REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja uczestnika z PPK a zgromadzone środki

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Rezygnacja z dalszych wpłat na PPK - jakie konsekwencje?
Rezygnacja z dalszych wpłat na PPK - jakie konsekwencje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat nie ma wpływu na już zgromadzone środki. Jakie są konsekwencje rezygnacji? Jaki jest cel PPK? Na czym polega zwrot środków?

Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat - konsekwencje

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK powoduje, że pracodawca nie dokonuje już za niego nowych wpłat do tego programu. Jeżeli jednak uczestnik PPK chce wycofać zgromadzone wcześniej środki, musi zwrócić się z tą dyspozycją do instytucji finansowej.

Autopromocja

Oszczędzanie w PPK jest dla pracownika dobrowolne. W przypadku, gdy uczestnik PPK, dotychczas gromadzący środki w tym programie, uzna, że nie chce już dłużej finansować wpłat do PPK, może zrezygnować z ich finansowania. Spowoduje to, że również pracodawca zaprzestanie finansowania wpłat do PPK za tę osobę.

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia. Gdyby później uczestnik PPK zmienił zdanie, może – w każdej chwili - wrócić do oszczędzania w tym programie. Wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, który również będzie obowiązywać od momentu jego złożenia.

Złożenie deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK nie wpływa jednak ani na uczestnictwo w PPK, ani na środki uczestnika zgromadzone już na jego rachunku PPK. Jeśli uczestnik PPK zechce skorzystać z tych środków, będzie musiał zawiadomić o tym instytucję finansową, a nie swojego pracodawcę. W takim przypadku ważne będzie ile ma lat. Przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”, rozróżniają bowiem wypłatę środków po ukończeniu przez uczestnika PPK 60 lat oraz wycofanie środków przed osiągnięciem tego wieku (tzw. zwrot).

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Środki w PPK są prywatną własnością uczestnika, który może z nich skorzystać w każdym czasie. Głównym celem PPK jest jednak gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, w związku z czym dla uczestnika PPK korzystniejsze jest wstrzymanie się z wypłatą do ukończenia 60 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia oraz wypłaca 25 proc. środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK jednorazowo, a 75 proc. środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach, otrzymuje te środki bez żadnych pomniejszeń, w tym bez konieczności uiszczenia 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku od zysków kapitałowych). Obowiązek uiszczenia podatku, w odniesieniu do 75 proc. środków, istniałby w razie ich wypłaty w mniejszej liczbie rat.

W przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są już dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane (art. 97 ust. 3 ustawy o PPK). Nawet w sytuacji, gdy uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, ma kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłaty tylko z jednego z nich, nowe wpłaty i dopłaty od państwa nie wpłyną już na żaden rachunek PPK tej osoby.

PPK - zwrot z pomniejszeniami

Skutki wycofania środków przed 60. rokiem życia, czyli zwrotu, określa art. 105 ustawy o PPK. W przypadku zwrotu, środki zgromadzone na rachunku PPK przed ich przekazaniem uczestnikowi zostają pomniejszone o 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający (informacja o tej kwocie zostaje zaewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne), a także środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa. Wynika to z tego, że wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający nie stanowiły podstawy wymiaru składek ZUS. Natomiast wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa to zasadniczo zachęta do długoterminowego oszczędzania.

W razie zwrotu, czyli wycofania środków z rachunku PPK przed ukończeniem 60 lat, uczestnik PPK otrzymuje 70 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający oraz środki z wpłat sfinansowanych przez tego uczestnika PPK, po pomniejszeniu o zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc., pobrany przez instytucję finansową. Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest kwota zwrotu z dokonanego odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, pomniejszona o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano zwrotu. Wynika to z art. 30a ust. 1 pkt 11d i ust. 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). W przypadku decyzji o zwrocie, konieczny jest zwrot całości środków z danego rachunku PPK. Uczestnik PPK nie może wycofać z niego tylko części środków. Jeżeli jednak uczestnik ma kilka rachunków PPK, może wycofać środki tylko z jednego lub kilku z nich i pozostawić środki na pozostałych rachunkach. Po dokonaniu zwrotu, na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający, a - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o PPK – także dopłaty roczne od państwa. Pracodawca zaprzestanie dokonywania dalszych wpłat do PPK dopiero wówczas, gdy uczestnik złoży mu deklarację o rezygnacji z tych wpłat.

Przed wycofaniem środków z PPK, ze związanymi z tym konsekwencjami, warto pamiętać, że ustawa o PPK przewiduje szczególne sytuacje, pozwalające uczestnikowi na wypłatę środków z jego rachunku na preferencyjnych zasadach przed ukończeniem 60 lat. Dotyczy to wypłaty w razie poważnego zachorowania – własnego, małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o PPK), a także wypłaty w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (art. 98 ustawy o PPK). Z tego ostatniego rozwiązania można skorzystać jednak tylko przed ukończeniem 45 lat. [koniec Ważne]

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • sebiks
    2021-05-28 22:25:08
    No i to mi się właśnie podoba, że ppk daje realną możliwość władania własnymi środkami finansowymi. Mogę albo czekać do emeryturki albo pobrać finanse wcześniej, a i tak pozostać na plus.
    3
  • Daniela
    2021-05-28 14:15:47
    tez nie rezygnowalam, bo czemu mialabym sobie odebrac dobra opcje na oszczedzenie jakiejs gotowki na inwestycje w przyszlosci. Poki co wszelkie wyliczenia pokazuja ze byla to dobra decyzja
    3
  • Murka
    2021-05-28 09:46:44
    Ja tam nie zrezygnowałam i nie zrobiłabym tego, tak odłożone pieniądze, będą bardzo dobrym zabezpieczeniem na przyszłe lata na emeryturze, zresztą ci, którzy zrezygnowali teraz żałuja ,bo widzą ze to jest opłacalne
    11
  • kris
    2022-04-14 10:13:31
    mam to PPK ale widze ze np PKO TFI bardzo zle inwestuje i środki się w zastraszająco szybkim tempie pomniejszaja a inni np NN tam ma ktos inny z mojej rodziny tak środki sa dobrze inwestowane i są na plusie
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Inka
    2021-05-30 22:35:09
    Zrezygnować oczywiście można ale po co skoro program się sprawdza i nawet ubiegły rok pokazał, że dobrze zrobili ci co zostali właśnie.
    2
  • Karolina
    2021-05-31 10:38:18
    Rezygnacja trochę bez sensu, zresztą ci którzy zrezygnowali ,to z tego co wiem teraz żalują. PPK przynosi zyski i warto w taki sposób odkładać na przyszłość, ja przynajmniej tak zrobiłam i jestem zadowolona.
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

REKLAMA

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

REKLAMA

10000 zł brutto – ile to netto?

10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

REKLAMA