reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę

Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę

Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca wymaga od pracowników pracy w wolną sobotę. Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę należy do obowiązków pracodawcy. Wystarczy udzielić za ten czas dnia wolnego? Czy konieczna jest również wypłata dodatku za nadgodziny?

Nasi pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku. Ze względu na konieczność wykonania pilnych prac czterech pracowników musiało przyjść do pracy w sobotę na 13 godzin. Za tę pracę udzieliliśmy im innego dnia wolnego. Czy oprócz udzielenia jednego dnia wolnego jesteśmy zobowiązani do wypłaty tym pracownikom dodatku za nadgodziny?

Tak. Oprócz dnia wolnego powinni Państwo wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie za pracę w sobotę wraz z 50% dodatkiem za 5 godzin wynikających z przekroczenia normy dobowej w tym dniu. W pierwszej kolejności, zamiast wypłaty dodatku powinni Państwo udzielić pracownikom czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

Za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (np. w sobotę) pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, którego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 Kodeksu pracy). Przepisy nie przewidują w tym przypadku możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. W wyjątkowych okolicznościach uniemożliwiających udzielenie dnia wolnego (np. choroba pracownika i zakończenie okresu rozliczeniowego) pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia, który w przedstawionej sytuacji przysługiwałby pracownikowi w wysokościach 100% i 50%. Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wówczas pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Podstawa prawna:

  • art. 151–1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz.1028
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama