REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do emerytury 2024?

Praca na emeryturze
Praca na emeryturze
ile można dorobić do emerytury 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca na emeryturze - ile można dorobić do emerytury w 2024 roku? Ile wynoszą limity przychodu na emeryturze pomostowej, wojskowej i policyjnej? Kiedy ze względu na dorabianie emerytura zostanie pomniejszona, a kiedy zawieszona?
rozwiń >

Czy można dorobić na emeryturze?

Zasadą jest możliwość dorabiania na emeryturze bez żadnych limitów. Po przekroczeniu wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, dodatkowy przychód osiągany przez emeryta nie ma wpływu na wypłatę emerytury. Emeryt może dorabiać na emeryturze ile chce.

Autopromocja

Inna jest sytuacja wcześniejszych emerytur. Emeryci pobierający wcześniejszą emeryturę objęci są tzw. limitami dorabiania. 

Ile można dorobić do emerytury?

Limity dorabiania dla wcześniejszych emerytur zmieniają się kwartalnie wraz ze zmianą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prezes ZUS podaje w komunikacie dwie kwoty – 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przekroczenie pierwszego limitu powoduje odpowiednie pomniejszenie wypłacanej emerytury. Natomiast przekroczenie drugiego limitu powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.

Ile można dorobić do emerytury w 2024 roku?

Jaki przychód emeryci mogą osiągać w 2024 roku? Obecnie obowiązują limity dorabiania podane w Komunikacie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent (M. P. z 2023, poz. 1227). Funkcjonują one od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 roku. Od 1 marca 2024 roku będą nowe limity dorabiania emerytów i rencistów.

Zgodnie z komunikatem Prezesa ZUS bez pomniejszania emerytury można osiągać przychód odpowiadający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. czyli 5036,50 zł brutto. Przychód wyższy od 5036,50 zł stanowi podstawę do pomniejszenia wypłacanej emerytury o kwotę przekroczenia. W przypadku przekroczenia stosuje się kolejny limit w postaci kwoty maksymalnego pomniejszenia. Jest to kwota ustalana raz na rok z dniem 1 marca. Od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku wynosi 794,35 zł. Jeśli dodatkowy przychód emeryta przekroczy kwotę 5036,50 zł o więcej niż 794,35 zł, ZUS pomniejszy emeryturę o 794,35 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby przychód emeryta wzrósł i przekroczył kwotę 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. czyli 9353,50 zł brutto, wówczas ZUS zawiesza emeryturę.

Ile można dorobić do emerytury pomostowej?

Emerytura pomostowa przysługuje przy spełnieniu kilku warunków, m.in.:

 • data urodzenia po 31 grudnia 1948 r.,
 • wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat,
 • wiek co najmniej 55 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
 • staż ubezpieczeniowy zawierający okresy składkowe i nieskładkowe co najmniej 20 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.

Dorabianie do emerytury pomostowej odbywa się na zasadach opisanych powyżej. Obowiązują dwa limity. Pierwszy to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (aktualnie stosowana wysokość to 5036,50 zł brutto), którego przekroczenie powoduje pomniejszenie emerytury pomostowej o kwotę przekroczenia. Maksymalne obniżenie emerytury wynosi aktualnie 794,35 zł. Drugi limit to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9353,50 zł brutto), a jego przekroczenie jest równoznaczne z zawieszeniem emerytury pomostowej.

Ważne

Od 1 stycznia 2024 roku do ustawy o emeryturach pomostowych dodano art. 17 ust. 4, zgodnie z którym prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej.

Ile można dorobić do emerytury policyjnej?

Emerytura policyjna przysługuje:

 • rozpoczynającym pracę w Policji przed dniem 1 stycznia 2013 roku - po 15 latach służby
 • rozpoczynającym pracę w Policji po dniu 31 grudnia 2012 roku - po 25 latach służby.

Policjant na emeryturze może dorabiać, ale obowiązują go limity podobne jak przy wcześniejszych emeryturach z ZUS. Przychód przekraczający wysokość 5036,50 zł powoduje obniżenie emerytury o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o 25% emerytury. Odmienny skutek niż w przypadku emerytur powszechnych niesie za sobą przekroczenie drugiego limitu czyli 9353,50 zł przychodu na emeryturze policyjnej. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA pomniejsza wówczas emeryturę o 25%, a w przypadku emerytur z ZUS dochodzi do zawieszenia emerytury.

Ile można dorobić do emerytury wojskowej?

Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim (art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin). W przypadku rozpoczęcia służby po dniu 31 grudnia 2012 roku – na emeryturę przechodzi się po 25 latach służby. 

Do dorabiania do emerytury wojskowej stosuje się takie same zasady jak w przypadku emerytury policyjnej. Zgodnie z art. 40 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w razie przekroczenia limitu 5036,50 zł dochodzi do pomniejszenia emerytury wojskowej, jednak nie więcej niż o 25% emerytury. Przekroczenie limitu 9353,50 zł powoduje pomniejszenie emerytury o 25%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • __aqq__
  2024-02-05 03:20:57
  Może biorąc pod lupę temat należy rozpracować go całościowo. I policjant i żołnierz może zarabiać ile chce, kiedy wypracuje sobie "pełną" emeryturę. To dość ważne chyba dla tematu, bo wiele zmienia.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sylwek
  2024-01-31 17:08:54
  Ktoś wie co grozi za nie zgłoszenie do WBE że się podjęło pracę i zarabia powyżej dozwolonej kwoty ?????
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

REKLAMA

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA