REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja finansowania wpłat do PPK mimo przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy

Deklaracja finansowania wpłat do PPK mimo przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy.
Deklaracja finansowania wpłat do PPK mimo przestoju lub obniżenia wymiaru czasu pracy.
PFR Portal PPK

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy powoduje brak możliwości finansowania wpłat do PPK. Nie dotyczy to jednak wpłat finansowanych przez pracownika. Jeśli uczestnik PPK złoży deklarację, może dalej finansować swoje wpłaty.

Nowość w PPK: Deklaracja finansowania wpłat w szczególnych sytuacjach

Trwający w firmie przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu w PPK.

REKLAMA

Autopromocja

W okresie pandemii, pracodawcy - pomimo trudności i ograniczeń w prowadzeniu przedsiębiorstw - starają się łagodzić skutki przestoju gospodarczego i chronić miejsca pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki rozwiązaniom dostępnym w ramach „Tarczy Antykryzysowej”.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Jednym z nich jest możliwość objęcia pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Konsekwencją wprowadzenia któregokolwiek z tych rozwiązań jest brak możliwości finansowania wpłat do PPK. Dotyczy to jednak tylko wpłat finansowanych przez pracodawcę. Pracownicy mają bowiem możliwość dalszego finansowania wpłat. Wynika to z art. 25 ust. 4 i 5 ustawy o PPK.

Wskazano w nich, że w szczególnych sytuacjach, to jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, 
  • w razie zaistnienia przesłanek niewypłacalności pracodawcy, 
  • w okresie przejściowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub ograniczenie jej prowadzenia na skutek powodzi i braku środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników,

pracodawca nie finansuje wpłaty podstawowej ani wpłaty dodatkowej do PPK, ale uczestnik PPK - jeżeli złoży odpowiednią deklarację - może dalej finansować wpłaty.

Wzór deklaracji finansowania wpłat do PPK dla uczestników, którzy zdecydowali się na finansowanie wpłat, w przypadku niefinansowania wpłat przez pracodawcę, można znaleźć tutaj. Oczywiście, taka deklaracja może wyglądać inaczej w poszczególnych zakładach pracy. Przepisy nie wskazują bowiem jej oficjalnego wzoru, a ten umieszczony na Portalu stanowi wzór w ramach wypracowanych dobrych praktyk.

Deklaracja finansowania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK wzór.

Deklaracja finansowania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK wzór.

PFR Portal PPK

PFR Portal PPK

Złożenie przez pracownika deklaracji finansowania wpłat w szczególnych sytuacjach w praktyce oznacza, że:

  • pracownik decyduje się finansować wpłaty do PPK (oczywiście tylko te leżące po jego stronie) w okresie przestoju ekonomicznego, obniżonego wymiaru czasu pracy, w przypadkach zaistnienia przesłanek niewypłacalności pracodawcy, w okresie przejściowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub ograniczenia jej prowadzenia na skutek powodzi i braku środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników;
  • wpłaty do PPK są naliczane, pobierane i dokonywane na rachunek PPK począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu tej deklaracji;
  • wpłaty są finansowane w wysokości zadeklarowanej przez uczestnika PPK (zgodnie z procedurą obowiązującą u danego pracodawcy);
  • jeśli pracownik zmieni zdanie i nie będzie chciał już dłużej finansować wpłat do PPK w omawianych szczególnych sytuacjach, powinien poinformować pracodawcę, że cofa złożoną deklarację. Oznacza to, że - jeśli nie chce jedynie finansować wpłat do PPK w okresie, gdy nie finansuje ich pracodawca - nie powinien składać deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
  • uczestnikowi PPK, który zadeklaruje, że będzie finansował wpłaty do PPK, pomimo wystąpienia przesłanki z art. 25 ust. 4 ustawy o PPK po stronie podmiotu zatrudniającego, nadal przysługuje ochrona ubezpieczeniowa.

Uwaga! W plikach do pobrania dla pracodawcy i pracownika dostępne są już tłumaczenia deklaracji i oświadczeń składanych przez pracowników w ramach PPK w języku angielskim i ukraińskim. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

REKLAMA

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
Rozwiąż quiz kadrowy w zakresie uprawnień rodzicielskich, który składa się z dziesięciu pytań a tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

REKLAMA

Pracodawcy chcą za wolne w Wigilię znieść wolne w Trzech Król albo 1 Maja. I bez wolnego w Wielki Piątek

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. Wielki Piątek nie jest obecnie wolny od pracy. Trwa dyskusja, aby w ten dzień praca trwała 4h. Jednak część pracodawców nie zgadza się na to i oczekują także rekompensaty za wolne w Wigilię w postaci pracy w Trzech Król albo 1 Maja. 

Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane?

Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.

REKLAMA