| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy osiągnięta została kwota dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie, które w 2016 r. wynosi 1850 zł. Jak zleceniodawca ma rozliczyć składki od podstawy?

Zatrudniam zleceniobiorcę, którego wynagrodzenie z tego tytułu wynosi miesięcznie 2500 zł. Wykonuje on również pracę u innego zleceniodawcy, który wypłaca mu co miesiąc kwotę 1000 zł. Czy to oznacza, że tamten zleceniodawca ma opłacać składki od pełnej kwoty, a my od 850 zł, bo słyszałem, że składki opłaca się do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czy to prawda?

Nie do końca. Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy/umów osiągnięta została kwota (suma) dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek zleceniobiorców nie zmieniły się. Nie „przycina się” kwoty podstawy wymiaru składek (lub ich sumy) ze zlecenia do wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Rekomendujemy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Oznacza to, że jeżeli z pierwszej umowy (zakładając, że została ona zawarta jako pierwsza) Pański zleceniobiorca uzyskał u innego zleceniodawcy 1000 zł, czyli nie została osiągnięta kwota minimalnego wynagrodzenia, Pan również musi zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i odprowadzić składki na te ubezpieczenia od pełnej kwoty, tj. 2000 zł, natomiast na ubezpieczenie zdrowotne – po pomniejszeniu o wysokość składek finansowanych przez zleceniobiorcę.

Przykład

Roman D. pracuje u dwóch zleceniodawców – A i B. Od płatnika A w styczniu 2016 r. otrzymał 950 zł, a od B – 1620 zł. Zarówno płatnik A, jak i płatnik B muszą opłacić za Romana D. składki na ubezpieczenia społeczne za ten miesiąc, ponieważ z żadnej z umów nie osiągnął kwoty minimalnego wynagrodzenia (1850 zł w 2016 r.).

Zleceniodawcy rozliczają składki od podstawy:

1) Płatnik A:

● na ubezpieczenie społeczne od 950 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne od 843,03 zł [950 zł – 92,72 zł (9,76%) – 14,25 zł (1,5%)],

2) Płatnik B:

● na ubezpieczenie społeczne od 1620 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne: 1437,59 zł [1620 zł –158,11 zł (9,76%) – 24,30 zł (1,5%)].

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Podstawa wymiaru składek
na ubezpieczenia społeczne

Podstawa wymiaru składki
na ubezpieczenie zdrowotne

Przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany z tytułu wykonywania tej umowy, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Do ustalania tej podstawy stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, po pomniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez zleceniobiorców.

Do składki zdrowotnej nie stosuje się ograniczenia do tzw. 30-krotności, jak ma to miejsce w przypadku podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia ustalono inny niż powyższy sposób wynagradzania.

art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej

art. 81 ust. 1, 5–6 ustawy zdrowotnej

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2c, ust. 4a, art. 18 ust. 3 i 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »