Instytucje kulturalne dla seniorów

Minister Pracy i Polityki Społecznej w liście do dyrektorów instytucji artystycznych zachęca do szerszego udostępniania placówek kulturalnych dla seniorów.

Do szerszego otwarcia placówek kulturalnych na seniorów zachęcają minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy podpisali w czwartek list do dyrektorów instytucji artystycznych.

Chodzi m.in. o uczynienie z prób generalnych spektakli teatralnych, koncertów, oper, operetek i innych form scenicznych bezpłatnych pokazów dla seniorów. Praktyka taka ma już miejsce np. w Krakowie.

„To, że coraz dłużej żyjemy, słusznie uznaje się za jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji, stanowi to jednocześnie źródło wyzwań w różnorodnych obszarach życia publicznego i skłania do stworzenia warunków do jak największej aktywności seniorów” – wskazano w liście.

Zobacz: Projekt ustawy o osobach starszych

Zaznaczono w nim, że wśród obszarów, które czekają na jeszcze bardziej wszechstronne otwarcie na potrzeby osób starszych, są właśnie – szeroko rozumiane – kultura i sztuka.

„Serdecznie zachęcamy, by idąc za krakowskim przykładem, podjęli Państwo w kierowanych przez siebie instytucjach artystycznych podobne inicjatywy. Wierzymy, że instytucje artystyczne, nie ponosząc dodatkowych nakładów finansowych, wpiszą się w ogólnopolską misję aktywizacji kulturalnej seniorów” – napisali szefowie MPiPS i MDiKN, zwracając się do dyrektorów instytucji artystycznych.

W liście zachęcają oni ponadto do podejmowania innych inicjatyw kulturalnych, które pozwolą wykorzystać ogromny potencjał twórczy osób starszych.

Omilanowska, zabierając głos podczas zorganizowanej w czwartek w MPiPS konferencji „Kultura a seniorzy”, wskazała, że bariery w dostępie osób starszych do kultury to m.in. ograniczenia finansowe, a także znaczna odległość od instytucji oraz zdrowotne ułomności.

Rekomendowany produkt: Komplet Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Dodała, że resort wśród licznych inicjatyw promujących kulturę prowadzi także akcję w internecie. Minister wyraziła pogląd, że wielu seniorów świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie i potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie daje cyfrowy świat. Komputer, jak podkreślała, daje możliwość znalezienia bogatej ofert kulturalnej, także w postaci nagrań spektakli czy koncertów.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nie da się mówić o polityce senioralnej, wykluczając którykolwiek fragment ludzkiej aktywności – społecznej, zawodowej czy kulturalnej. Jak mówił, w Polsce jest ogromny potencjał osób starszych. „Chcemy zaprosić instytucje kultury, teatry, muzea i inne ośrodki do jeszcze szerszego włączenia i zaproszenia seniorów - na spotkania, na wykłady, do udziału w spektaklach” – wyjaśniał. „Nasz apel dotyczy otwarcia prób generalnych, za darmo dostępnych dla seniorów, którzy chcą skorzystać z możliwości zobaczenia prapremiery” – dodał.

Zobacz: Poradnik dla opiekunów osób starszych

W Krakowie akcję bezpłatnego otwarcia prób generalnych dla seniorów w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej zainaugurował lekarz-społecznik Mikołaj Spodaryk w ramach projektu "Jeszcze żyję!", którego celem jest aktywizacja kulturalna ludzi w podeszłym wieku, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama