REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Agnieszka Fryc
Świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. Fotolia
Świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ulegnie pewnym modyfikacjom na skutek podpisanej przez Prezydenta ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa weszła w życie już w maju tego roku, ale wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zmieniana stopniowo. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku wyniesie 1200 zł netto (1576 brutto). To prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas. Na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z dniem 1 maja z 640 zł do 800 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie świadczenia pielęgnacyjnego, nie zakończy się na kwocie 1200 zł, którą to osiągnie w 2015 r. W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne znów wzrośnie, tym razem o 100 zł, do kwoty 1300 zł netto miesięcznie.

Od 1 maja, osoby uprawnione otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 800 zł, a dodatkowo 200 zł rządowej pomocy, czyli w sumie 1000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pomoc rządowa ma być wypłacana tylko do końca 2014 roku.

Zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego z płaca minimalną

Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma ostatecznie na celu zrównanie jego kwoty z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Cel ten zostanie osiągnięty w roku 2016, kiedy świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, tj. 1703 zł brutto. Świadczenie pielęgnacyjne podlega bowiem składkom na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowo, nowelizacja ustawy o świadczenia rodzinnych zakłada coroczną waloryzację wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Pierwsza waloryzacja będzie mieć miejsce w styczniu 2017 r. Każda kolejna, z dniem 1 stycznia każdego roku. Za wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego przyjęty został procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 stycznia roku aktualnego 1 stycznia roku poprzedniego. Wysokość zwaloryzowanego świadczeni pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Uwzględnienie nowej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego z urzędu

Co istotne, osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą musiały podejmować żadnych kroków w celu uzyskania wyższego świadczenia. Podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego osób uprawnionych, będzie dokonywane przez gminy z urzędu.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Obowiązująca w kolejnym roku kalendarzowym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie ogłaszana przez właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w do 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA