REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy

Ekspert PFR Portal PPK
PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy
PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK to przywilej dla pracownika, a obowiązek dla pracodawcy. Jakie czynności musi wykonać pracodawca? Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązków pracodawcy?

PPK pracownik a pracodawca

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny dla pracownika, ale obowiązkowy dla pracodawcy. Proces wdrożenia PPK nie jest jednak skomplikowany. Podobnie jak prowadzenie programu. Zwłaszcza, że bezpłatną pomoc w tym zakresie zapewnia PFR Portal PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Co do zasady, utworzenie PPK składa się z kilku prostych kroków. W pierwszej kolejności należy - wspólnie z zakładowymi organizacjami związkowymi (albo z reprezentacją osób zatrudnionych, jeśli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe) - wybrać instytucję finansową, która ma prowadzić program. Lista wszystkich instytucji prowadzących PPK, wraz z ich ofertami, jest prezentowa na oficjalnym portalu informacyjnym o PPK (www.mojeppk.pl).

Następnie należy zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowy tworzące PPK, to jest umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK (w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych). To najważniejsze kroki w procesie tworzenia PPK. Procedurę zawarcia wskazanych wyżej umów można przeprowadzić w całości online.

Zasadą jest, że każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK (m.in. pracodawca czy zleceniodawca) ma obowiązek wdrożenia PPK. Ze stosowania przepisów ustawy o PPK zwolnione są tylko nieliczne podmioty, po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

PPK - obowiązki pracodawcy 

REKLAMA

Po wdrożeniu PPK, na pracodawcy ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania wpłat do tego programu. Zgodnie z przepisami ustawy o PPK, pracodawca jest zobowiązany do naliczenia i pobrania wpłat finansowanych przez uczestnika PPK oraz do obliczenia wpłat finansowanych przez siebie (pracodawcę) w terminie wypłaty wynagrodzenia oraz do przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczenia wysokości wpłat do PPK, powinny być uwzględnione tylko te składniki, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem, że w PPK nie obowiązuje limit 30-krotności. Ponadto wpłat do PPK nie nalicza się od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Co ważne, w przypadku wpłat do PPK należy brać pod uwagę miesiąc kalendarzowy, w którym wynagrodzenie jest wypłacane pracownikowi, a nie miesiąc, za jaki to wynagrodzenie przysługuje. To ważna zasada, która z pewnością ułatwi naliczanie wpłat do tego programu.

Pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone i pobrane już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po zawarciu dla niego umowy o prowadzenie PPK.

Oczywiście, na bieżąco, pracodawca powinien prowadzić dokumentację dotyczącą PPK, w tym archiwizować składane przez pracowników wnioski i deklaracje.

Bezpłatna pomoc z PPK

Warto wiedzieć, że pracodawców wdrażających PPK wspiera spółka PFR Portal PPK, zapewniając im bezpłatną pomoc w postaci m.in. kompleksowej bazy wiedzy o programie PPK (patrz www.mojeppk.pl), a także bezpłatnych szkoleń dla pracodawców i pracowników.

Na portalu tym można znaleźć wiele materiałów przydatnych na etapie wdrażania i obsługi PPK - poradniki, wzory wniosków i deklaracji oraz informacji dla pracowników (tych przekazywanych pracownikom na starcie programu, a także tych przekazywanych w ramach jego późniejszej obsługi). Materiały na portalu są dostępne w różnych wersjach językowych. Do dyspozycji pracodawców i pracowników jest też bezpłatne centrum informacji o PPK, dostępne pod numerem telefonu 800 775 775.

Warto skorzystać z oferty PFR Portal PPK, zwłaszcza, że skorzystanie z niej nic nie kosztuje, a zlekceważenie obowiązków ustawowych może spowodować dotkliwe sankcje.

Jakie kary za niedopełnienie obowiązki związanego z PPK?

Pracodawcom, którzy nie wywiążą się z obowiązków wynikających z ustawy o PPK, grozi odpowiedzialność wykroczeniowa. Wynika to z art. 106 – 108 tej ustawy. Karze grzywny - w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń w danym podmiocie, w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego - podlega pracodawca (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie. Taka sama kara grozi podmiotowi zatrudniającemu (albo osobie upoważnionej do działania w jego imieniu lub działającej z inicjatywy tego podmiotu) za nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK. Natomiast pracodawca (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który:

  • nie dopełnia obowiązku terminowego zawarcia w imieniu pracowników umowy o prowadzenie PPK,
  • nie dopełnia obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianych przepisami terminach,
  • nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
  • nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK

- podlega karze grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Ściganie tych wykroczeń jest obowiązkiem Państwowej Inspekcji Pracy. Bierze ona udział w postępowaniu w tych sprawach w roli oskarżyciela publicznego.

Orzekanie w sprawach o wskazane wyżej czyny następuje na zasadach i w trybie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA