REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia 2024. Jak rozwiązać umowę zlecenia za porozumieniem stron (WZÓR)

umowa zlecenia porozumienie rozwiązanie umowy porozumienie o rozwiązaniu umowy zleceniodawca zleceniobiorca zlecenie
Umowa zlecenia 2024. Jak rozwiązać umowę zlecenia za porozumieniem stron (WZÓR)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Popularną formą zatrudnienia jest umowa zlecenia. Umowa nie jest zbyt sformalizowana i może być rozwiązana na mocy porozumienia zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Jak należy sporządzić pismo ze zgodnym oświadczeniem stron o rozwiązaniu umowy zlecenia?

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, regulowaną przez przepisy Kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Za popularnością tej umowy stoi m.in. fakt, że znacznie łatwiej jest rozwiązać umowę zlecenie niż umowę o pracę, a także pozostawia ona większą swobodę obu stronom.

Autopromocja

Przepisy nie wymagają, aby umowa zlecenia była zawarta w określonej formie. Wskazane jest jednak zawarcie jej w formie pisemnej, co może być istotne dla celów dowodowych.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia.

Wynagrodzenie należy ustalić w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalonej zgodnie z przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).

Minimalna stawka godzinowa wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 27,70 zł w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.,
 • 28,10 zł w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Rozwiązanie umowy zlecenia

Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość rozwiązania umowy zlecenia na podstawie wypowiedzenia. W każdym czasie umowę może wypowiedzieć zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca.

W ramach swobody umów strony mogą dowolnie według swojego uznania ułożyć treść łączącej ich umowy zlecenia – pod warunkiem oczywiście, że nie sprzeciwia się ona właściwości (naturze) stosunku zlecenia, ustawie bądź zasadom współżycia społecznego. Możliwe jest zatem uwzględnienie w treści umowy rozwiązania umowy zlecenia za pomocą porozumienia stron. Jest to polubowny sposób rozwiązania umowy, wymagający współpracy zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Podpisanie stosownego porozumienia umożliwia stronom określenie terminu, zasad zakończenia i rozliczenia współpracy.

Przykładowa klauzula umowy zlecenia dotycząca rozwiązania umowy

(…)

§ 7. Rozwiązanie umowy

1. Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypowiedzenia.

2. Umowa może być również rozwiązana za porozumieniem stron przy zachowaniu innych terminów niż wskazany w ust. 1.

(…)

Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia

Przepisy nie określają treści porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia. W praktyce treść porozumienia obejmuje co najmniej:

 • określenie stron,
 • określenie umowy zlecenia,
 • informację o dacie rozwiązania umowy zlecenia,
 • oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę zlecenia,
 • podpisy stron.

Rozwiązując umowę zlecenia za porozumieniem stron nie ma potrzeby wskazywania przyczyny rozwiązania tej umowy.

Zasadą jest, że porozumienie o rozwiązaniu umowy zlecenia powinno mieć formę pisemną, jeśli umowa została zawarta na piśmie. 

Przykładowy wzór porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia

Porozumienie o rozwiązaniu umowy zlecenia

zawarte w Radomiu w dniu 14 lutego 2024 r. pomiędzy: 

Kazimierzem Jaworkiem, Serwis Klimatyzacji „Szron”, 26-604 Radom, ul. Migdałowa 123, zwanym dalej Zleceniodawcą,

a

Mikołajem Kózką, zam. 26-605 Radom, ul. Kolędowa 13 m. 1, zwanym dalej Zleceniobiorcą.

§ 1

Zleceniodawca i Zleceniobiorca zgodnie oświadczają, że umowa zlecenia, zawarta pomiędzy nimi w dniu 4 grudnia 2023 r., ulega rozwiązaniu z dniem 29 lutego 2024 r. na mocy ich wzajemnego porozumienia. 

§ 2

1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Porozumieniu stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

2. Wszelkie zmiany niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 3

Niniejsze Porozumienie zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla Zleceniodawcy i Zleceniobiorcy.

 

Kazimierz Jaworek                                                       Mikołaj Kózka

Zleceniodawca                                                             Zleceniobiorca

Podstawa prawna:

 • art. 3531, art. 734, art. 735, art. 746 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. 

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” wprowadzi trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Wejście w życie przepisów o świadczeniach planowane jest na 1 października 2024 r.

REKLAMA