REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do emerytury 2024?

Praca na emeryturze
ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2024 roku? Ile wynosi nowa kwota maksymalnego zmniejszenia?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca na emeryturze - ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2024 roku? Ile wynoszą limity przychodu na emeryturze pomostowej, wojskowej i policyjnej? Kiedy ze względu na dorabianie emerytura zostanie pomniejszona, a kiedy zawieszona? Ile wynosi nowa kwota maksymalnego zmniejszenia?
rozwiń >

Czy można dorobić na emeryturze?

Zasadą jest możliwość dorabiania na emeryturze bez żadnych limitów. Po przekroczeniu wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, dodatkowy przychód osiągany przez emeryta nie ma wpływu na wypłatę emerytury. Emeryt może dorabiać na emeryturze ile chce.

REKLAMA

Autopromocja

Inna jest sytuacja wcześniejszych emerytur. Emeryci pobierający wcześniejszą emeryturę objęci są tzw. limitami dorabiania. 

Ile można dorobić do emerytury?

Limity dorabiania dla wcześniejszych emerytur zmieniają się kwartalnie wraz ze zmianą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prezes ZUS podaje w komunikacie dwie kwoty – 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przekroczenie pierwszego limitu powoduje odpowiednie pomniejszenie wypłacanej emerytury. Natomiast przekroczenie drugiego limitu powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.

Ile można dorobić do emerytury w 2024 roku?

Jaki przychód emeryci mogą osiągać w 2024 roku? Obecnie obowiązują limity dorabiania podane w Komunikacie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent (M. P. z 2023, poz. 1227). Funkcjonują one od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 roku.

Zgodnie z komunikatem Prezesa ZUS bez pomniejszania emerytury można osiągać przychód odpowiadający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. czyli 5036,50 zł brutto. Przychód wyższy od 5036,50 zł stanowi podstawę do pomniejszenia wypłacanej emerytury o kwotę przekroczenia. W przypadku przekroczenia stosuje się kolejny limit w postaci kwoty maksymalnego pomniejszenia. Jest to kwota ustalana raz na rok z dniem 1 marca. Od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku wynosi 794,35 zł. Jeśli dodatkowy przychód emeryta przekroczy kwotę 5036,50 zł o więcej niż 794,35 zł, ZUS pomniejszy emeryturę o 794,35 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby przychód emeryta wzrósł i przekroczył kwotę 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. czyli 9353,50 zł brutto, wówczas ZUS zawiesza emeryturę.

Ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2024 roku?

Od 1 marca 2024 roku są nowe limity dorabiania emerytów i rencistów. Zgodnie z Komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent, od dnia 1 marca 2024 r. kwota przychodu odpowiadająca:

 1. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 r. wynosi 5278,30 zł;

 2. 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 r. wynosi 9802,50 zł.

W związku z powyższym od 1 marca do 31 maja 2024 roku można dorabiać na emeryturze do 5278,30 zł bez żadnych konsekwencji. Natomiast przekroczenie tej kwoty powoduje odpowiednie pomniejszenie świadczenia emerytalnego.

Z dniem 1 marca 2024 roku zmieniona została także kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury i wynosi obecnie 890,63 zł (do końca lutego było to 794,35 zł). Jeśli dodatkowy przychód emeryta, ponad 5278,30 zł przekroczy kwotę 890,63 zł, ZUS zmniejszy mu emeryturę tylko o kwotę maksymalnego zmniejszenia. 

Natomiast przekroczenie kwoty 9802,50 zł skutkuje zawieszeniem emerytury.

Ile można dorobić do emerytury pomostowej?

Emerytura pomostowa przysługuje przy spełnieniu kilku warunków, m.in.:

 • data urodzenia po 31 grudnia 1948 r.,
 • wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat,
 • wiek co najmniej 55 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
 • staż ubezpieczeniowy zawierający okresy składkowe i nieskładkowe co najmniej 20 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.

Dorabianie do emerytury pomostowej odbywa się na zasadach opisanych powyżej. Obowiązują dwa limity. Pierwszy to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (aktualnie stosowana wysokość to 5278,30 zł brutto), którego przekroczenie powoduje pomniejszenie emerytury pomostowej o kwotę przekroczenia. Maksymalne obniżenie emerytury wynosi aktualnie 890,63 zł. Drugi limit to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9802,50 zł brutto), a jego przekroczenie jest równoznaczne z zawieszeniem emerytury pomostowej.

Ważne

Od 1 stycznia 2024 roku do ustawy o emeryturach pomostowych dodano art. 17 ust. 4, zgodnie z którym prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej.

Ile można dorobić do emerytury policyjnej?

Emerytura policyjna przysługuje:

 • rozpoczynającym pracę w Policji przed dniem 1 stycznia 2013 roku - po 15 latach służby
 • rozpoczynającym pracę w Policji po dniu 31 grudnia 2012 roku - po 25 latach służby.

Policjant na emeryturze może dorabiać, ale obowiązują go limity podobne jak przy wcześniejszych emeryturach z ZUS. Przychód przekraczający wysokość 5278,30 zł brutto powoduje obniżenie emerytury o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o 25% emerytury. Odmienny skutek niż w przypadku emerytur powszechnych niesie za sobą przekroczenie drugiego limitu czyli 9802,50 zł brutto przychodu na emeryturze policyjnej. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA pomniejsza wówczas emeryturę o 25%, a w przypadku emerytur z ZUS dochodzi do zawieszenia emerytury.

Ile można dorobić do emerytury wojskowej?

REKLAMA

Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim (art. 12 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin). W przypadku rozpoczęcia służby po dniu 31 grudnia 2012 roku – na emeryturę przechodzi się po 25 latach służby. 

Do dorabiania do emerytury wojskowej stosuje się takie same zasady jak w przypadku emerytury policyjnej. Zgodnie z art. 40 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w razie przekroczenia limitu 5278,30 zł brutto dochodzi do pomniejszenia emerytury wojskowej, jednak nie więcej niż o 25% emerytury. Przekroczenie limitu 9802,50 zł brutto powoduje pomniejszenie emerytury o 25%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA