REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przychody nie wpływają na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Otrzymywane przez emerytów i rencistów przychody niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. przychody z wynajmu, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Nie każdy przychód osiągany przez emeryta lub rencistę ma wpływ na ewentualne zawieszenie pobieranego świadczenia. Głównym czynnikiem wpływającym na konieczność zgłoszenia do ZUS osiągnięcia określonego przychodu jest to, czy działalność wykonywana przez emeryta lub rencistę objęta jest obowiązkiem ubezpieczenia. W sytuacji, w której uzyskiwanie przychodu nie powoduje takiego obowiązku, nie trzeba informować ZUS o jego otrzymywaniu.

REKLAMA

Autopromocja

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

REKLAMA

Na zmniejszenie świadczenia emerytalno-rentowego wpływa przychód w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Wysokość zmniejszenia jest uzależniona od kwoty przychodu. Osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do świadczenia.

Co do zasady świadczenia emerytalno-rentowe podlegają zawieszeniu w razie osiągnięcia przychodu z tytułu działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a więc, od której należy odprowadzić składki do ZUS na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Za przychód wpływający na zawieszenie emerytur lub rent uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Uwzględnieniu podlegają również przychody uzyskiwane przez osoby wyłączone z obowiązku ubezpieczenia ze względu na ustalone prawo do emerytury lub renty lub wykonujące działalność niepodlegającą obowiązkowi ubezpieczenia w sytuacji, w której podlegają temu obowiązkowi z innego tytułu. Oznacza to, że świadczenie emerytalno-rentowe podlega także zawieszeniu, gdy osoba uprawniona np. do renty osiąga przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, niezależnie od tego, czy opłaca składki na te ubezpieczenia, czy też ich nie opłaca z uwagi na to, że ma ustalone prawo do świadczenia lub też jest objęta ubezpieczeniami z innych tytułów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o dzieło, agencyjna, o świadczenie usług

Na prawo do zawieszenia świadczeń emerytalno-rentowych nie mają wpływu przychody osiągane z tytułu samoistnej umowy o dzieło, umowy-zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia, zawartej z uczniem lub studentem w wieku do ukończenia 26. roku życia.


Umowa o dzieło, twórczość artystyczna

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń nie ma wpływu również wykonywanie zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło, gdyż ta forma zatrudnienia wyłączona jest z obowiązku ubezpieczenia społecznego. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku przychodów osiąganych z honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej. Pogląd ten został potwierdzony w wyroku Sądu Najwyższego z 14 lipca 2005 r., w którym Sąd stwierdził, że prawo do emerytury lub renty nie ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na podstawie art. 104 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych tylko wówczas, gdy ubezpieczony osiąga przychód w postaci honorariów z tytułu działalności twórczej w rozumieniu art. 8 ust. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (II UK 304/04).

Inne przychody

Na zawieszenie świadczeń nie mają również wpływu przychody uzyskiwane przez świadczeniobiorcę, który czerpie zyski z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości (lokalu). W sytuacji, w której zyski z wynajmu lub dzierżawy stanowią przedmiot działalności gospodarczej, powyższa zasada nie obowiązuje.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku osób, które otrzymały darowizny lub zapomogi.

O zawieszenie świadczenia nie muszą się też martwić emeryci i renciści czerpiący korzyści z praw autorskich lub patentowych.

Niezależnie od wysokości przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do ich pobierania zawieszeniu nie podlegają świadczenia osób uprawnionych do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową i renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową.

Powszechny wiek emerytalny

Zasada dotycząca zawieszania świadczeń emerytalno-rentowych nie dotyczy osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i pobierają świadczenie emerytalne.

W przypadku tej grupy ubezpieczonych ich świadczenia wypłacane są w pełnym wymiarze niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. W przypadku osób, które wiek emerytalny osiągnęły w ciągu roku kalendarzowego, w którym następuje rozliczenie z ZUS, nie uwzględnia się przychodu uzyskanego w miesiącu, w którym emeryt osiągnął ten wiek, chyba że rozliczenie na zasadach ogólnych jest dla niego korzystniejsze.


Pracujący emeryci

Kolejną grupą osób korzystającą z prawa do osiągania przychodu, który nie wpływa na zawieszenie przyznanego im przez ZUS świadczenia emerytalnego, są emeryci, którzy:

  • kontynuują przez cały rozliczany rok kalendarzowy lub przez jego część zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę,
  • nie zgłosili wniosku o podjęcie wypłaty emerytury po wejściu w życie przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.

Zasada ta będzie obowiązywała do 30 września 2011 r.

Nowe regulacje

REKLAMA

1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, które przywróciły uchylone przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Do emerytur przyznanych przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, czyli przed 1 stycznia 2011 r., przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą stosuje się od 1 października 2011 r.

ZUS w terminie 30 dni od 1 stycznia 2011 r. poinformuje osoby pobierające emerytury o obowiązujących, od dnia wejścia w życie nowych regulacji, warunkach pobierania emerytury w przypadku kontynuowania stosunku pracy u pracodawcy, z którym stosunek ten był zawarty przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Podstawa prawna:

  • art. 103–104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 14 lipca 2005 r. (II UK 304/04, OSNP 2006/7–8/119).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA