REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy

Ekspert PFR Portal PPK
PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy
PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK to przywilej dla pracownika, a obowiązek dla pracodawcy. Jakie czynności musi wykonać pracodawca? Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązków pracodawcy?

PPK pracownik a pracodawca

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny dla pracownika, ale obowiązkowy dla pracodawcy. Proces wdrożenia PPK nie jest jednak skomplikowany. Podobnie jak prowadzenie programu. Zwłaszcza, że bezpłatną pomoc w tym zakresie zapewnia PFR Portal PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Co do zasady, utworzenie PPK składa się z kilku prostych kroków. W pierwszej kolejności należy - wspólnie z zakładowymi organizacjami związkowymi (albo z reprezentacją osób zatrudnionych, jeśli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe) - wybrać instytucję finansową, która ma prowadzić program. Lista wszystkich instytucji prowadzących PPK, wraz z ich ofertami, jest prezentowa na oficjalnym portalu informacyjnym o PPK (www.mojeppk.pl).

Następnie należy zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowy tworzące PPK, to jest umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK (w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych). To najważniejsze kroki w procesie tworzenia PPK. Procedurę zawarcia wskazanych wyżej umów można przeprowadzić w całości online.

Zasadą jest, że każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK (m.in. pracodawca czy zleceniodawca) ma obowiązek wdrożenia PPK. Ze stosowania przepisów ustawy o PPK zwolnione są tylko nieliczne podmioty, po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

PPK - obowiązki pracodawcy 

REKLAMA

Po wdrożeniu PPK, na pracodawcy ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania wpłat do tego programu. Zgodnie z przepisami ustawy o PPK, pracodawca jest zobowiązany do naliczenia i pobrania wpłat finansowanych przez uczestnika PPK oraz do obliczenia wpłat finansowanych przez siebie (pracodawcę) w terminie wypłaty wynagrodzenia oraz do przekazania tych wpłat do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczenia wysokości wpłat do PPK, powinny być uwzględnione tylko te składniki, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem, że w PPK nie obowiązuje limit 30-krotności. Ponadto wpłat do PPK nie nalicza się od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Co ważne, w przypadku wpłat do PPK należy brać pod uwagę miesiąc kalendarzowy, w którym wynagrodzenie jest wypłacane pracownikowi, a nie miesiąc, za jaki to wynagrodzenie przysługuje. To ważna zasada, która z pewnością ułatwi naliczanie wpłat do tego programu.

Pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone i pobrane już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po zawarciu dla niego umowy o prowadzenie PPK.

Oczywiście, na bieżąco, pracodawca powinien prowadzić dokumentację dotyczącą PPK, w tym archiwizować składane przez pracowników wnioski i deklaracje.

Bezpłatna pomoc z PPK

Warto wiedzieć, że pracodawców wdrażających PPK wspiera spółka PFR Portal PPK, zapewniając im bezpłatną pomoc w postaci m.in. kompleksowej bazy wiedzy o programie PPK (patrz www.mojeppk.pl), a także bezpłatnych szkoleń dla pracodawców i pracowników.

Na portalu tym można znaleźć wiele materiałów przydatnych na etapie wdrażania i obsługi PPK - poradniki, wzory wniosków i deklaracji oraz informacji dla pracowników (tych przekazywanych pracownikom na starcie programu, a także tych przekazywanych w ramach jego późniejszej obsługi). Materiały na portalu są dostępne w różnych wersjach językowych. Do dyspozycji pracodawców i pracowników jest też bezpłatne centrum informacji o PPK, dostępne pod numerem telefonu 800 775 775.

Warto skorzystać z oferty PFR Portal PPK, zwłaszcza, że skorzystanie z niej nic nie kosztuje, a zlekceważenie obowiązków ustawowych może spowodować dotkliwe sankcje.

Jakie kary za niedopełnienie obowiązki związanego z PPK?

Pracodawcom, którzy nie wywiążą się z obowiązków wynikających z ustawy o PPK, grozi odpowiedzialność wykroczeniowa. Wynika to z art. 106 – 108 tej ustawy. Karze grzywny - w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń w danym podmiocie, w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego - podlega pracodawca (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie. Taka sama kara grozi podmiotowi zatrudniającemu (albo osobie upoważnionej do działania w jego imieniu lub działającej z inicjatywy tego podmiotu) za nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK. Natomiast pracodawca (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który:

  • nie dopełnia obowiązku terminowego zawarcia w imieniu pracowników umowy o prowadzenie PPK,
  • nie dopełnia obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianych przepisami terminach,
  • nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
  • nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK

- podlega karze grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Ściganie tych wykroczeń jest obowiązkiem Państwowej Inspekcji Pracy. Bierze ona udział w postępowaniu w tych sprawach w roli oskarżyciela publicznego.

Orzekanie w sprawach o wskazane wyżej czyny następuje na zasadach i w trybie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA