Komu należy się zaległe wynagrodzenie zmarłego pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Komu należy się zaległe wynagrodzenie zmarłego pracownika?
Po wygaśnięciu umowy z powodu śmierci pracownika pozostają po nim często prawa majątkowe wynikające z wcześniej istniejącego stosunku pracy np. prawo do zaległego wynagrodzenia czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. W tej sytuacji pozostały po zmarłym pracowniku prawa majątkowe przechodzą na członków rodziny pracownika, a w razie ich braku wchodzą do spadku. Do dziedzicznych praw majątkowych po zmarłym pracowniku są uprawnieni małżonek i osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym. Wszystkie osoby uprawnione dziedziczą prawa majątkowe w równych częściach.
REKLAMA
Do dziedziczenia praw majątkowych po zmarłym pracowniku są uprawnione małżonek oraz osoby którym przysługuje renta rodzinna po zmarłym.
Formalności po śmierci pracownika
W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy w wyniku śmierci pracownika należy sporządzić świadectwo pracy i włączyć je do części C jego akt osobowych. Z wnioskiem o wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy może wystąpić małżonek lub inna osoba uprawniona do ubiegania się o rentę rodzinną, a w razie braku takich osób inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat