REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r.

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r. /fot.shutterstock.com
Nowe przepisy dotyczące zleceń od 1 stycznia 2017 r. /fot.shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące umów zleceń. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla zleceniodawców. Kontrola nad przestrzeganiem przepisów została przyznana Państwowej Inspekcji Pracy.

Co roku nowelizowane są przepisy dotyczące umów-zleceń. W ubiegłym roku zmieniły się zasady odprowadzania składek. Sprawdź, jakie zmiany niesie nowy rok.

Autopromocja

W celu przeciwdziałania nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz ochrony osób, które otrzymują wynagrodzenie na najniższym poziomie – 1,36 mln osób otrzymało w 2014 r. wynagrodzenie brutto nieprzekraczające płacy minimalnej - rząd pochylił się nad zmianą Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowelizacja wnosi minimalną stawkę wynagrodzenia dla osób wykonujących zlecenie.

Dla kogo minimalna stawka godzinowa

Przepisy będą miały zastosowanie do umów-zleceń oraz umów, które nie są uregulowane innymi przepisami i stosuje się wobec nich odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 734 i 750 Kodeksu cywilnego). Stawka godzinowa ma dotyczyć samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm – nie zatrudniają pracowników.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

O minimalną stawkę godzinową nie mogą upominać się osoby, które same decydują o miejscu i czasie wykonywania pracy oraz przysługuje im wynagrodzenie prowizyjne. Pracujący na podstawie umów opiekuńczych, np. zawieranych w ramach prowadzenia rodzinnego domu pomocy, umowy dotyczącej opieki nad dzieckiem w pieczy zastępczej czy opieki nad grupą osób podczas wycieczek trwających dłużej niż jeden dzień również nie otrzymają minimalnej stawki godzinowej. Ustawodawca nie nałożył obowiązku stosowania nowo wprowadzonych przepisów w stosunku do tych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna stawka także z waloryzacją

Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest zintegrowana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. To oznacza, że wzrost minimalnej krajowej jest równoznaczny ze wzrostem stawki godzinowej. W związku z czym, ustalona stawka 12 zł za godzinę nie wejdzie w życie, ponieważ została ustalona dla obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Przepisy o stawce godzinowej wchodzą w życie 1 stycznia, wówczas nastąpi wzrost minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł i wysokość stawki godzinowej wzrośnie do 13 zł.

Do kogo po pomoc

Kontrola nad przestrzeganiem przepisów została przyznana Państwowej Inspekcji Pracy. Dotychczas Inspekcja nie zajmowała się przepisami dotyczących umów cywilnoprawnych, od nowego roku, w przypadku nierespektowania przepisów związanych z wynagrodzeniem przez zleceniodawcę będzie można zwrócić się do Inspekcji o pomoc.

Naruszenie przepisów podlega karze od 1000 do 30 000 zł.

Źródło: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

https://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/minimalna-stawka-godzinowa/pytania-i-odpowiedzi/

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA