Wpłaty do PPK w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA - jak wykazać wpłatę
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 lipca 2019 r. podmioty zatrudniające minimum 250 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 r.) zostały objęte obowiązkiem utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Obowiązek dokonywania wpłat do PPK dotyczy zarówno uczestnika PPK, jak i podmiotu, który go zatrudnia. Ten ostatni wpłatę na PPK, sfinansowaną z własnych środków, będzie zobowiązany wykazywać w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.
REKLAMA
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Jeżeli osoba zatrudniona, podlegająca obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK, wówczas płatnik składek będzie współuczestniczył w finansowaniu za taką osobę jej oszczędności gromadzonych na koncie w PPK. Podmiot zatrudniający (m.in. pracodawca, zleceniodawca) ma obowiązek finansowania za uczestnika PPK wpłaty podstawowej w wysokości 1,5% jego miesięcznego wynagrodzenia. Taka wpłata jest finansowana ze środków podmiotu zatrudniającego (z kolei uczestnik PPK z własnych środków finansuje wpłatę podstawową wynoszącą zasadniczo 2% wynagrodzenia). Oprócz tego podmiot zatrudniający może zdecydować się na finansowanie swoim zatrudnionym wpłat dodatkowych, w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Przez "wynagrodzenie" należy rozumieć podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK. Kwoty wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający (zarówno podstawowych, jak i dodatkowych) podlegają opodatkowaniu, ale są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający - zarówno podstawowa, jak i dodatkowa - podlegają opodatkowaniu, ale są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Wpłaty finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego (zarówno podstawowe, jak i dodatkowe) płatnik ma obowiązek wykazywać w miesięcznych raportach imiennych ZUS RCA. Obowiązek wykazywania składek mają również podmioty, u których funkcjonują pracownicze programy emerytalne (PPE). Zarówno wpłaty na PPK, jak i składki na PPE, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią przychód podlegający jedynie opodatkowaniu, bez odprowadzania od niego składek ZUS. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem formularza ZUS RCA do nowych regulacji. Nową częścią ZUS RCA będzie poz. 28 w bloku III.B Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. Jak informuje ZUS, zmiany w tym zakresie są planowane od stycznia 2020 r.
W okresie przejściowym od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. celu wykazania wpłaty na PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający należy wypełniać poz. 27 w bloku III.B. raportu ZUS RCA - Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. W przypadku gdy w podmiocie działa zarówno PPK, jak i PPE, w ZUS RCA należy wykazać sumę wpłaty PPK i składki PPE.
Rys. Blok III.B. ZUS RCA
ZUS poinformował, że po wejściu w życie znowelizowanego formularza nie będzie konieczności dokonywania korekty dokumentów rozliczeniowych za okres przejściowy. Kolejne wpłaty na PPK będą przez płatników wykazywane na bieżąco.
PODSTAWA PRAWNA:
-
art. 26 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych - Dz.U. z 2018 r. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1074
-
art. 13 ust. 1 pkt 9, art. 24 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 850
-
§ 1 ust. 1 pkt 12 i załącznik nr 12 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2495
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat