PPK - 5 najczęściej zadawanych pytań
REKLAMA
REKLAMA
5 pytań o PPK
Nowoczesny program długoterminowego oszczędzania PPK wiąże się z koniecznością zgodności postępowania z aktualnie obowiązującymi przepisami. W tym wypadku głównym punktem odniesienia do wszelkich wątpliwości jest ustawa z 4 października 2019 r. o pracowniczych planach kapitałowych.
REKLAMA
Poznaj odpowiedzi na pięć najczęściej zadawanych pytań w programie PPK. W wyłonieniu tych kwestii pomogli eksperci PFR Portal PPK, prowadzący od roku setki szkoleń dla pracodawców i pracowników w całej Polsce.
Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy
1. Terminy wpłat do PPK – jakie obowiązują?
Jedne z najczęściej zadawanych pytań to te związane z terminami dokonywania wpłat do PPK. W jakich terminach zatem ich dokonywać, żeby były poprawne?
Otóż zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 wspomnianej wcześniej Ustawy wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Wszystko zależy więc od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. I tak, jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu tej umowy zostanie wypłacone:
- jeszcze w tym samym miesiącu – wpłat należy dokonać w okresie 1-15 kolejnego miesiąca;
- w kolejnym miesiącu (wynagrodzenie z przesunięciem) – wpłat należy dokonać w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15 dnia miesiąca następującego po ich obliczeniu i pobraniu.
2. Pojęcie podmiotu zarządzającego – co oznacza?
Kwestią, która nurtuje wiele osób w odniesieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także zrozumienie pojęcia podmiotu zarządzającego, które pojawia się w umowach o zarządzanie i prowadzenie PPK.
Warto więc wyjaśnić, że w przypadku tego nowego systemu oszczędnościowego, podmiot zarządzający instytucjami finansowymi oznacza podmiot, który oferuje Pracownicze Plany Kapitałowe. Lista podmiotów zarządzających oferujących PPK znajduje się na stronie MojePPK.pl w zakładce Instytucje Finansowe – obecnie jest ich dwadzieścia.
3. Kiedy powstaje przychód w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Dylematem pracodawców jest również odpowiednie zakwalifikowanie powstawania przychodu. Jak interpretować przepisy w tym przypadku?
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w przypadku przychodów ze świadczeń otrzymywanych przez pracownika, przychód pracownika z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych. W przypadku wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę będzie to zatem miesiąc, w którym pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej.
4. Korekty wpłat do PPK – jakie przyjąć kryteria ich naliczania?
Częstym pytaniem pojawiającym się w ramach dyskusji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to dotyczące korekt wpłat do PPK. W jaki sposób je naliczać w na przykład w przypadku nadpłaty?
Korekty wpłat do PPK należy dokonywać opierając się na zasadzie bilansowania. Co oznacza, że w przypadku dokonania wpłat do PPK obliczonych od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy w następnym miesiącu obliczyć te wpłaty od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiednio podwyższonej o kwotę tej niedopłaty lub zaniżonej o kwotę nadpłaty.
Jeżeli podmiot dokonał korekty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale w związku z nieobecnością pracownika nie odliczył z wynagrodzenia kwoty nadpłaty, dokona korekty wpłat do PPK w tym miesiącu, w którym dokona stosownego odliczenia z wynagrodzenia uczestnika PPK.
5. Kwota wolna od potrąceń – w jaki sposób ją ustalać?
Interesującym zagadnieniem dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także system obliczania kwoty wolnej od potrąceń. W jaki sposób ją ustalać po wejściu w życie obowiązku pobierania z wynagrodzenia pracownika wpłat do PPK?
REKLAMA
Kwotę wolną od potrąceń należy ustalać w oparciu o art. 87 [1] Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż od wartości minimalnego wynagrodzenia odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. Należy przyjąć, że kwotę wolną od potrąceń ustala się po odliczeniu wpłat do PPK finansowanych przez pracownika zarówno w części obowiązkowej, jak i dobrowolnej.
Pozostałe najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych znaleźć można pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#FAQ.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat