reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kontrola czasowej niezdolności do pracy przez ZUS

Kontrola czasowej niezdolności do pracy przez ZUS

Pracodawca ma prawo wystąpić do ZUS o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli uważa, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego. Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wykonują lekarze orzecznicy ZUS.

Cofnięcie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń

Do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny – ZUS upoważnia lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera. Ma to miejsce po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. ZUS nie upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, lekarzy i lekarzy dentystów w okresie odbywania stażu podyplomowego. W pewnych sytuacjach ZUS może również cofnąć upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może zostać cofnięte:

  • na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego lub bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy;
  • na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w przypadku powtarzającego się naruszania zasad określonych w art. 57 i 58 ustawy, zgodnie z którymi wystawiający zaświadczenie lekarskie jest zobowiązany do:

– podawania informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość przy zastosowaniu określonych kodów literowych,

– wystawiania zaświadczenia lekarskiego z dwiema kopiami,

– przekazania oryginału zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od dnia wystawienia zaświadczenia, bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– przekazania pierwszej kopii zaświadczenia lekarskiego ubezpieczonemu,

– przechowywania drugiej kopii zaświadczenia lekarskiego przez okres trzech lat,

– właściwego wpisywania kodów literowych oraz numerów statystycznych chorób ustalonych według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych na oryginale i drugiej kopii zaświadczenia.

Przykład

Anna O. dostarczyła pracodawcy kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 21 września 2012 r. Pracodawca uznał, że Anna O. jest zdrowa i nadużywa zwolnienia lekarskiego. Nie mógł jednak podważyć zasadności wystawionego zwolnienia lekarskiego. W tym celu wystąpił z wnioskiem do ZUS o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 17 września 2012 r. lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania Anny O. orzekł, że odzyskała ona zdolność do pracy i powinna wrócić do swoich obowiązków od 18 września 2012 r. Od 17 września 2012 r. zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego traci ważność.

Podstawa prawna:

  • art. 54 ust. 1–2, art. 57 i 58, art. 59 ust. 1–12, art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77 poz. 512 ze zm.).

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama