Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę
REKLAMA
Nasi pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku. Ze względu na konieczność wykonania pilnych prac czterech pracowników musiało przyjść do pracy w sobotę na 13 godzin. Za tę pracę udzieliliśmy im innego dnia wolnego. Czy oprócz udzielenia jednego dnia wolnego jesteśmy zobowiązani do wypłaty tym pracownikom dodatku za nadgodziny?
REKLAMA
Tak. Oprócz dnia wolnego powinni Państwo wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie za pracę w sobotę wraz z 50% dodatkiem za 5 godzin wynikających z przekroczenia normy dobowej w tym dniu. W pierwszej kolejności, zamiast wypłaty dodatku powinni Państwo udzielić pracownikom czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
Za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (np. w sobotę) pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, którego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 Kodeksu pracy). Przepisy nie przewidują w tym przypadku możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. W wyjątkowych okolicznościach uniemożliwiających udzielenie dnia wolnego (np. choroba pracownika i zakończenie okresu rozliczeniowego) pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia, który w przedstawionej sytuacji przysługiwałby pracownikowi w wysokościach 100% i 50%. Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wówczas pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.
Podstawa prawna:
- art. 151–1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz.1028
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat