REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłaty do PPK w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA - jak wykazać wpłatę

Bożena Goliszewska-Chojdak
Wpłaty do PPK w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA - jak wykazać wpłatę/fot.Shutterstock
Wpłaty do PPK w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA - jak wykazać wpłatę/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dokonywania wpłat do PPK, a co za tym idzie zobowiązany jest wykazywać wpłaty w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.

Od 1 lipca 2019 r. podmioty zatrudniające minimum 250 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 r.) zostały objęte obowiązkiem utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Obowiązek dokonywania wpłat do PPK dotyczy zarówno uczestnika PPK, jak i podmiotu, który go zatrudnia. Ten ostatni wpłatę na PPK, sfinansowaną z własnych środków, będzie zobowiązany wykazywać w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.

Autopromocja

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Jeżeli osoba zatrudniona, podlegająca obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK, wówczas płatnik składek będzie współuczestniczył w finansowaniu za taką osobę jej oszczędności gromadzonych na koncie w PPK. Podmiot zatrudniający (m.in. pracodawca, zleceniodawca) ma obowiązek finansowania za uczestnika PPK wpłaty podstawowej w wysokości 1,5% jego miesięcznego wynagrodzenia. Taka wpłata jest finansowana ze środków podmiotu zatrudniającego (z kolei uczestnik PPK z własnych środków finansuje wpłatę podstawową wynoszącą zasadniczo 2% wynagrodzenia). Oprócz tego podmiot zatrudniający może zdecydować się na finansowanie swoim zatrudnionym wpłat dodatkowych, w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Przez "wynagrodzenie" należy rozumieć podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK. Kwoty wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający (zarówno podstawowych, jak i dodatkowych) podlegają opodatkowaniu, ale są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający - zarówno podstawowa, jak i dodatkowa - podlegają opodatkowaniu, ale są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wpłaty finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego (zarówno podstawowe, jak i dodatkowe) płatnik ma obowiązek wykazywać w miesięcznych raportach imiennych ZUS RCA. Obowiązek wykazywania składek mają również podmioty, u których funkcjonują pracownicze programy emerytalne (PPE). Zarówno wpłaty na PPK, jak i składki na PPE, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią przychód podlegający jedynie opodatkowaniu, bez odprowadzania od niego składek ZUS. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem formularza ZUS RCA do nowych regulacji. Nową częścią ZUS RCA będzie poz. 28 w bloku III.B Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. Jak informuje ZUS, zmiany w tym zakresie są planowane od stycznia 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie przejściowym od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. celu wykazania wpłaty na PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający należy wypełniać poz. 27 w bloku III.B. raportu ZUS RCA - Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. W przypadku gdy w podmiocie działa zarówno PPK, jak i PPE, w ZUS RCA należy wykazać sumę wpłaty PPK i składki PPE.

Rys. Blok III.B. ZUS RCA

ZUS poinformował, że po wejściu w życie znowelizowanego formularza nie będzie konieczności dokonywania korekty dokumentów rozliczeniowych za okres przejściowy. Kolejne wpłaty na PPK będą przez płatników wykazywane na bieżąco.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA