REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie a monitorowanie godzin wykonania zlecenia po zmianach

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinnej (13,00 zł brutto), do której na podstawie odesłania z art. 750 k.c. zastosowanie mają przepisy o umowie zlecenia, strony umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług zostały zobowiązane do określenia w łączącej ich umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8b ust. 1 ustawy).

W przypadku gdy umowa zostałaby zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, ma obowiązek potwierdzić przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Potwierdzenie powinno zostać dokonane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Autopromocja

Nieokreślenie w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług rodzi powinność przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi przedłożenia, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja wymaga zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przedmiotowy obowiązek powstaje także w sytuacji, gdy przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie potwierdzili ustaleń co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, zaś umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej czynności prawnej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 2008 z późn. zm.), art. 8b ust. 5 stanowi, iż jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z tych osób.

Z przedstawionych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż ustawa nie statuuje obowiązku monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi. Ustawodawca wprowadza natomiast powinność określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a także jego potwierdzenia przez przedsiębiorcę albo inną jednostkę organizacyjną przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, w przypadku gdy umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przewiduje ona również obowiązek przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, jeżeli nie zostało to określone w umowie bądź potwierdzone przed przystąpieniem do realizacji umowy zawartej bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wywodzenie z przepisów prawa wniosku, iż ustawa wprowadza obowiązek monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, stanowi zatem nadinterpretację. Nie można bowiem utożsamiać monitorowana czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług z ustaleniem sposobu potwierdzania czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi. Strony mogą bowiem ustalić w umowie, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi będzie udzielał drugiej stronie umowy szczegółowych informacji o czasie realizacji umowy, co pozwoli na monitorowanie czasu wykonywania umowy. Jednakże strony mogą także przewidzieć w umowie, iż potwierdzenie czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usług polegać będzie na przekazywaniu zleceniodawcy lub usługobiorcy informacji, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi przekroczył już określoną ilość godzin, bądź informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi w danym miesiącu. Treść tego postanowienia czyni zadość obowiązkowi wskazania sposobu ustalenia czasu poświęconego na wykonywanie zlecenia lub świadczenie usługi, mimo że nie pozwala na monitorowanie czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA