REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Agnieszka Fryc
Świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. Fotolia
Świadczenie pielęgnacyjne 2015. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ulegnie pewnym modyfikacjom na skutek podpisanej przez Prezydenta ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa weszła w życie już w maju tego roku, ale wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zmieniana stopniowo. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku wyniesie 1200 zł netto (1576 brutto). To prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas. Na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z dniem 1 maja z 640 zł do 800 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie świadczenia pielęgnacyjnego, nie zakończy się na kwocie 1200 zł, którą to osiągnie w 2015 r. W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne znów wzrośnie, tym razem o 100 zł, do kwoty 1300 zł netto miesięcznie.

Autopromocja

Od 1 maja, osoby uprawnione otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 800 zł, a dodatkowo 200 zł rządowej pomocy, czyli w sumie 1000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pomoc rządowa ma być wypłacana tylko do końca 2014 roku.

Zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego z płaca minimalną

Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma ostatecznie na celu zrównanie jego kwoty z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł. Cel ten zostanie osiągnięty w roku 2016, kiedy świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, tj. 1703 zł brutto. Świadczenie pielęgnacyjne podlega bowiem składkom na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe i zdrowotne).

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Dodatkowo, nowelizacja ustawy o świadczenia rodzinnych zakłada coroczną waloryzację wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Pierwsza waloryzacja będzie mieć miejsce w styczniu 2017 r. Każda kolejna, z dniem 1 stycznia każdego roku. Za wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego przyjęty został procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 stycznia roku aktualnego 1 stycznia roku poprzedniego. Wysokość zwaloryzowanego świadczeni pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Uwzględnienie nowej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego z urzędu

Co istotne, osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego nie będą musiały podejmować żadnych kroków w celu uzyskania wyższego świadczenia. Podwyższenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego osób uprawnionych, będzie dokonywane przez gminy z urzędu.

Ogłoszenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Obowiązująca w kolejnym roku kalendarzowym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie ogłaszana przez właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w do 15 listopada każdego roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA