reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku czekają kolejne zmiany. W związku z wprowadzeniem nowej formy świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zasiłku dla opiekuna – konieczne były zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Pierwsza zmiana weszła w życie 15 maja 2014 r. Kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 zł na miesiąc. Przysługuje tylko wówczas, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na 1 osobę nie przekracza kwoty 623 zł netto. Od 1 listopada 2014 r. kwota ta zostanie zwiększona do 664 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych).

Zmiany dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego

Dnia 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014, poz. 567), która wprowadziła zmiany w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Do jej uchwalenia doszło w wyniku wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r. (K 27/13). Zgodnie z orzeczeniem art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji. W świetle art. 11 ustawy osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ostatecznych i bezterminowych decyzji administracyjnych utraciły je z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 r.

Zmiany dotyczą:

  1. określenia składu rodziny niezbędnego przy ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.
  2. dostosowania przesłanek uniemożliwiających otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego
  3. uregulowania problemu zbiegu prawa do świadczeń i możliwości potrącania nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych z wypłacanych zasiłków dla opiekunów.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zmiany (15 maja 2014 r.)

Niektóre zmiany weszły w życie już 15 maja 2014 r. Zgodnie z tymi zmianami specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, również małżonkom, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama