reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ulegnie pewnym modyfikacjom na skutek podpisanej przez Prezydenta ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa weszła w życie już w maju tego roku, ale wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zmieniana stopniowo. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku wyniesie 1200 zł netto (1576 brutto). To prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas. Na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z dniem 1 maja z 640 zł do 800 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie świadczenia pielęgnacyjnego, nie zakończy się na kwocie 1200 zł, którą to osiągnie w 2015 r. W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne znów wzrośnie, tym razem o 100 zł, do kwoty 1300 zł netto miesięcznie.

Od 1 maja, osoby uprawnione otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 800 zł, a dodatkowo 200 zł rządowej pomocy, czyli w sumie 1000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pomoc rządowa ma być wypłacana tylko do końca 2014 roku.

Zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego z płaca minimalną

Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma ostatecznie na celu zrównanie jego kwoty z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Cel ten zostanie osiągnięty w roku 2016, kiedy świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, tj. 1703 zł brutto. Świadczenie pielęgnacyjne podlega bowiem składkom na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowo, nowelizacja ustawy o świadczenia rodzinnych zakłada coroczną waloryzację wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Pierwsza waloryzacja będzie mieć miejsce w styczniu 2017 r. Każda kolejna, z dniem 1 stycznia każdego roku. Za wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego przyjęty został procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 stycznia roku aktualnego 1 stycznia roku poprzedniego. Wysokość zwaloryzowanego świadczeni pielęgnacyjnego.

Zobacz także: Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Uwzględnienie nowej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego z urzędu

Co istotne, osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą musiały podejmować żadnych kroków w celu uzyskania wyższego świadczenia. Podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego osób uprawnionych, będzie dokonywane przez gminy z urzędu.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Obowiązująca w kolejnym roku kalendarzowym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie ogłaszana przez właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w do 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama