REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Agnieszka Chomczyk
Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego? / Fot. Fotolia
Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego? / Fot. Fotolia

REKLAMA

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na podejmowanie i wspieranie działalności charytatywnej. Najlepszym tego przykładem jest funkcjonowanie w firmie wolontariatu pracowniczego. Jak zachęcić kadrę do tego typu działań?

Wolontariat pracowniczy

Wspólne działanie w dobrej sprawie zawsze przynosi korzyści, a wolontariat pracowniczy jest najlepszym tego przykładem. Aby jednak zachęcić do niego kadrę należy spełnić 3 podstawowe wymogi.

Krok 1 – pełna transparentność już na etapie planowania 

W dużych firmach dobrze może sprawdzić się program grantowy, w którym każda osoba – niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stażu pracy – może zgłosić pomysł na akcję wolontariacką. To dobre rozwiązanie dla pracowników na szeregowych stanowiskach, bowiem mogą się nauczyć jak zarządzać projektem czy kierować zespołem.

Krok 2 – właściwa komunikacja

Ważne, aby wszyscy pracownicy mieli wiedzę o projektach CSR prowadzonych przez firmę i na jakich zasadach można do nich dołączyć, np. w ramach wspomnianego już programu grantowego. W przypadku Nationale-Nederlanden ma on swoje logo, które używane jest do całej komunikacji. Otrzymują oni też regularnie maile na temat podjętych działań. Ponadto w intranecie – narzędziu do komunikacji wewnętrznej – powstała dedykowana mu strona. Dzięki temu w jednym miejscu zbierane są wszystkie informacje o naszych akcjach. Ciekawym rozwiązaniem są też różne teasery. Na przykład w pierwszej edycji programu wszyscy pracownicy znaleźli na swoich biurkach gadżet – puszkę z nasionami i hasłem „czy kiełkuje Ci w głowie pomysł na akcję wolontariacką?”. W kolejnych edycjach przy promocji wykorzystywaliśmy z kolei już materiały filmowe i zdjęciowe ze zrealizowanych projektów.  

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Autopromocja

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Kup książkę:

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Krok 3 – wsparcie firmy, nie tylko finansowe

W Nationale-Nederlanden przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy pracownik miał możliwość angażowania się w działania prospołeczne. Mogą oni też liczyć na wsparcie koordynatora wolontariatu przy wszystkich kwestiach formalno-proceduralnych związanych z przygotowaniem zgłoszenia. Ważne jest, żeby szybko przekazywać wyczerpujące odpowiedzi pytania, aby nie zgasić w osobach motywacji do działania. Ponadto w Nationale-Nederlanden każdy może wykorzystać 8 godzin rocznie na działania w ramach wolontariatu. To też miła zachęta, aby akcje pomocowe nie odbywały się kosztem czasu prywatnego – choć takich weekendowych wydarzeń też prowadzimy dużo w ciągu roku. Często uczestniczą wówczas w nich całe rodziny naszych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Co więcej wolontariuszom przyznajemy wyróżnienia za ich zaangażowanie. Bowiem wyniki konkursu grantowego, czyli wskazanie projektu, który wesprzemy, zawsze ogłaszamy w całej firmie. Nasi pracownicy dostają wówczas wielki czek z kwotą przeznaczoną na pomoc i tort, aby mogli świętować swój sukces z całym zespołem (zarówno w centrali, jak i w naszych oddziałach w całej Polsce). W celebracji uczestniczą też członkowie zarządu i przełożeni wyróżnionych osób.

Każdy chce pomagać

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym. Ponadto, w przypadku dużych korporacji, w których osoby są podzielone na działy czy zespoły, wspólne działanie pozwala na integrację i uczy współpracy ludzi, którzy na co dzień w biurze nie mają ze sobą styczności. To także, dobra zabawa i możliwość przyjemnego sprzędzenia czasu oraz sposób na budowanie zaangażowania, przynależności do firmy i poczucia, że działając wspólnie można zdziałać cuda. To właśnie akcje wolontariackie często pokazują, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy odpowiednia motywacja oraz zjednoczenie sił.

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA