Kategorie

Rezygnacja uczestnika z PPK a zgromadzone środki

Anna Puszkarska
Anna Puszkarska
Rezygnacja z dalszych wpłat na PPK - jakie konsekwencje?
Shutterstock
Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat nie ma wpływu na już zgromadzone środki. Jakie są konsekwencje rezygnacji? Jaki jest cel PPK? Na czym polega zwrot środków?

Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat - konsekwencje

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK powoduje, że pracodawca nie dokonuje już za niego nowych wpłat do tego programu. Jeżeli jednak uczestnik PPK chce wycofać zgromadzone wcześniej środki, musi zwrócić się z tą dyspozycją do instytucji finansowej.

Reklama

Oszczędzanie w PPK jest dla pracownika dobrowolne. W przypadku, gdy uczestnik PPK, dotychczas gromadzący środki w tym programie, uzna, że nie chce już dłużej finansować wpłat do PPK, może zrezygnować z ich finansowania. Spowoduje to, że również pracodawca zaprzestanie finansowania wpłat do PPK za tę osobę.

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia. Gdyby później uczestnik PPK zmienił zdanie, może – w każdej chwili - wrócić do oszczędzania w tym programie. Wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, który również będzie obowiązywać od momentu jego złożenia.

Złożenie deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK nie wpływa jednak ani na uczestnictwo w PPK, ani na środki uczestnika zgromadzone już na jego rachunku PPK. Jeśli uczestnik PPK zechce skorzystać z tych środków, będzie musiał zawiadomić o tym instytucję finansową, a nie swojego pracodawcę. W takim przypadku ważne będzie ile ma lat. Przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”, rozróżniają bowiem wypłatę środków po ukończeniu przez uczestnika PPK 60 lat oraz wycofanie środków przed osiągnięciem tego wieku (tzw. zwrot).

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Reklama

Środki w PPK są prywatną własnością uczestnika, który może z nich skorzystać w każdym czasie. Głównym celem PPK jest jednak gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, w związku z czym dla uczestnika PPK korzystniejsze jest wstrzymanie się z wypłatą do ukończenia 60 lat.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia oraz wypłaca 25 proc. środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK jednorazowo, a 75 proc. środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach, otrzymuje te środki bez żadnych pomniejszeń, w tym bez konieczności uiszczenia 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku od zysków kapitałowych). Obowiązek uiszczenia podatku, w odniesieniu do 75 proc. środków, istniałby w razie ich wypłaty w mniejszej liczbie rat.

W przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są już dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane (art. 97 ust. 3 ustawy o PPK). Nawet w sytuacji, gdy uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, ma kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłaty tylko z jednego z nich, nowe wpłaty i dopłaty od państwa nie wpłyną już na żaden rachunek PPK tej osoby.

PPK - zwrot z pomniejszeniami

Skutki wycofania środków przed 60. rokiem życia, czyli zwrotu, określa art. 105 ustawy o PPK. W przypadku zwrotu, środki zgromadzone na rachunku PPK przed ich przekazaniem uczestnikowi zostają pomniejszone o 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający (informacja o tej kwocie zostaje zaewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne), a także środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa. Wynika to z tego, że wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający nie stanowiły podstawy wymiaru składek ZUS. Natomiast wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa to zasadniczo zachęta do długoterminowego oszczędzania.

W razie zwrotu, czyli wycofania środków z rachunku PPK przed ukończeniem 60 lat, uczestnik PPK otrzymuje 70 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający oraz środki z wpłat sfinansowanych przez tego uczestnika PPK, po pomniejszeniu o zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc., pobrany przez instytucję finansową. Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest kwota zwrotu z dokonanego odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, pomniejszona o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano zwrotu. Wynika to z art. 30a ust. 1 pkt 11d i ust. 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). W przypadku decyzji o zwrocie, konieczny jest zwrot całości środków z danego rachunku PPK. Uczestnik PPK nie może wycofać z niego tylko części środków. Jeżeli jednak uczestnik ma kilka rachunków PPK, może wycofać środki tylko z jednego lub kilku z nich i pozostawić środki na pozostałych rachunkach. Po dokonaniu zwrotu, na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający, a - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o PPK – także dopłaty roczne od państwa. Pracodawca zaprzestanie dokonywania dalszych wpłat do PPK dopiero wówczas, gdy uczestnik złoży mu deklarację o rezygnacji z tych wpłat.

Przed wycofaniem środków z PPK, ze związanymi z tym konsekwencjami, warto pamiętać, że ustawa o PPK przewiduje szczególne sytuacje, pozwalające uczestnikowi na wypłatę środków z jego rachunku na preferencyjnych zasadach przed ukończeniem 60 lat. Dotyczy to wypłaty w razie poważnego zachorowania – własnego, małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o PPK), a także wypłaty w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (art. 98 ustawy o PPK). Z tego ostatniego rozwiązania można skorzystać jednak tylko przed ukończeniem 45 lat. [koniec Ważne]

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daniela
  2021-05-28 14:15:47
  tez nie rezygnowalam, bo czemu mialabym sobie odebrac dobra opcje na oszczedzenie jakiejs gotowki na inwestycje w przyszlosci. Poki co wszelkie wyliczenia pokazuja ze byla to dobra decyzja
  2
 • Murka
  2021-05-28 09:46:44
  Ja tam nie zrezygnowałam i nie zrobiłabym tego, tak odłożone pieniądze, będą bardzo dobrym zabezpieczeniem na przyszłe lata na emeryturze, zresztą ci, którzy zrezygnowali teraz żałuja ,bo widzą ze to jest opłacalne
  9
 • sebiks
  2021-05-28 22:25:08
  No i to mi się właśnie podoba, że ppk daje realną możliwość władania własnymi środkami finansowymi. Mogę albo czekać do emeryturki albo pobrać finanse wcześniej, a i tak pozostać na plus.
  2
 • Karolina
  2021-05-31 10:38:18
  Rezygnacja trochę bez sensu, zresztą ci którzy zrezygnowali ,to z tego co wiem teraz żalują. PPK przynosi zyski i warto w taki sposób odkładać na przyszłość, ja przynajmniej tak zrobiłam i jestem zadowolona.
  1
 • Inka
  2021-05-30 22:35:09
  Zrezygnować oczywiście można ale po co skoro program się sprawdza i nawet ubiegły rok pokazał, że dobrze zrobili ci co zostali właśnie.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

PIP kontroluje małe budowy

Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

Przeciętne wynagrodzenie 2021

Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

Pandemia lekcją dla HR-owców

Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.