REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie a monitorowanie godzin wykonania zlecenia po zmianach

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinnej (13,00 zł brutto), do której na podstawie odesłania z art. 750 k.c. zastosowanie mają przepisy o umowie zlecenia, strony umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług zostały zobowiązane do określenia w łączącej ich umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8b ust. 1 ustawy).

W przypadku gdy umowa zostałaby zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, ma obowiązek potwierdzić przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Potwierdzenie powinno zostać dokonane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Autopromocja

Nieokreślenie w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług rodzi powinność przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi przedłożenia, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja wymaga zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przedmiotowy obowiązek powstaje także w sytuacji, gdy przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie potwierdzili ustaleń co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, zaś umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej czynności prawnej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 2008 z późn. zm.), art. 8b ust. 5 stanowi, iż jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z tych osób.

Z przedstawionych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż ustawa nie statuuje obowiązku monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi. Ustawodawca wprowadza natomiast powinność określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a także jego potwierdzenia przez przedsiębiorcę albo inną jednostkę organizacyjną przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, w przypadku gdy umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przewiduje ona również obowiązek przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, jeżeli nie zostało to określone w umowie bądź potwierdzone przed przystąpieniem do realizacji umowy zawartej bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wywodzenie z przepisów prawa wniosku, iż ustawa wprowadza obowiązek monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, stanowi zatem nadinterpretację. Nie można bowiem utożsamiać monitorowana czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług z ustaleniem sposobu potwierdzania czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi. Strony mogą bowiem ustalić w umowie, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi będzie udzielał drugiej stronie umowy szczegółowych informacji o czasie realizacji umowy, co pozwoli na monitorowanie czasu wykonywania umowy. Jednakże strony mogą także przewidzieć w umowie, iż potwierdzenie czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usług polegać będzie na przekazywaniu zleceniodawcy lub usługobiorcy informacji, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi przekroczył już określoną ilość godzin, bądź informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi w danym miesiącu. Treść tego postanowienia czyni zadość obowiązkowi wskazania sposobu ustalenia czasu poświęconego na wykonywanie zlecenia lub świadczenie usługi, mimo że nie pozwala na monitorowanie czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

  Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

  REKLAMA

  Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

  Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

  Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

  Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

  KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

  Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS trzeba zwrócić. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  REKLAMA

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  REKLAMA