reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Czy można zrezygnować z PPK częściowo?

Czy można zrezygnować z PPK częściowo?

Czy można zrezygnować z PPK częściowo? Co z pracownikiem, który jest zatrudniony jednocześnie na podstawie dwóch umów?

Nie można zrezygnować z PPK tylko częściowo

Czy podmiot, który zatrudnia pracownika jednocześnie na podstawie dwóch umów (np. dwóch umów o pracę albo umowy o pracę i umowy zlecenia), powinien zawrzeć dla tego pracownika dwie umowy o prowadzenie PPK? Czy taki pracownik może zrezygnować z uczestnictwa w PPK z tytułu zatrudnienia na podstawie tylko z jednej z tych umów?

Nie. Pracodawca może zawrzeć w imieniu i na rzecz takiego pracownika tylko jedną umowę o prowadzenie PPK. Jeśli pracownik złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, będzie ona dotyczyła wszystkich umów zawartych z tym pracodawcą.

Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w imieniu i na rzecz wszystkich „osób zatrudnionych” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dalej „ustawa o PPK”, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły 70 lat.

Dla celów ustawy o PPK za osobę zatrudnioną uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z wymienionych niżej tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:

  • pracowników, z wyjątkiem m.in. młodocianych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • osoby przebywające ze wskazanych wyżej tytułów na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Podmiot zatrudniający, w celu zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, wpisuję tę osobę na listę uczestników PPK, która jest załącznikiem do tej umowy. Jeśli pracownik jest zatrudniony w danym podmiocie na podstawie dwóch umów: czy to dwóch umów o pracę - co w wyjątkowych przypadkach jest możliwe (m.in. umowy te muszą dotyczyć innego rodzaju pracy) - czy umowy o pracę i np. umowy zlecenia, nie zmienia to faktu, że dla obowiązku zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK będzie on traktowany jak jedna osoba. W praktyce oznacza to, że pracodawca wpisze go na listę uczestników PPK tylko raz.

W następstwie zawarcia umowy o prowadzenie PPK wybrana instytucja finansowa założy temu pracownikowi jeden rachunek PPK, na który będą trafiały wpłaty do PPK. Te ostatnie jednak będą naliczane i pobierane od łącznego wynagrodzenia osiąganego przez tego pracownika z tytułu zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli z obu wskazanych wyżej umów.

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

W związku z tym, że uczestnictwo w PPK jest - dla osób zatrudnionych - całkowicie dobrowolne, w każdej chwili mogą one zrezygnować z oszczędzania w tym programie, jak i do tego oszczędzania wrócić. Osoby, które nie chcą, aby pracodawca zapisał je do PPK, powinny – jeszcze przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK - złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Złożenie takiej deklaracji skutkuje tym, że pracodawca nie zapisze tej osoby do PPK. W przypadku osób zatrudnionych u danego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę albo na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia złożenie deklaracji o rezygnacji pozbawia taką osobę możliwości oszczędzania w PPK z tytułu zatrudnienia na podstawie każdej z zawartych umów.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 z późn. zm.).

Joanna Gawęda, ekspert PFR Portal PPK

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można zrezygnować z PPK częściowo?/Fot. Shutterstock
Czy można zrezygnować z PPK częściowo?/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama