Zleceniobiorca i zleceniodawca - obowiązki
REKLAMA
REKLAMA
Zleceniobiorca
W prawie pracy
REKLAMA
Zleceniobiorcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Zleceniobiorca powinien wykonywać umowę zlecenia z dochowaniem należytej staranności. Nie odpowiada on za efekt zlecenia. W przypadku profesjonalnego wykonawcy staranność jest określana z uwzględnieniem zawodowego charakteru działalności. Zleceniobiorcy nie łączy ze zleceniodawcą stosunek pracy. Nie podlega on jego poleceniom co do sposobu wykonywania pracy ani sankcjom przewidzianym w prawie pracy. Nie pracuje również w przyjętych normach czasu pracy. Co do zasady, zleceniobiorca powinien sam wykonać zlecenie. Może jednak powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej, ale tylko wtedy, gdy wynika to z umowy lub ze zwyczaju albo gdy jest zmuszony do tego okolicznościami. Powinien poinformować o tym fakcie dającego zlecenie. W wypadku skorzystania z pomocy osób trzecich jest on jednak odpowiedzialny za ich wybór oraz wykonanie zlecenia.
Jeżeli zleceniobiorca świadczy usługi w warunkach wskazujących na stosunek pracy (pod nadzorem pracodawcy, w miejscu przez niego wskazanym i za wynagrodzeniem), a w tych warunkach nie została mu zaproponowania umowa o pracę, może wystąpić do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Zleceniodawca
W prawie pracy
Zleceniodawca powinien zadbać o prawidłowe sformułowanie umowy, tak aby nie była ona uznana za umowę o pracę. Powinien zapewnić wykonawcy swobodę co do sposobu realizowania zamówienia.
Nie może wymagać od zleceniobiorcy podległości, gdyż są oni równorzędnymi podmiotami stosunku cywilnoprawnego.
Zleceniodawca nie może zastępować pracy na podstawie stosunku pracy umową zlecenia, jeżeli jest ona wykonywana w warunkach umowy o pracę. Za zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę (gdy były spełnione warunki) przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat