Kategorie

Z PPK łatwiej kupić mieszkanie

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Z PPK łatwiej kupić mieszkanie
Fotolia
PPK - łatwiej kupić mieszkanie dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym. Na czym polega wypłata z PPK na cele mieszkaniowe?

Wypłata z PPK na cele mieszkaniowe

O wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego wnioskować mogą wszyscy uczestnicy PPK, pod warunkiem, że nie ukończyli jeszcze 45 lat. Bez znaczenia jest, czy w chwili składania wniosku do instytucji finansowej o taką wypłatę aktywnie oszczędzają w PPK, czy też wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Na sfinansowanie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego, zakup domu, mieszkania lub gruntu uczestnicy PPK mogą przeznaczyć do 100% środków posiadanych na rachunku PPK. Wypłata środków następuje na podstawie odrębnej umowy zawartej z instytucją finansową. 

 Oszczędności zgromadzone w PPK mogą pomóc w zakupie mieszkania na kredyt. Dzięki nim uczestnik PPK może sfinansować wymagany przez banki wkład własny.  

Definicja wkładu własnego

Wkład własny to - w rozumieniu ustawy o PPK - wymagane środki pieniężne przeznaczone na:

 • sfinansowanie części kosztów budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego,
 • zapłatę części ceny zakupu prawa własności budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
 • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
 • nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej,

które wnioskujący o kredyt deklaruje pokryć ze środków własnych, w celu przyznania kredytu hipotecznego.

Trzeba złożyć wniosek

Umowa taka jest zawierana na wniosek, który uczestnik PPK składa bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego mają zostać wypłacone środki. Jeśli uczestnik PPK gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK, prowadzonych przez różne instytucje finansowe, wniosek o zawarcie umowy, na podstawie której instytucja wypłaci uczestnikowi środki w celu pokrycia wkładu własnego, uczestnik PPK składa do wybranej lub wybranych przez siebie instytucji finansowych. Taki wniosek uczestnik PPK może bowiem złożyć do więcej niż jednej instytucji finansowej, w której ma rachunki PPK, pod warunkiem jednak, że wszystkie te wypłaty dotyczyć będą jednej i tej samej inwestycji.

Ustawa o PPK wskazuje bowiem wprost, że uczestnik PPK, który zawarł już umowę na podstawie, której skorzystał lub skorzysta ze środków na wkład własny, nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy:

 • z tą samą instytucją finansową;
 • z inną instytucją finansową, chyba że umowa ma być zawarta w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez uczestnika PPK kredytu udzielonego na sfinansowanie tej samej inwestycji.

Pracownik posiada kilka rachunków PPK. Z jednego z nich wypłacił już 100 % środków z przeznaczeniem na sfinansowanie wkładu własnego wymaganego przy kredycie hipotecznym - wziętym przez niego na zakup mieszkania. Teraz chciałby wypłacić 100 % środków zgromadzonych na innym rachunku PPK oraz wykorzystać je na sfinansowanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, który chce zaciągnąć na zakup działki pod budowę domu. Niestety nie może tego zrobić. Wypłaty „na cele mieszkaniowe” uczestnik PPK może dokonać na sfinansowanie tylko jednej inwestycji - nawet w sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK. Uczestnik PPK, który zawarł już umowę z instytucją finansową - na podstawie, której wypłacono mu już 100 % środków na pokrycie wkładu własnego - nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy ani z tą samą instytucją finansową, ani z inną instytucją finansową, chyba że umowa ta miałaby być zawarta w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez uczestnika PPK kredytu udzielonego na sfinansowanie tej samej inwestycji.

Warunki określa umowa

Umowa, na podstawie której instytucja finansowa wypłaci środki, powinna określać:

 • oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu;
 • zasady i terminy wypłaty;
 • zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków, przy czym termin zwrotu:

- nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków,

- nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia wypłaty środków.

Określając zasady i terminy wypłaty, umowa powinna także określać na jaki rachunek wypłata będzie dokonywana. Zgodnie z ustawą o PPK wypłaty środków na pokrycie wkładu własnego instytucja finansowa dokonuje:

  • w przypadku przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego w związku z budową lub przebudową budynku mieszkalnego - na rachunek bankowy uczestnika PPK lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej uczestnika PPK wskazany we wniosku;
  • w pozostałych przypadkach - na rachunek bankowy zbywcy praw lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Instytucja finansowa nie może pobierać żadnych opłat czy prowizji w związku z wypłatą przez uczestnika PPK środków na wkład własny - nawet, gdyby wpisała takie opłaty czy prowizje do umowy.

Zasady zwrotu środków

Reklama

Uczestnik PPK, który dokonał wypłaty na pokrycie wkładu własnego, ma obowiązek zwrócić otrzymane środki. Wypłata z PPK na cele mieszkaniowe jest więc czymś w rodzaju pożyczki, którą uczestnik PPK udziela sam sobie. I co należy podkreślić – bez dodatkowych kosztów. Wypłacone środki uczestnik zwraca bowiem na swój rachunek PPK w wartości nominalnej, czyli w praktyce oddaje dokładnie tyle, ile wypłacił z tego rachunku.

Zasady i terminy zwrotu wypłaconych z PPK środków, w tym tzw. raty (jeśli na tego rodzaju spłatę strony się umówią), będzie określała umowa zawarta z wybraną instytucją finansową przed dokonaniem wypłaty tych środków. Umowa będzie określać też ramy czasowe, w których spłata powinna zostać zrealizowana.

Za nieterminowy zwrot – podatek  

Ale uwaga! W przypadku niedokonania zwrotu wypłaconych na wkład własny środków w ustalonym w umowie terminie uczestnik będzie zobowiązany zapłacić podatek od zysków kapitałowych - od kwoty niedokonanego w terminie zwrotu. Innymi słowy, jeśli uczestnik PPK nie odda całości wypłaconych na cele mieszkaniowe środków, będzie musiał zapłacić 19 % zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki) od zysków kapitałowych przypadających na tę niezwróconą kwotę. Tak wynika z art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: PPK dla pracownika

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wiktor
  2021-05-22 17:07:23
  PPK tak naprawde ulatwi kazda inwestycje w przyszlosci. Kazdy z nas wie, jak ciezko co miesiac jest odlozyc jakas kwote na bok, a tutaj dzieje sie to automatycznie i wcale nie jest odczuwalne,a kaska sie odklada
  0
 • nikita
  2021-05-24 20:37:15
  I to mnie właśnie przekonało do pozostania w programie, bo ja odkładam sobie do "skarpety" na wykończenie mieszkania, kiedy to ppk działają bym miała na wkład własny. I to wszystko wręcz symbolicznym kosztem.
  0
 • Artur
  2021-05-21 19:31:05
  Dla mnie możliwość sfinansowania wkładu własnego był jednym z powodów dla których zostałem w PPK i nie żałuję.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedziela handlowa - lipiec 2021

Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

"Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

PIP kontroluje małe budowy

Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

Przeciętne wynagrodzenie 2021

Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

Pandemia lekcją dla HR-owców

Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?