reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r.

Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r.

Dnia 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące umów zleceń. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla zleceniodawców. Kontrola nad przestrzeganiem przepisów została przyznana Państwowej Inspekcji Pracy.

Co roku nowelizowane są przepisy dotyczące umów-zleceń. W ubiegłym roku zmieniły się zasady odprowadzania składek. Sprawdź, jakie zmiany niesie nowy rok.

W celu przeciwdziałania nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz ochrony osób, które otrzymują wynagrodzenie na najniższym poziomie – 1,36 mln osób otrzymało w 2014 r. wynagrodzenie brutto nieprzekraczające płacy minimalnej - rząd pochylił się nad zmianą Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowelizacja wnosi minimalną stawkę wynagrodzenia dla osób wykonujących zlecenie.

Dla kogo minimalna stawka godzinowa

Przepisy będą miały zastosowanie do umów-zleceń oraz umów, które nie są uregulowane innymi przepisami i stosuje się wobec nich odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 734 i 750 Kodeksu cywilnego). Stawka godzinowa ma dotyczyć samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm – nie zatrudniają pracowników.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

O minimalną stawkę godzinową nie mogą upominać się osoby, które same decydują o miejscu i czasie wykonywania pracy oraz przysługuje im wynagrodzenie prowizyjne. Pracujący na podstawie umów opiekuńczych, np. zawieranych w ramach prowadzenia rodzinnego domu pomocy, umowy dotyczącej opieki nad dzieckiem w pieczy zastępczej czy opieki nad grupą osób podczas wycieczek trwających dłużej niż jeden dzień również nie otrzymają minimalnej stawki godzinowej. Ustawodawca nie nałożył obowiązku stosowania nowo wprowadzonych przepisów w stosunku do tych pracowników.

Minimalna stawka także z waloryzacją

Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest zintegrowana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. To oznacza, że wzrost minimalnej krajowej jest równoznaczny ze wzrostem stawki godzinowej. W związku z czym, ustalona stawka 12 zł za godzinę nie wejdzie w życie, ponieważ została ustalona dla obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Przepisy o stawce godzinowej wchodzą w życie 1 stycznia, wówczas nastąpi wzrost minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł i wysokość stawki godzinowej wzrośnie do 13 zł.

Do kogo po pomoc

Kontrola nad przestrzeganiem przepisów została przyznana Państwowej Inspekcji Pracy. Dotychczas Inspekcja nie zajmowała się przepisami dotyczących umów cywilnoprawnych, od nowego roku, w przypadku nierespektowania przepisów związanych z wynagrodzeniem przez zleceniodawcę będzie można zwrócić się do Inspekcji o pomoc.

Naruszenie przepisów podlega karze od 1000 do 30 000 zł.

Źródło: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

https://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/minimalna-stawka-godzinowa/pytania-i-odpowiedzi/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 26.04.2017

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r. /fot.shutterstock.com
Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r. /fot.shutterstock.com

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama