Instytucje kulturalne dla seniorów
REKLAMA
REKLAMA
Do szerszego otwarcia placówek kulturalnych na seniorów zachęcają minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy podpisali w czwartek list do dyrektorów instytucji artystycznych.
REKLAMA
Chodzi m.in. o uczynienie z prób generalnych spektakli teatralnych, koncertów, oper, operetek i innych form scenicznych bezpłatnych pokazów dla seniorów. Praktyka taka ma już miejsce np. w Krakowie.
„To, że coraz dłużej żyjemy, słusznie uznaje się za jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji, stanowi to jednocześnie źródło wyzwań w różnorodnych obszarach życia publicznego i skłania do stworzenia warunków do jak największej aktywności seniorów” – wskazano w liście.
Zobacz: Projekt ustawy o osobach starszych
Zaznaczono w nim, że wśród obszarów, które czekają na jeszcze bardziej wszechstronne otwarcie na potrzeby osób starszych, są właśnie – szeroko rozumiane – kultura i sztuka.
„Serdecznie zachęcamy, by idąc za krakowskim przykładem, podjęli Państwo w kierowanych przez siebie instytucjach artystycznych podobne inicjatywy. Wierzymy, że instytucje artystyczne, nie ponosząc dodatkowych nakładów finansowych, wpiszą się w ogólnopolską misję aktywizacji kulturalnej seniorów” – napisali szefowie MPiPS i MDiKN, zwracając się do dyrektorów instytucji artystycznych.
W liście zachęcają oni ponadto do podejmowania innych inicjatyw kulturalnych, które pozwolą wykorzystać ogromny potencjał twórczy osób starszych.
Omilanowska, zabierając głos podczas zorganizowanej w czwartek w MPiPS konferencji „Kultura a seniorzy”, wskazała, że bariery w dostępie osób starszych do kultury to m.in. ograniczenia finansowe, a także znaczna odległość od instytucji oraz zdrowotne ułomności.
Rekomendowany produkt: Komplet Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Dodała, że resort wśród licznych inicjatyw promujących kulturę prowadzi także akcję w internecie. Minister wyraziła pogląd, że wielu seniorów świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie i potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie daje cyfrowy świat. Komputer, jak podkreślała, daje możliwość znalezienia bogatej ofert kulturalnej, także w postaci nagrań spektakli czy koncertów.
Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nie da się mówić o polityce senioralnej, wykluczając którykolwiek fragment ludzkiej aktywności – społecznej, zawodowej czy kulturalnej. Jak mówił, w Polsce jest ogromny potencjał osób starszych. „Chcemy zaprosić instytucje kultury, teatry, muzea i inne ośrodki do jeszcze szerszego włączenia i zaproszenia seniorów - na spotkania, na wykłady, do udziału w spektaklach” – wyjaśniał. „Nasz apel dotyczy otwarcia prób generalnych, za darmo dostępnych dla seniorów, którzy chcą skorzystać z możliwości zobaczenia prapremiery” – dodał.
Zobacz: Poradnik dla opiekunów osób starszych
W Krakowie akcję bezpłatnego otwarcia prób generalnych dla seniorów w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej zainaugurował lekarz-społecznik Mikołaj Spodaryk w ramach projektu "Jeszcze żyję!", którego celem jest aktywizacja kulturalna ludzi w podeszłym wieku, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat