REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015. /Fot. Fotolia
Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku czekają kolejne zmiany. W związku z wprowadzeniem nowej formy świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zasiłku dla opiekuna – konieczne były zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Pierwsza zmiana weszła w życie 15 maja 2014 r. Kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 zł na miesiąc. Przysługuje tylko wówczas, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na 1 osobę nie przekracza kwoty 623 zł netto. Od 1 listopada 2014 r. kwota ta zostanie zwiększona do 664 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych).

Autopromocja

Zmiany dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego

Dnia 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014, poz. 567), która wprowadziła zmiany w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Do jej uchwalenia doszło w wyniku wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r. (K 27/13). Zgodnie z orzeczeniem art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji. W świetle art. 11 ustawy osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ostatecznych i bezterminowych decyzji administracyjnych utraciły je z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 r.

Zmiany dotyczą:

  1. określenia składu rodziny niezbędnego przy ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.
  2. dostosowania przesłanek uniemożliwiających otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego
  3. uregulowania problemu zbiegu prawa do świadczeń i możliwości potrącania nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych z wypłacanych zasiłków dla opiekunów.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zmiany (15 maja 2014 r.)

Niektóre zmiany weszły w życie już 15 maja 2014 r. Zgodnie z tymi zmianami specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, również małżonkom, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Od 15 maja prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego nie przysługuje osobom, którym zostało ustalone prawo do nowego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, czyli do zasiłku dla opiekuna.

W przypadku zbiegu uprawnień do świadczeń przysługujących opiekunom jednej osoby lub kilku osób niepełnosprawnych ustala się i wypłaca jedno świadczenie tylko jednemu opiekunowi. Oznacza to, że specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna albo świadczenie pielęgnacyjne zostanie wypłacona tylko jednemu opiekunowi. W przedstawionej sytuacji o przyznaniu prawa do świadczenia przesądza zasada pierwszeństwa.


Osoba, która pierwsza złożyła wniosek o ustalenie i przyznanie świadczenia, będzie beneficjentem.

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Zmiany (1 stycznia 2015 r.)

Zmianą wchodzącą w życie od 1 stycznia 2015 roku jest dodanie kolejnej przesłanki uprawniającej do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Na takie wsparcie będą mogły liczyć również osoby, które nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie świadczenia będą mogły złożyć osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dotychczas z wnioskiem mogą występować tylko ci, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Co więcej, na podstawie nowych przepisów o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli starać się rolnicy oraz ich małżonkowie lub domownicy.

Polecamy: Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA