Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja uczestnika z PPK a zgromadzone środki

Anna Puszkarska
Anna Puszkarska
ekspert PFR Portal PPK
Rezygnacja z dalszych wpłat na PPK - jakie konsekwencje?
Rezygnacja z dalszych wpłat na PPK - jakie konsekwencje?
Shutterstock
Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat nie ma wpływu na już zgromadzone środki. Jakie są konsekwencje rezygnacji? Jaki jest cel PPK? Na czym polega zwrot środków?

Rezygnacja uczestnika PPK z nowych wpłat - konsekwencje

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK powoduje, że pracodawca nie dokonuje już za niego nowych wpłat do tego programu. Jeżeli jednak uczestnik PPK chce wycofać zgromadzone wcześniej środki, musi zwrócić się z tą dyspozycją do instytucji finansowej.

Oszczędzanie w PPK jest dla pracownika dobrowolne. W przypadku, gdy uczestnik PPK, dotychczas gromadzący środki w tym programie, uzna, że nie chce już dłużej finansować wpłat do PPK, może zrezygnować z ich finansowania. Spowoduje to, że również pracodawca zaprzestanie finansowania wpłat do PPK za tę osobę.

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia. Gdyby później uczestnik PPK zmienił zdanie, może – w każdej chwili - wrócić do oszczędzania w tym programie. Wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, który również będzie obowiązywać od momentu jego złożenia.

Złożenie deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK nie wpływa jednak ani na uczestnictwo w PPK, ani na środki uczestnika zgromadzone już na jego rachunku PPK. Jeśli uczestnik PPK zechce skorzystać z tych środków, będzie musiał zawiadomić o tym instytucję finansową, a nie swojego pracodawcę. W takim przypadku ważne będzie ile ma lat. Przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”, rozróżniają bowiem wypłatę środków po ukończeniu przez uczestnika PPK 60 lat oraz wycofanie środków przed osiągnięciem tego wieku (tzw. zwrot).

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Środki w PPK są prywatną własnością uczestnika, który może z nich skorzystać w każdym czasie. Głównym celem PPK jest jednak gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, w związku z czym dla uczestnika PPK korzystniejsze jest wstrzymanie się z wypłatą do ukończenia 60 lat.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia oraz wypłaca 25 proc. środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK jednorazowo, a 75 proc. środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach, otrzymuje te środki bez żadnych pomniejszeń, w tym bez konieczności uiszczenia 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku od zysków kapitałowych). Obowiązek uiszczenia podatku, w odniesieniu do 75 proc. środków, istniałby w razie ich wypłaty w mniejszej liczbie rat.

W przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są już dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane (art. 97 ust. 3 ustawy o PPK). Nawet w sytuacji, gdy uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, ma kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłaty tylko z jednego z nich, nowe wpłaty i dopłaty od państwa nie wpłyną już na żaden rachunek PPK tej osoby.

PPK - zwrot z pomniejszeniami

Skutki wycofania środków przed 60. rokiem życia, czyli zwrotu, określa art. 105 ustawy o PPK. W przypadku zwrotu, środki zgromadzone na rachunku PPK przed ich przekazaniem uczestnikowi zostają pomniejszone o 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający (informacja o tej kwocie zostaje zaewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne), a także środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa. Wynika to z tego, że wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający nie stanowiły podstawy wymiaru składek ZUS. Natomiast wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa to zasadniczo zachęta do długoterminowego oszczędzania.

W razie zwrotu, czyli wycofania środków z rachunku PPK przed ukończeniem 60 lat, uczestnik PPK otrzymuje 70 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający oraz środki z wpłat sfinansowanych przez tego uczestnika PPK, po pomniejszeniu o zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc., pobrany przez instytucję finansową. Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest kwota zwrotu z dokonanego odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, pomniejszona o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano zwrotu. Wynika to z art. 30a ust. 1 pkt 11d i ust. 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). W przypadku decyzji o zwrocie, konieczny jest zwrot całości środków z danego rachunku PPK. Uczestnik PPK nie może wycofać z niego tylko części środków. Jeżeli jednak uczestnik ma kilka rachunków PPK, może wycofać środki tylko z jednego lub kilku z nich i pozostawić środki na pozostałych rachunkach. Po dokonaniu zwrotu, na rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu, nadal wpływają wpłaty finansowane przez uczestnika PPK i jego podmiot zatrudniający, a - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o PPK – także dopłaty roczne od państwa. Pracodawca zaprzestanie dokonywania dalszych wpłat do PPK dopiero wówczas, gdy uczestnik złoży mu deklarację o rezygnacji z tych wpłat.

Przed wycofaniem środków z PPK, ze związanymi z tym konsekwencjami, warto pamiętać, że ustawa o PPK przewiduje szczególne sytuacje, pozwalające uczestnikowi na wypłatę środków z jego rachunku na preferencyjnych zasadach przed ukończeniem 60 lat. Dotyczy to wypłaty w razie poważnego zachorowania – własnego, małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o PPK), a także wypłaty w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (art. 98 ustawy o PPK). Z tego ostatniego rozwiązania można skorzystać jednak tylko przed ukończeniem 45 lat. [koniec Ważne]

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
59,85 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daniela
  2021-05-28 14:15:47
  tez nie rezygnowalam, bo czemu mialabym sobie odebrac dobra opcje na oszczedzenie jakiejs gotowki na inwestycje w przyszlosci. Poki co wszelkie wyliczenia pokazuja ze byla to dobra decyzja
  2
 • Murka
  2021-05-28 09:46:44
  Ja tam nie zrezygnowałam i nie zrobiłabym tego, tak odłożone pieniądze, będą bardzo dobrym zabezpieczeniem na przyszłe lata na emeryturze, zresztą ci, którzy zrezygnowali teraz żałuja ,bo widzą ze to jest opłacalne
  10
 • sebiks
  2021-05-28 22:25:08
  No i to mi się właśnie podoba, że ppk daje realną możliwość władania własnymi środkami finansowymi. Mogę albo czekać do emeryturki albo pobrać finanse wcześniej, a i tak pozostać na plus.
  3
 • Inka
  2021-05-30 22:35:09
  Zrezygnować oczywiście można ale po co skoro program się sprawdza i nawet ubiegły rok pokazał, że dobrze zrobili ci co zostali właśnie.
  2
 • Karolina
  2021-05-31 10:38:18
  Rezygnacja trochę bez sensu, zresztą ci którzy zrezygnowali ,to z tego co wiem teraz żalują. PPK przynosi zyski i warto w taki sposób odkładać na przyszłość, ja przynajmniej tak zrobiłam i jestem zadowolona.
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
Praca dla par z Ukrainy - logistyka
Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej
Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
Hybrydowy model pracy to przyszłość
Hybrydowy model pracy to przyszłość firm. Pracodawcy powinni dostosować biura do potrzeb pracowników. Czym są elastyczne biura?
Powrót do biura po długiej pracy zdalnej. Co wynika z przepisów, co radzą eksperci? [Wywiad]
Praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna. Mimo, że pandemia jeszcze nie odpuszcza a 4. jej fala jest coraz groźniejsza, to wiele firm myśli o powrocie swoich pracowników do mniej zdalnego a bardziej stacjonarnego modelu pracy biurowej. Jak przekonać pracownika do powrotu do pracy stacjonarnej po długim okresie pracy zdalnej? Czy pracownik ma prawo odmówić wykonywania swojej pracy w biurze? Wielu pracodawców rozważa model hybrydowy pracy biurowej. Jak najlepiej zorganizować i uregulować taką pracę? Na te tematy rozmawiamy z Grzegorzem Orłowskim, radcą prawnym.
Monitoring pracowników hybrydowych - negatywne skutki
Monitoring pracowników hybrydowych przynosi negatywne skutki w postaci obniżenia zaufania do pracodawcy i zwiększenia rotacji pracowników. Sprawdź wyniki badania.
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy?
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy obowiązek utworzenia procedury zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy? Jakie są problemy?
Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców
Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?
Fałszywy certyfikat COVID-19 a zwolnienie z pracy
Fałszywy certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 może być przyczyną zwolnienia z pracy. Pracownicy kupują nieprawdziwe zaświadczenia o zaszczepieniu. Jakie konsekwencje takiego procederu mogą ponieść lekarze?
Polski Ład 2022 - jakie zmiany?
Polski Ład od 2022 roku - jakie zmiany w podatkach wchodzą w życie? Składka zdrowotna będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Wprowadza się nowe zwolnienia podatkowe i sankcje za nielegalne zatrudnienie.
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?
Ile można dorobić do renty i emerytury?
Ile można dorobić do renty i emerytury od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r.? Jakie są limity dorabiania dla rencistów i emerytów? Ile można dorobić do renty rodzinnej i socjalnej?
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet [BADANIE]
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet - takie wnioski wynikają z badania "Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy". Okazuje się, że mężczyźni wolą pracować stacjonarnie, a kobiety zdalnie.
5 sposobów na poprawę samopoczucia pracowników
Oto krótki poradnik dla pracodawców o tym, jak poprawić samopoczucie pracowników. Pandemia koronawirusa pogłębiła stres i niepewność zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Psycholog wymienia 5 sposobów na polepszenie kondycji psychicznej pracowników.
Nagroda uznaniowa a podstawa chorobowego
Czy nagroda uznaniowa wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? Należy odpowiedzieć na pytanie - czy nagroda uznaniowa przysługuje za czas pobierania zasiłku.
Odszkodowanie po wypadku w pracy - ZUS
Odszkodowanie po wypadku w pracy - kiedy ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego? Ile wynosi od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.?
Kwota bazowa do odprawy emerytalnej a premie
Jak wyliczyć kwotę bazową do odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego? Czy należy uwzględnić premie?
Niedziela handlowa - grudzień 2021
Niedziela handlowa - grudzień 2021 ma 4 niedziele. Czy 5 grudnia, 12 grudnia, 19 grudnia, 26 grudnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
Pakiet mobilności - luty 2022
Pakiet mobilności wchodzi w życie w lutym 2022 roku. Jakie zmiany zaczną obowiązywać tym razem? Wyższe wynagrodzenia kierowców to wzrost kosztów pracy po stronie firm transportowych.
HR w chmurze – 5 mitów
Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.
Nakazy PIP a decyzje administracyjne z KPA
Nakazy PIP to decyzje administracyjne uregulowane w KPA. Jakie są różnice w treści decyzji i nakazu z KPA i ustawy o PIP? Jakie nakazy wydaje inspektor pracy?
Wykaz prac wzbronionych dla kobiet – czy jest zgodny z przepisami?
Wykaz prac wzbronionych, uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet jest dokumentem określającym, jakich prac nie powinny wykonywać kobiety. Wielu pracodawców posiada takie wykazy, ale czy na pewno są one zgodne z przepisami? Czy wykaz prac wzbronionych kobietom mógłby narazić pracodawcę na zarzut dyskryminacji? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda sytuacja prawna wykazu prac wzbronionych dla kobiet.
Dni wolne od pracy - Holandia
Dni wolne od pracy w 2021 i 2022 roku - Holandia ma 9 dni świątecznych w roku kalendarzowym. Kiedy są święta w Holandii? Oto kalendarz.
Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców
Weryfikacja szczepień pracowników jest ważna dla pracodawców. Ułatwi organizację pracy w firmie. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?