REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucje kulturalne dla seniorów

Instytucje kulturalne dla seniorów
Instytucje kulturalne dla seniorów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Pracy i Polityki Społecznej w liście do dyrektorów instytucji artystycznych zachęca do szerszego udostępniania placówek kulturalnych dla seniorów.

Do szerszego otwarcia placówek kulturalnych na seniorów zachęcają minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy podpisali w czwartek list do dyrektorów instytucji artystycznych.

REKLAMA

Autopromocja

Chodzi m.in. o uczynienie z prób generalnych spektakli teatralnych, koncertów, oper, operetek i innych form scenicznych bezpłatnych pokazów dla seniorów. Praktyka taka ma już miejsce np. w Krakowie.

„To, że coraz dłużej żyjemy, słusznie uznaje się za jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji, stanowi to jednocześnie źródło wyzwań w różnorodnych obszarach życia publicznego i skłania do stworzenia warunków do jak największej aktywności seniorów” – wskazano w liście.

Zobacz: Projekt ustawy o osobach starszych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczono w nim, że wśród obszarów, które czekają na jeszcze bardziej wszechstronne otwarcie na potrzeby osób starszych, są właśnie – szeroko rozumiane – kultura i sztuka.

„Serdecznie zachęcamy, by idąc za krakowskim przykładem, podjęli Państwo w kierowanych przez siebie instytucjach artystycznych podobne inicjatywy. Wierzymy, że instytucje artystyczne, nie ponosząc dodatkowych nakładów finansowych, wpiszą się w ogólnopolską misję aktywizacji kulturalnej seniorów” – napisali szefowie MPiPS i MDiKN, zwracając się do dyrektorów instytucji artystycznych.

W liście zachęcają oni ponadto do podejmowania innych inicjatyw kulturalnych, które pozwolą wykorzystać ogromny potencjał twórczy osób starszych.

Omilanowska, zabierając głos podczas zorganizowanej w czwartek w MPiPS konferencji „Kultura a seniorzy”, wskazała, że bariery w dostępie osób starszych do kultury to m.in. ograniczenia finansowe, a także znaczna odległość od instytucji oraz zdrowotne ułomności.

Rekomendowany produkt: Komplet Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Dodała, że resort wśród licznych inicjatyw promujących kulturę prowadzi także akcję w internecie. Minister wyraziła pogląd, że wielu seniorów świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie i potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie daje cyfrowy świat. Komputer, jak podkreślała, daje możliwość znalezienia bogatej ofert kulturalnej, także w postaci nagrań spektakli czy koncertów.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nie da się mówić o polityce senioralnej, wykluczając którykolwiek fragment ludzkiej aktywności – społecznej, zawodowej czy kulturalnej. Jak mówił, w Polsce jest ogromny potencjał osób starszych. „Chcemy zaprosić instytucje kultury, teatry, muzea i inne ośrodki do jeszcze szerszego włączenia i zaproszenia seniorów - na spotkania, na wykłady, do udziału w spektaklach” – wyjaśniał. „Nasz apel dotyczy otwarcia prób generalnych, za darmo dostępnych dla seniorów, którzy chcą skorzystać z możliwości zobaczenia prapremiery” – dodał.

Zobacz: Poradnik dla opiekunów osób starszych

W Krakowie akcję bezpłatnego otwarcia prób generalnych dla seniorów w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej zainaugurował lekarz-społecznik Mikołaj Spodaryk w ramach projektu "Jeszcze żyję!", którego celem jest aktywizacja kulturalna ludzi w podeszłym wieku, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA