REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK 2020 - wpłata powitalna i dopłata roczna

Marta Borysiuk
PPK 2020 - wpłata powitalna i dopłaty roczne/fot. shutterstock
PPK 2020 - wpłata powitalna i dopłaty roczne/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2020 roku do PPK przystąpią firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. Jakie są warunki otrzymania wpłaty powitalnej i dopłat rocznych w 2020 roku?

Obowiązek od 1 stycznia 2020 r.

Obowiązek utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych dotyczy podmiotu zatrudniającego, czyli pracodawców, zleceniodawców, nakładców, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych, podmiotów, w których działają rady nadzorcze, jeżeli ich członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.

Autopromocja

Jeżeli na 30 czerwca 2019 r. w danej firmie jest zatrudnionych co najmniej 50 osób, zostanie ona włączona do systemu PPK od 1 stycznia 2020 r.

Więcej na ten temat >>> PPK 2020: liczba zatrudnionych na 30 czerwca 2019 r. zdecyduje o objęciu systemem PPK

Na rachunek uczestnika PPK wpłat dokonują pracodawca, pracownik i Skarb Państwa.

Wpłata powitalna

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje jednorazową „wpłatę powitalną” w wysokości 250 zł. Jest to kwota netto i dla wszystkich uczestników programu jest taka sama. Oznacza to, że każdy uczestnik otrzyma 250 zł bez względu na to, ile środków wpłacił do PPK w formie składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

Żeby skorzystać z wpłaty powitalnej należy być uczestnikiem PPK przez pełne trzy miesiące i dokonywać opłat podstawowych na PPK podczas tych trzech miesięcy.

Wpłata powitalna finansowana jest z Funduszu Pracy.

Wpłata powitalna zostanie wypłacona uczestnikowi PPK bezpośrednio na jego konto w terminie 30 dni od końca kwartału, w którym będzie on oszczędzał w PPK (przez trzy miesiące).

Dopłaty roczne

Oprócz wpłaty powitalnej, uczestnik PPK otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 zł. Jednak warunkiem otrzymania takiej dopłaty jest to, aby kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. Dla przypomnienia wpłaty podstawowe stanowią 3,5% wynagrodzenia brutto (1,5% wpłaty pracodawcy i 2% wpłaty pracownika). W praktyce oznacza to obowiązek zasilenia rachunku uczestnika PPK do końca roku kalendarzowego kwotą co najmniej:

- w 2019 r. jest to kwota 472,50 zł,

- w 2020 r. kwota ta wzrośnie do 546 zł.

Dopłata roczna będzie przekazywana na rachunek uczestnika PPK do 31 marca następnego roku i ewidencjonowana na jego rachunku do 15 kwietnia.

Zasady nabycia dopłaty

Zgodnie z przepisami uczestnikowi PPK przysługuje prawo do otrzymania tylko jednej dopłaty rocznej do PPK i to niezależnie od liczby prowadzonych dla niego rachunków PPK.

W przypadku gdy uczestnik PPK jest stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK, dopłata roczna podlega ewidencji na rachunku PPK prowadzonym na podstawie umowy o prowadzenie PPK, która została zawarta w jego imieniu i na jego rzecz najpóźniej.

Z kolei w sytuacji, jeżeli tego samego dnia zawarto w imieniu uczestnika PPK i na jego rzecz więcej niż jedną umowę o prowadzenie PPK, dopłatę ewidencjonuje się na rachunku PPK, na którym wartość zgromadzonych środków jest większa.

Dopłata roczna podobnie jak wpłata powitalna finansowana z Funduszu Pracy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA