REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Andrzej Okułowicz
Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców
Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

REKLAMA

REKLAMA

Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy osiągnięta została kwota dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie, które w 2016 r. wynosi 1850 zł. Jak zleceniodawca ma rozliczyć składki od podstawy?

Zatrudniam zleceniobiorcę, którego wynagrodzenie z tego tytułu wynosi miesięcznie 2500 zł. Wykonuje on również pracę u innego zleceniodawcy, który wypłaca mu co miesiąc kwotę 1000 zł. Czy to oznacza, że tamten zleceniodawca ma opłacać składki od pełnej kwoty, a my od 850 zł, bo słyszałem, że składki opłaca się do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czy to prawda?

Autopromocja

Nie do końca. Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie opłaca się z kolejnej umowy, jeśli z poprzedniej umowy/umów osiągnięta została kwota (suma) dająca przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek zleceniobiorców nie zmieniły się. Nie „przycina się” kwoty podstawy wymiaru składek (lub ich sumy) ze zlecenia do wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Rekomendujemy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Oznacza to, że jeżeli z pierwszej umowy (zakładając, że została ona zawarta jako pierwsza) Pański zleceniobiorca uzyskał u innego zleceniodawcy 1000 zł, czyli nie została osiągnięta kwota minimalnego wynagrodzenia, Pan również musi zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i odprowadzić składki na te ubezpieczenia od pełnej kwoty, tj. 2000 zł, natomiast na ubezpieczenie zdrowotne – po pomniejszeniu o wysokość składek finansowanych przez zleceniobiorcę.

Przykład

Roman D. pracuje u dwóch zleceniodawców – A i B. Od płatnika A w styczniu 2016 r. otrzymał 950 zł, a od B – 1620 zł. Zarówno płatnik A, jak i płatnik B muszą opłacić za Romana D. składki na ubezpieczenia społeczne za ten miesiąc, ponieważ z żadnej z umów nie osiągnął kwoty minimalnego wynagrodzenia (1850 zł w 2016 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zleceniodawcy rozliczają składki od podstawy:

1) Płatnik A:

● na ubezpieczenie społeczne od 950 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne od 843,03 zł [950 zł – 92,72 zł (9,76%) – 14,25 zł (1,5%)],

2) Płatnik B:

● na ubezpieczenie społeczne od 1620 zł,

● na ubezpieczenie zdrowotne: 1437,59 zł [1620 zł –158,11 zł (9,76%) – 24,30 zł (1,5%)].

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców

Podstawa wymiaru składek
na ubezpieczenia społeczne

Podstawa wymiaru składki
na ubezpieczenie zdrowotne

Przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany z tytułu wykonywania tej umowy, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Do ustalania tej podstawy stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, po pomniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez zleceniobiorców.

Do składki zdrowotnej nie stosuje się ograniczenia do tzw. 30-krotności, jak ma to miejsce w przypadku podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia ustalono inny niż powyższy sposób wynagradzania.

art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej

art. 81 ust. 1, 5–6 ustawy zdrowotnej

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 2c, ust. 4a, art. 18 ust. 3 i 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA