REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK - 5 najczęściej zadawanych pytań

PPK - 5 najczęściej zadawanych pytań: terminy wpłat, pojęcie podmiotu zarządzającego, moment powstania przychodu, korekta wpłat oraz ustalenie kwoty wolnej od potrąceń. / fot. Shutterstock
PPK - 5 najczęściej zadawanych pytań: terminy wpłat, pojęcie podmiotu zarządzającego, moment powstania przychodu, korekta wpłat oraz ustalenie kwoty wolnej od potrąceń. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program długoterminowego oszczędzania. Poznaj 5 najczęściej zadawanych pytań na temat PPK, które dotyczą: terminów wpłat, pojęcia podmiotu zarządzającego, momentu powstania przychodu, korekt wpłat oraz ustalenia kwoty wolnej od potrąceń.

5 pytań o PPK

Nowoczesny program długoterminowego oszczędzania PPK wiąże się z koniecznością zgodności postępowania z aktualnie obowiązującymi przepisami. W tym wypadku głównym punktem odniesienia do wszelkich wątpliwości jest ustawa z 4 października 2019 r. o pracowniczych planach kapitałowych.

REKLAMA

Autopromocja

Poznaj odpowiedzi na pięć najczęściej zadawanych pytań w programie PPK. W wyłonieniu tych kwestii pomogli eksperci PFR Portal PPK, prowadzący od roku setki szkoleń dla pracodawców i pracowników w całej Polsce.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

1. Terminy wpłat do PPK – jakie obowiązują?

Jedne z najczęściej zadawanych pytań to te związane z terminami dokonywania wpłat do PPK. W jakich terminach zatem ich dokonywać, żeby były poprawne?

Otóż zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 wspomnianej wcześniej Ustawy wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Wszystko zależy więc od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. I tak, jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu tej umowy zostanie wypłacone:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jeszcze w tym samym miesiącu – wpłat należy dokonać w okresie 1-15 kolejnego miesiąca;
  • w kolejnym miesiącu (wynagrodzenie z przesunięciem) – wpłat należy dokonać w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15 dnia miesiąca następującego po ich obliczeniu i pobraniu.

2. Pojęcie podmiotu zarządzającego – co oznacza?

Kwestią, która nurtuje wiele osób w odniesieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także zrozumienie pojęcia podmiotu zarządzającego, które pojawia się w umowach o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Warto więc wyjaśnić, że w przypadku tego nowego systemu oszczędnościowego, podmiot zarządzający instytucjami finansowymi oznacza podmiot, który oferuje Pracownicze Plany Kapitałowe. Lista podmiotów zarządzających oferujących PPK znajduje się na stronie MojePPK.pl w zakładce Instytucje Finansowe – obecnie jest ich dwadzieścia.

3. Kiedy powstaje przychód w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Dylematem pracodawców jest również odpowiednie zakwalifikowanie powstawania przychodu. Jak interpretować przepisy w tym przypadku?

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w przypadku przychodów ze świadczeń otrzymywanych przez pracownika, przychód pracownika z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych. W przypadku wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę będzie to zatem miesiąc, w którym pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej.

4. Korekty wpłat do PPK – jakie przyjąć kryteria ich naliczania?

Częstym pytaniem pojawiającym się w ramach dyskusji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to dotyczące korekt wpłat do PPK. W jaki sposób je naliczać w na przykład w przypadku nadpłaty?

Korekty wpłat do PPK należy dokonywać opierając się na zasadzie bilansowania. Co oznacza, że w przypadku dokonania wpłat do PPK obliczonych od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy w następnym miesiącu obliczyć te wpłaty od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiednio podwyższonej o kwotę tej niedopłaty lub zaniżonej o kwotę nadpłaty.

Jeżeli podmiot dokonał korekty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale w związku z nieobecnością pracownika nie odliczył z wynagrodzenia kwoty nadpłaty, dokona korekty wpłat do PPK w tym miesiącu, w którym dokona stosownego odliczenia z wynagrodzenia uczestnika PPK.

5. Kwota wolna od potrąceń – w jaki sposób ją ustalać?

Interesującym zagadnieniem dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także system obliczania kwoty wolnej od potrąceń. W jaki sposób ją ustalać po wejściu w życie obowiązku pobierania z wynagrodzenia pracownika wpłat do PPK?

REKLAMA

Kwotę wolną od potrąceń należy ustalać w oparciu o art. 87 [1] Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż od wartości minimalnego wynagrodzenia odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. Należy przyjąć, że kwotę wolną od potrąceń ustala się po odliczeniu wpłat do PPK finansowanych przez pracownika zarówno w części obowiązkowej, jak i dobrowolnej. 

Pozostałe najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych znaleźć można pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#FAQ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA