reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wartość paczek dla dzieci pracowników wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

Czy wartość paczek dla dzieci pracowników wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy paczki mikołajkowe dla dzieci naszych pracowników. Przysługują one dzieciom do 12. roku życia. Wartość każdej paczki wynosi 150 zł. Jeżeli pracownik przedstawił nam zwolnienie lekarskie od 2 do 10 stycznia 2012 r., to czy wartość jego paczki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Czy w przypadku pracowników, którzy mają 2 lub 3 dzieci, którym przysługują paczki, kwota ta wchodzi podwójnie lub potrójnie do podstawy wymiaru zasiłku?

Przykładem takich składników są: finansowane przez pracodawcę szczepienia ochronne pracowników, bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika określonej w umowie o pracę wszystkim pracownikom lub grupom pracowników z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Nie stanowią podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego także składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników pracy grupy pracowników lub całego zakładu pracy, wypłacane niezależnie od absencji pracownika.

Zatem odnosząc się do paczki sfinansowanej ze środków obrotowych i oskładkowanej, również nie wejdzie ona do podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia. Pracodawca przyznaje bowiem paczki ze względu na okoliczność świąt i według liczby dzieci pracownika. Absencje pracownika spowodowane pobieraniem zasiłku nie mają tu znaczenia. Niezależnie od tego, czy pracownik chorował czy nie i tak dostanie paczkę na każde dziecko, a łączna ich wartość zależy tylko od liczby dzieci.

PRZYKŁAD

Pracownik spółki Zefir sp. z o.o. otrzymuje następujące przychody:

  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5400 zł,
  • zmienne premie miesięcznie wypłacane w formie pieniężnej w wysokości od 10% do 25% płacy zasadniczej, zmniejszane proporcjonalnie za okres pobierania zasiłku chorobowego,
  • dodatek funkcyjny w stałej wysokości – 350 zł niezmniejszany za żadne okresy nieobecności,
  • kartę żywieniową z limitem miesięcznym 500 zł, podlegającą oskładkowaniu w całości i sfinansowaną ze środków obrotowych firmy,
  • 2 paczki dla dwojga dzieci z okazji świąt i innych okazji (Dzień Dziecka), finansowane ze środków bieżących pracodawcy.

Do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego zostaną przyjęte dwa składniki:

  • wynagrodzenie zasadnicze oraz
  • zmienne premie.

Pozostałe świadczenia są wydawane/wypłacane bez względu na okresy pobierania zasiłków.

Jeżeli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, wówczas wobec jego pracowników taką funkcję pełni ZUS. Pracodawca w takiej sytuacji musi wraz ze zwolnieniem lekarskim ZUS ZLA dostarczyć do ZUS zaświadczenie ZUS Z-3 zawierające zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru zasiłku. Należy podać w nim wszystkie składniki wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ale bez składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (tzn. które są wypłacane) za okres pobierania zasiłku. Te składniki wynagrodzenia należy wykazać tylko wtedy, gdy pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

W przypadku Państwa pracownika wartości paczki przyznanej dzieciom pracownika nie należy zatem uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. W zależności od tego, z jakiego źródła jest ona sfinansowana, to wejdzie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne albo nie.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 61 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składki emerytalnej i rentowej (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama