Kategorie

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający. Podatek dochodowy od wpłat pracodawcy na PPK pracownika. /fot. Shutterstock
Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?

Przychód pracownika z tytułu wpłat do PPK a podatek

Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający (płatnika) - zarówno podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód uczestnika PPK (np. w przypadku pracownika z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Przychód uczestnika PPK (podatnika) z tytułu tych wpłat powstaje w chwili ich przekazania do instytucji finansowej, a naliczona zaliczka na podatek dochodowy powinna zostać pobrana z najbliższego wynagrodzenia, wypłaconego jeszcze w tym samym miesiącu, ale już po przekazaniu tych wpłat do instytucji finansowej. Jeżeli jednak wypłata wynagrodzenia w danym miesiącu poprzedzi wpłatę do PPK (np. wynagrodzenie za maj wypłacono 10 czerwca, a wpłaty do PPK za maj naliczone z wynagrodzenia za kwiecień zostały dokonane 15 czerwca) i podmiot zatrudniający nie będzie miał już w tym miesiącu z czego pobrać zaliczki na podatek, to w takim przypadku przychód uczestnika PPK z tego tytułu podmiot zatrudniający powinien doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym uczestnik otrzymał ten przychód.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Polecamy: PPK dla pracownika

Reklama

Dla uczestnika może to spowodować konieczność dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym. Nie ma jednak podstawy prawnej, aby dokonać poboru zaliczki w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dokonano wpłaty do PPK, jak również nie ma podstawy prawnej do pobrania zaliczki przed powstaniem przychodu uczestnika (nie można jej pobrać przed przekazaniem wpłaty do PPK). Przy czym - w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający skoordynuje swoje działania w taki sposób, że wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia (np. pracodawca dokona wpłaty do PPK, a następnie, tego samego dnia wypłaci wynagrodzenie) – zaliczka pobrana od uczestnika powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy, tzn. przychody ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK dokonanych ze środków pracodawcy.

W związku z tym, że od 1 sierpnia 2019 r. obowiązują przepisy wprowadzające program Bez PIT dla Młodych, czyli ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącą osób do 26. roku życia,  uczestnik PPK poniżej 26. roku życia, którego przychód nie przekroczył kwoty rocznego limitu (tj. kwoty 85 528 zł), nie zapłaci podatku dochodowego również od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający.

Koszty uzyskania przychodów

Wpłaty dokonywane do PPK, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią dla tego podmiotu koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne - pod warunkiem, że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów ustawy o PPK. Na potrzeby KUP, przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości tych wpłat. Wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający i dokonane po terminie stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Natomiast wpłaty dokonane przed terminem traktuje się jako dokonane w terminie. Oznacza to, że jeśli np. podmiot objęty przepisami ustawy o PPK od 1 stycznia 2020 r. (50+) zawrze umowę o prowadzenie PPK 11 maja 2020 r., wynagrodzenie za maj wypłaci 10 czerwca, a wpłaty do PPK - naliczone w czerwcu - przekaże do instytucji finansowej w lipcu (nie później niż do 15 lipca), to będą one stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodów za maj. Tak samo będzie w sytuacji, gdy wpłaty do PPK zostaną przekazane do instytucji finansowej jeszcze w czerwcu, a zatem przed terminem ich dokonania (należy pamiętać, że wpłat do PPK dokonujemy począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK). Gdyby jednak pracodawca przekazał te wpłaty np. 16 lipca, czyli po przekroczeniu ustawowego terminu na ich dokonanie, to stanowiłyby one koszt uzyskania przychodów w lipcu.

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wpłaty dokonywane do PPK, naliczone od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Koszty uzyskania przychodu zleceniobiorcy

W związku z tym, że wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający (zleceniodawcę), stanowią przychód dla zleceniobiorcy, koszty uzyskania przychodów dla zleceniobiorcy powinny być naliczane od łącznego przychodu, uwzględniającego wpłaty do PPK w części finansowanej przez zleceniodawcę.  

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Piotr
    2021-05-10 09:33:47
    Szkoda że nikt nigdzie nie pisze wprost, które składki PPK pracodawcy zwiększają podstawę do wyliczenia kosztów uzyskania przychodu zleceniobiorcy: czy te naliczone czy też składki w tym miesiącu opłacone. Czy ktoś wie?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry

Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

Składki KRUS III kwartał 2021

Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

Doradca podatkowy - zarobki 2021

Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

PPK w firmie - jak wdrożyć?

PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

Niedziela handlowa - czerwiec 2021

Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.