REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Agnieszka Chomczyk
Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego? / Fot. Fotolia
Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na podejmowanie i wspieranie działalności charytatywnej. Najlepszym tego przykładem jest funkcjonowanie w firmie wolontariatu pracowniczego. Jak zachęcić kadrę do tego typu działań?

Wolontariat pracowniczy

Wspólne działanie w dobrej sprawie zawsze przynosi korzyści, a wolontariat pracowniczy jest najlepszym tego przykładem. Aby jednak zachęcić do niego kadrę należy spełnić 3 podstawowe wymogi.

Autopromocja

Krok 1 – pełna transparentność już na etapie planowania 

W dużych firmach dobrze może sprawdzić się program grantowy, w którym każda osoba – niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stażu pracy – może zgłosić pomysł na akcję wolontariacką. To dobre rozwiązanie dla pracowników na szeregowych stanowiskach, bowiem mogą się nauczyć jak zarządzać projektem czy kierować zespołem.

Krok 2 – właściwa komunikacja

Ważne, aby wszyscy pracownicy mieli wiedzę o projektach CSR prowadzonych przez firmę i na jakich zasadach można do nich dołączyć, np. w ramach wspomnianego już programu grantowego. W przypadku Nationale-Nederlanden ma on swoje logo, które używane jest do całej komunikacji. Otrzymują oni też regularnie maile na temat podjętych działań. Ponadto w intranecie – narzędziu do komunikacji wewnętrznej – powstała dedykowana mu strona. Dzięki temu w jednym miejscu zbierane są wszystkie informacje o naszych akcjach. Ciekawym rozwiązaniem są też różne teasery. Na przykład w pierwszej edycji programu wszyscy pracownicy znaleźli na swoich biurkach gadżet – puszkę z nasionami i hasłem „czy kiełkuje Ci w głowie pomysł na akcję wolontariacką?”. W kolejnych edycjach przy promocji wykorzystywaliśmy z kolei już materiały filmowe i zdjęciowe ze zrealizowanych projektów.  

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Krok 3 – wsparcie firmy, nie tylko finansowe

W Nationale-Nederlanden przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy pracownik miał możliwość angażowania się w działania prospołeczne. Mogą oni też liczyć na wsparcie koordynatora wolontariatu przy wszystkich kwestiach formalno-proceduralnych związanych z przygotowaniem zgłoszenia. Ważne jest, żeby szybko przekazywać wyczerpujące odpowiedzi pytania, aby nie zgasić w osobach motywacji do działania. Ponadto w Nationale-Nederlanden każdy może wykorzystać 8 godzin rocznie na działania w ramach wolontariatu. To też miła zachęta, aby akcje pomocowe nie odbywały się kosztem czasu prywatnego – choć takich weekendowych wydarzeń też prowadzimy dużo w ciągu roku. Często uczestniczą wówczas w nich całe rodziny naszych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Co więcej wolontariuszom przyznajemy wyróżnienia za ich zaangażowanie. Bowiem wyniki konkursu grantowego, czyli wskazanie projektu, który wesprzemy, zawsze ogłaszamy w całej firmie. Nasi pracownicy dostają wówczas wielki czek z kwotą przeznaczoną na pomoc i tort, aby mogli świętować swój sukces z całym zespołem (zarówno w centrali, jak i w naszych oddziałach w całej Polsce). W celebracji uczestniczą też członkowie zarządu i przełożeni wyróżnionych osób.

Każdy chce pomagać

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym. Ponadto, w przypadku dużych korporacji, w których osoby są podzielone na działy czy zespoły, wspólne działanie pozwala na integrację i uczy współpracy ludzi, którzy na co dzień w biurze nie mają ze sobą styczności. To także, dobra zabawa i możliwość przyjemnego sprzędzenia czasu oraz sposób na budowanie zaangażowania, przynależności do firmy i poczucia, że działając wspólnie można zdziałać cuda. To właśnie akcje wolontariackie często pokazują, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy odpowiednia motywacja oraz zjednoczenie sił.

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA