reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa o pomocy przy zbiorach 2018 - wzór

Umowa o pomocy przy zbiorach 2018 - wzór

Dnia 18 maja 2018 r. weszły w życie przepisy regulujące pomoc świadczoną przy zbiorach. Ustawa wprowadziła nowy rodzaj umowy, tj. umowę o pomocy przy zbiorach i obowiązek opłacania składek za pomocników rolnika. Zobacz wzór umowy.

Od 18 maja 2018 r. obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników. Ustawa dotycząca pomocy przy zbiorach wprowadziła nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej a także obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę przy zbiorach.  

Przepisy określają jakie czynności obejmuje pomoc przy zbiorach owoców i warzyw, tj.:

1) zbieranie owoców lub warzyw;

2) usuwanie zbędnych części roślin;

3) klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych owoców lub warzyw, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych owoców lub warzyw do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Oznacza to, że pomoc świadczonej przy zbiorach obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw, jak i późniejszym ich sortowaniem i przygotowaniem do sprzedaży. Za świadczoną pomoc przy zbiorach pomocnik ma otrzymać wynagrodzenie.

Należy zaznaczyć, że wykonywanie powyższych czynności nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Ponadto do wynagrodzenia pomocników rolnika nie będą miały zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Umowę o pomocy przy zbiorach należy zawrzeć na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy przy zbiorach owoców i warzyw. Taka umowa może zostać zawarta maksymalnie na 120 dni w danym roku kalendarzowym.

Rolnik, w którego gospodarstwie pomocnik będzie wykonywał czynności określone w umowie o pomocy przy zbiorach ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczenia społecznego w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach oraz opłacić składki za dany miesiąc. Nowelizacja ustawy nałożyła bowiem na rolnika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Pomocnik rolnika będzie podlegał temu ubezpieczeniu tylko przez okres 120 dni w roku kalendarzowym.

Pomocnik rolnika będzie uprawniony do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.

KRUS na swojej stronie opublikował wzór umowy o pomocy przy zbiorach.

Umowa o pomocy przy zbiorach - POBIERZ WZÓR

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 858).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama