REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający. Podatek dochodowy od wpłat pracodawcy na PPK pracownika. /fot. Shutterstock
Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający. Podatek dochodowy od wpłat pracodawcy na PPK pracownika. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?

Przychód pracownika z tytułu wpłat do PPK a podatek

Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający (płatnika) - zarówno podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód uczestnika PPK (np. w przypadku pracownika z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Przychód uczestnika PPK (podatnika) z tytułu tych wpłat powstaje w chwili ich przekazania do instytucji finansowej, a naliczona zaliczka na podatek dochodowy powinna zostać pobrana z najbliższego wynagrodzenia, wypłaconego jeszcze w tym samym miesiącu, ale już po przekazaniu tych wpłat do instytucji finansowej. Jeżeli jednak wypłata wynagrodzenia w danym miesiącu poprzedzi wpłatę do PPK (np. wynagrodzenie za maj wypłacono 10 czerwca, a wpłaty do PPK za maj naliczone z wynagrodzenia za kwiecień zostały dokonane 15 czerwca) i podmiot zatrudniający nie będzie miał już w tym miesiącu z czego pobrać zaliczki na podatek, to w takim przypadku przychód uczestnika PPK z tego tytułu podmiot zatrudniający powinien doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym uczestnik otrzymał ten przychód.

Autopromocja

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Polecamy: PPK dla pracownika

Dla uczestnika może to spowodować konieczność dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym. Nie ma jednak podstawy prawnej, aby dokonać poboru zaliczki w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dokonano wpłaty do PPK, jak również nie ma podstawy prawnej do pobrania zaliczki przed powstaniem przychodu uczestnika (nie można jej pobrać przed przekazaniem wpłaty do PPK). Przy czym - w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający skoordynuje swoje działania w taki sposób, że wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia (np. pracodawca dokona wpłaty do PPK, a następnie, tego samego dnia wypłaci wynagrodzenie) – zaliczka pobrana od uczestnika powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy, tzn. przychody ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK dokonanych ze środków pracodawcy.

W związku z tym, że od 1 sierpnia 2019 r. obowiązują przepisy wprowadzające program Bez PIT dla Młodych, czyli ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącą osób do 26. roku życia,  uczestnik PPK poniżej 26. roku życia, którego przychód nie przekroczył kwoty rocznego limitu (tj. kwoty 85 528 zł), nie zapłaci podatku dochodowego również od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty uzyskania przychodów

Wpłaty dokonywane do PPK, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią dla tego podmiotu koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne - pod warunkiem, że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów ustawy o PPK. Na potrzeby KUP, przez miesiąc, za który wpłaty do PPK są należne, należy rozumieć miesiąc, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości tych wpłat. Wpłaty do PPK sfinansowane przez podmiot zatrudniający i dokonane po terminie stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Natomiast wpłaty dokonane przed terminem traktuje się jako dokonane w terminie. Oznacza to, że jeśli np. podmiot objęty przepisami ustawy o PPK od 1 stycznia 2020 r. (50+) zawrze umowę o prowadzenie PPK 11 maja 2020 r., wynagrodzenie za maj wypłaci 10 czerwca, a wpłaty do PPK - naliczone w czerwcu - przekaże do instytucji finansowej w lipcu (nie później niż do 15 lipca), to będą one stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodów za maj. Tak samo będzie w sytuacji, gdy wpłaty do PPK zostaną przekazane do instytucji finansowej jeszcze w czerwcu, a zatem przed terminem ich dokonania (należy pamiętać, że wpłat do PPK dokonujemy począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK). Gdyby jednak pracodawca przekazał te wpłaty np. 16 lipca, czyli po przekroczeniu ustawowego terminu na ich dokonanie, to stanowiłyby one koszt uzyskania przychodów w lipcu.

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wpłaty dokonywane do PPK, naliczone od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Koszty uzyskania przychodu zleceniobiorcy

W związku z tym, że wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający (zleceniodawcę), stanowią przychód dla zleceniobiorcy, koszty uzyskania przychodów dla zleceniobiorcy powinny być naliczane od łącznego przychodu, uwzględniającego wpłaty do PPK w części finansowanej przez zleceniodawcę.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

REKLAMA

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA