| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek pielęgnacyjny w 2018 r. – komu przysługuje, ile wynosi

Dodatek pielęgnacyjny w 2018 r. – komu przysługuje, ile wynosi

Wraz z waloryzacją emerytur i rent 1 marca 2018 r., podwyższeniu ulegnie dodatek pielęgnacyjny. Ile wynosi dodatek w 2018 r. i kto może ubiegać się o niego ubiegać?

Komu przysługuje

W myśl ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. dodatek pielęgnacyjny przysługuje wyłącznie osobom, które są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych i dodatkowo spełniają jeden z poniższych warunków:

- ukończyły 75 lat,

- nie ukończyły 75 lat, jednakże zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji (orzeczenie takie wydaje lekarz orzecznik ZUS).

Do przyznania dodatku, niezbędne jest zatem łączne wystąpienie: całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Należy zaznaczyć, że przez całkowitą niezdolność do pracy należy rozumieć niezdolność do jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji to naruszenie sprawności organizmu, które powoduje konieczność długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, np. mycie, ubieranie się, jedzenie posiłków, nabywanie żywności (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 27 kwietnia 2000 r. sygn. akt III Aua  190/00).

Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

W związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych, dodatek ten co roku ulega podwyższeniu. Zmiana wysokości ma miejsce 1 marca każdego roku. W 2017 r. dodatek wynosił 209,59 zł.

Od 1 marca 2018 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł.

Dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego i nie podlega egzekucji sądowej oraz administracyjnej.

Kto nie otrzyma dodatku?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, jeśli przebywa z zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Wyjątkiem jest, gdy emeryt przebywa poza powyższymi placówkami przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu – wówczas dodatek przysługuje.

Rodzina zabrała emeryta z domu opieki społecznej do rodzinnego domu na okres od 28 marca 2017 r. do 20 kwietnia 2017 r. Osoba ta wróciła do placówki 21 kwietnia 2017 r. W związku z tym emerytowi za kwiecień 2017 r. przysługuje dodatek pielęgnacyjny, bowiem w tym miesiącu przebywał poza zakładem ponad dwa tygodnie.

Dodatek z urzędu i na wniosek

Osoba, która ukończyła 75 lat, jest automatycznie uprawniona do otrzymania dodatku z ZUS. Oznacza to, że taka osoba ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku.

Natomiast w przypadku, gdy osoba nie ukończyła 75 lat a została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Do wniosku niezbędne jest dołączenie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »