Kategorie

Umowa zlecenie a monitorowanie godzin wykonania zlecenia po zmianach

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Umowa zlecenie a monitorowanie godzin po zmianach
Fotolia
W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinnej (13,00 zł brutto), do której na podstawie odesłania z art. 750 k.c. zastosowanie mają przepisy o umowie zlecenia, strony umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług zostały zobowiązane do określenia w łączącej ich umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8b ust. 1 ustawy).
Reklama

W przypadku gdy umowa zostałaby zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, ma obowiązek potwierdzić przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Potwierdzenie powinno zostać dokonane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Nieokreślenie w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług rodzi powinność przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi przedłożenia, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja wymaga zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przedmiotowy obowiązek powstaje także w sytuacji, gdy przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie potwierdzili ustaleń co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, zaś umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej czynności prawnej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Reklama

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 2008 z późn. zm.), art. 8b ust. 5 stanowi, iż jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z tych osób.

Z przedstawionych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż ustawa nie statuuje obowiązku monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi. Ustawodawca wprowadza natomiast powinność określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a także jego potwierdzenia przez przedsiębiorcę albo inną jednostkę organizacyjną przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, w przypadku gdy umowa została zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Przewiduje ona również obowiązek przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, jeżeli nie zostało to określone w umowie bądź potwierdzone przed przystąpieniem do realizacji umowy zawartej bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej.

Wywodzenie z przepisów prawa wniosku, iż ustawa wprowadza obowiązek monitorowania czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, stanowi zatem nadinterpretację. Nie można bowiem utożsamiać monitorowana czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług z ustaleniem sposobu potwierdzania czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi. Strony mogą bowiem ustalić w umowie, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi będzie udzielał drugiej stronie umowy szczegółowych informacji o czasie realizacji umowy, co pozwoli na monitorowanie czasu wykonywania umowy. Jednakże strony mogą także przewidzieć w umowie, iż potwierdzenie czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usług polegać będzie na przekazywaniu zleceniodawcy lub usługobiorcy informacji, iż wykonujący zlecenie lub świadczący usługi przekroczył już określoną ilość godzin, bądź informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi w danym miesiącu. Treść tego postanowienia czyni zadość obowiązkowi wskazania sposobu ustalenia czasu poświęconego na wykonywanie zlecenia lub świadczenie usługi, mimo że nie pozwala na monitorowanie czasu wykonywania zlecenia lub świadczenia usług.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?