reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

Za zgłoszenie prawidłowych danych do ZUS dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków rodzin pracowników zawsze odpowiada płatnik składek. Dziecko zgłoszone do ubezpieczeń przez pracownika powinno zostać wyrejestrowane od dnia następującego po dniu, w którym ukończył studia wyższe.

Pracownicy, którzy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie spełniają warunków do objęcia tym ubezpieczeniem z innego tytułu (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Członek rodziny, który kończy studia wyższe zostaje wyrejestrowany z ubezpieczenia. W dniu, w którym ukończył studia wyższe, traci bowiem status członka rodziny, który dziecku pracownika powyżej 18. roku życia przysługuje tylko w sytuacji, jeżeli kontynuuje kształcenie. Osoba, która utraciła status członka rodziny lub uzyskuje inny tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zostać wyrejestrowana z tego ubezpieczenia (jako członek rodziny) w 7-dniowym terminie, za pomocą formularza ZUS ZCNA.

Członkami rodziny, którzy mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę ubezpieczoną, są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (ojciec, matka, babka, dziadek).
  • W niektórych sytuacjach ubezpieczony ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, mimo że ten posiada własny tytuł do objęcia tym ubezpieczeniem. Wówczas status członka rodziny ma pierwszeństwo przed własnym tytułem ubezpieczenia. Tak jest w przypadku osoby będącej m.in.:
  • uczniem, studentem, uczestnikiem studiów doktoranckich lub słuchaczem zakładów kształcenia nauczycieli w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,
  • dzieckiem przebywającym w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze, lub w domach pomocy społecznej, lub dzieckiem do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego, które nie przebywa w wymienionych placówkach (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Polecamy: Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia

Osoby te posiadają własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jednak jednocześnie posiadają status członka rodziny w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej, powinny zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodzin.

PRZYKŁAD

Studentka (24 lata) 3. roku studiów stacjonarnych posiada tytuł do objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym (status studenta). Ponieważ jednak jednocześnie spełnia warunki do uznania jej za członka rodziny osoby ubezpieczonej (zarówno ojciec, jak i matka studentki są pracownikami zgłoszonymi do obowiązkowych ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia zdrowotnego), studentki do ubezpieczenia zdrowotnego nie zgłasza uczelnia, lecz jeden z rodziców.

Dla obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu bycia członkiem rodziny osoby ubezpieczonej istotne znaczenie ma fakt zakończenia studiów przez dziecko pracownika. Osoba powyżej 18. roku życia może bowiem zostać uznana za członka rodziny tylko wówczas, gdy dalej się kształci – aż do ukończenia 26. roku życia. Wyjątkowo status członka rodziny po ukończeniu 18 lat zachowują dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równorzędne bez względu na to, czy nadal się uczą. Studiujące dziecko pracownika nie może być ubezpieczone jako członek rodziny, jeżeli w czasie studiów podjęło działalność zarobkową skutkującą obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (np. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, prowadzenie własnej działalności pozarolniczej).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama