REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Z PPK łatwiej kupić mieszkanie
Z PPK łatwiej kupić mieszkanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

PPK - łatwiej kupić mieszkanie dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym. Na czym polega wypłata z PPK na cele mieszkaniowe?

Wypłata z PPK na cele mieszkaniowe

O wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego wnioskować mogą wszyscy uczestnicy PPK, pod warunkiem, że nie ukończyli jeszcze 45 lat. Bez znaczenia jest, czy w chwili składania wniosku do instytucji finansowej o taką wypłatę aktywnie oszczędzają w PPK, czy też wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Na sfinansowanie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego, zakup domu, mieszkania lub gruntu uczestnicy PPK mogą przeznaczyć do 100% środków posiadanych na rachunku PPK. Wypłata środków następuje na podstawie odrębnej umowy zawartej z instytucją finansową. 

 Oszczędności zgromadzone w PPK mogą pomóc w zakupie mieszkania na kredyt. Dzięki nim uczestnik PPK może sfinansować wymagany przez banki wkład własny.  

Definicja wkładu własnego

Wkład własny to - w rozumieniu ustawy o PPK - wymagane środki pieniężne przeznaczone na:

 • sfinansowanie części kosztów budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego,
 • zapłatę części ceny zakupu prawa własności budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
 • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
 • nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej,

które wnioskujący o kredyt deklaruje pokryć ze środków własnych, w celu przyznania kredytu hipotecznego.

Trzeba złożyć wniosek

Umowa taka jest zawierana na wniosek, który uczestnik PPK składa bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego mają zostać wypłacone środki. Jeśli uczestnik PPK gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK, prowadzonych przez różne instytucje finansowe, wniosek o zawarcie umowy, na podstawie której instytucja wypłaci uczestnikowi środki w celu pokrycia wkładu własnego, uczestnik PPK składa do wybranej lub wybranych przez siebie instytucji finansowych. Taki wniosek uczestnik PPK może bowiem złożyć do więcej niż jednej instytucji finansowej, w której ma rachunki PPK, pod warunkiem jednak, że wszystkie te wypłaty dotyczyć będą jednej i tej samej inwestycji.

Ustawa o PPK wskazuje bowiem wprost, że uczestnik PPK, który zawarł już umowę na podstawie, której skorzystał lub skorzysta ze środków na wkład własny, nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • z tą samą instytucją finansową;
 • z inną instytucją finansową, chyba że umowa ma być zawarta w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez uczestnika PPK kredytu udzielonego na sfinansowanie tej samej inwestycji.

Pracownik posiada kilka rachunków PPK. Z jednego z nich wypłacił już 100 % środków z przeznaczeniem na sfinansowanie wkładu własnego wymaganego przy kredycie hipotecznym - wziętym przez niego na zakup mieszkania. Teraz chciałby wypłacić 100 % środków zgromadzonych na innym rachunku PPK oraz wykorzystać je na sfinansowanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, który chce zaciągnąć na zakup działki pod budowę domu. Niestety nie może tego zrobić. Wypłaty „na cele mieszkaniowe” uczestnik PPK może dokonać na sfinansowanie tylko jednej inwestycji - nawet w sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK. Uczestnik PPK, który zawarł już umowę z instytucją finansową - na podstawie, której wypłacono mu już 100 % środków na pokrycie wkładu własnego - nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy ani z tą samą instytucją finansową, ani z inną instytucją finansową, chyba że umowa ta miałaby być zawarta w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez uczestnika PPK kredytu udzielonego na sfinansowanie tej samej inwestycji.

Warunki określa umowa

Umowa, na podstawie której instytucja finansowa wypłaci środki, powinna określać:

 • oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu;
 • zasady i terminy wypłaty;
 • zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków, przy czym termin zwrotu:

- nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków,

- nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia wypłaty środków.

Określając zasady i terminy wypłaty, umowa powinna także określać na jaki rachunek wypłata będzie dokonywana. Zgodnie z ustawą o PPK wypłaty środków na pokrycie wkładu własnego instytucja finansowa dokonuje:

  • w przypadku przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego w związku z budową lub przebudową budynku mieszkalnego - na rachunek bankowy uczestnika PPK lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej uczestnika PPK wskazany we wniosku;
  • w pozostałych przypadkach - na rachunek bankowy zbywcy praw lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Instytucja finansowa nie może pobierać żadnych opłat czy prowizji w związku z wypłatą przez uczestnika PPK środków na wkład własny - nawet, gdyby wpisała takie opłaty czy prowizje do umowy.

Zasady zwrotu środków

Uczestnik PPK, który dokonał wypłaty na pokrycie wkładu własnego, ma obowiązek zwrócić otrzymane środki. Wypłata z PPK na cele mieszkaniowe jest więc czymś w rodzaju pożyczki, którą uczestnik PPK udziela sam sobie. I co należy podkreślić – bez dodatkowych kosztów. Wypłacone środki uczestnik zwraca bowiem na swój rachunek PPK w wartości nominalnej, czyli w praktyce oddaje dokładnie tyle, ile wypłacił z tego rachunku.

Zasady i terminy zwrotu wypłaconych z PPK środków, w tym tzw. raty (jeśli na tego rodzaju spłatę strony się umówią), będzie określała umowa zawarta z wybraną instytucją finansową przed dokonaniem wypłaty tych środków. Umowa będzie określać też ramy czasowe, w których spłata powinna zostać zrealizowana.

Za nieterminowy zwrot – podatek  

Ale uwaga! W przypadku niedokonania zwrotu wypłaconych na wkład własny środków w ustalonym w umowie terminie uczestnik będzie zobowiązany zapłacić podatek od zysków kapitałowych - od kwoty niedokonanego w terminie zwrotu. Innymi słowy, jeśli uczestnik PPK nie odda całości wypłaconych na cele mieszkaniowe środków, będzie musiał zapłacić 19 % zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki) od zysków kapitałowych przypadających na tę niezwróconą kwotę. Tak wynika z art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: PPK dla pracownika

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA