Umowa zlecenia 2024. Jak rozwiązać umowę zlecenia za porozumieniem stron (WZÓR)
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zlecenia
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, regulowaną przez przepisy Kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Za popularnością tej umowy stoi m.in. fakt, że znacznie łatwiej jest rozwiązać umowę zlecenie niż umowę o pracę, a także pozostawia ona większą swobodę obu stronom.
REKLAMA
Przepisy nie wymagają, aby umowa zlecenia była zawarta w określonej formie. Wskazane jest jednak zawarcie jej w formie pisemnej, co może być istotne dla celów dowodowych.
Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia
Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia.
Wynagrodzenie należy ustalić w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalonej zgodnie z przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).
Minimalna stawka godzinowa wynosi:
- 27,70 zł w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.,
- 28,10 zł w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.
Rozwiązanie umowy zlecenia
Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość rozwiązania umowy zlecenia na podstawie wypowiedzenia. W każdym czasie umowę może wypowiedzieć zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca.
W ramach swobody umów strony mogą dowolnie według swojego uznania ułożyć treść łączącej ich umowy zlecenia – pod warunkiem oczywiście, że nie sprzeciwia się ona właściwości (naturze) stosunku zlecenia, ustawie bądź zasadom współżycia społecznego. Możliwe jest zatem uwzględnienie w treści umowy rozwiązania umowy zlecenia za pomocą porozumienia stron. Jest to polubowny sposób rozwiązania umowy, wymagający współpracy zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Podpisanie stosownego porozumienia umożliwia stronom określenie terminu, zasad zakończenia i rozliczenia współpracy.
Przykładowa klauzula umowy zlecenia dotycząca rozwiązania umowy
(…) § 7. Rozwiązanie umowy 1. Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypowiedzenia. 2. Umowa może być również rozwiązana za porozumieniem stron przy zachowaniu innych terminów niż wskazany w ust. 1. (…) |
Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia
Przepisy nie określają treści porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia. W praktyce treść porozumienia obejmuje co najmniej:
- określenie stron,
- określenie umowy zlecenia,
- informację o dacie rozwiązania umowy zlecenia,
- oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę zlecenia,
- podpisy stron.
Rozwiązując umowę zlecenia za porozumieniem stron nie ma potrzeby wskazywania przyczyny rozwiązania tej umowy.
Zasadą jest, że porozumienie o rozwiązaniu umowy zlecenia powinno mieć formę pisemną, jeśli umowa została zawarta na piśmie.
Przykładowy wzór porozumienia o rozwiązaniu umowy zlecenia
Porozumienie o rozwiązaniu umowy zlecenia zawarte w Radomiu w dniu 14 lutego 2024 r. pomiędzy: Kazimierzem Jaworkiem, Serwis Klimatyzacji „Szron”, 26-604 Radom, ul. Migdałowa 123, zwanym dalej Zleceniodawcą, a Mikołajem Kózką, zam. 26-605 Radom, ul. Kolędowa 13 m. 1, zwanym dalej Zleceniobiorcą. § 1 Zleceniodawca i Zleceniobiorca zgodnie oświadczają, że umowa zlecenia, zawarta pomiędzy nimi w dniu 4 grudnia 2023 r., ulega rozwiązaniu z dniem 29 lutego 2024 r. na mocy ich wzajemnego porozumienia. § 2 1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Porozumieniu stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. 2. Wszelkie zmiany niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. § 3 Niniejsze Porozumienie zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla Zleceniodawcy i Zleceniobiorcy.
Kazimierz Jaworek Mikołaj Kózka Zleceniodawca Zleceniobiorca |
Podstawa prawna:
- art. 3531, art. 734, art. 735, art. 746 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat