REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Andrzej Okułowicz
Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców
Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

REKLAMA

REKLAMA

Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy osiągnięta została kwota dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie, które w 2016 r. wynosi 1850 zł. Jak zleceniodawca ma rozliczyć składki od podstawy?

Zatrudniam zleceniobiorcę, którego wynagrodzenie z tego tytułu wynosi miesięcznie 2500 zł. Wykonuje on również pracę u innego zleceniodawcy, który wypłaca mu co miesiąc kwotę 1000 zł. Czy to oznacza, że tamten zleceniodawca ma opłacać składki od pełnej kwoty, a my od 850 zł, bo słyszałem, że składki opłaca się do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czy to prawda?

REKLAMA

Autopromocja

Nie do końca. Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy/umów osiągnięta została kwota (suma) dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek zleceniobiorców nie zmieniły się. Nie „przycina się” kwoty podstawy wymiaru składek (lub ich sumy) ze zlecenia do wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Rekomendujemy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Oznacza to, że jeżeli z pierwszej umowy (zakładając, że została ona zawarta jako pierwsza) Pański zleceniobiorca uzyskał u innego zleceniodawcy 1000 zł, czyli nie została osiągnięta kwota minimalnego wynagrodzenia, Pan również musi zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i odprowadzić składki na te ubezpieczenia od pełnej kwoty, tj. 2000 zł, natomiast na ubezpieczenie zdrowotne – po pomniejszeniu o wysokość składek finansowanych przez zleceniobiorcę.

Przykład

Roman D. pracuje u dwóch zleceniodawców – A i B. Od płatnika A w styczniu 2016 r. otrzymał 950 zł, a od B – 1620 zł. Zarówno płatnik A, jak i płatnik B muszą opłacić za Romana D. składki na ubezpieczenia społeczne za ten miesiąc, ponieważ z żadnej z umów nie osiągnął kwoty minimalnego wynagrodzenia (1850 zł w 2016 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zleceniodawcy rozliczają składki od podstawy:

1) Płatnik A:

● na ubezpieczenie społeczne od 950 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne od 843,03 zł [950 zł – 92,72 zł (9,76%) – 14,25 zł (1,5%)],

2) Płatnik B:

● na ubezpieczenie społeczne od 1620 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne: 1437,59 zł [1620 zł –158,11 zł (9,76%) – 24,30 zł (1,5%)].

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Podstawa wymiaru składek
na ubezpieczenia społeczne

Podstawa wymiaru składki
na ubezpieczenie zdrowotne

Przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany z tytułu wykonywania tej umowy, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Do ustalania tej podstawy stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, po pomniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez zleceniobiorców.

Do składki zdrowotnej nie stosuje się ograniczenia do tzw. 30-krotności, jak ma to miejsce w przypadku podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia ustalono inny niż powyższy sposób wynagradzania.

art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej

art. 81 ust. 1, 5–6 ustawy zdrowotnej

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2c, ust. 4a, art. 18 ust. 3 i 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA