REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie przedemerytalne w razie utraty zatrudnienia. Jakie warunki należy spełnić, żeby ZUS przyznał świadczenie przedemerytalne

zus zakład ubezpieczeń społecznych świadczenie przedemerytalne wniosek prawo do świadczenia pracownik ochrona stosunku pracy umowa o pracę rozwiązanie umowy o pracę
zus zakład ubezpieczeń społecznych świadczenie przedemerytalne wniosek prawo do świadczenia pracownik ochrona stosunku pracy umowa o pracę rozwiązanie umowy o pracę
Świadczenie przedemerytalne w razie utraty zatrudnienia. Jakie warunki należy spełnić, żeby ZUS przyznał świadczenie przedemerytalne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że pracownicy krótko przed nabyciem prawa do emerytury bez swojej winy tracą zatrudnienie i mają problem ze znalezieniem nowej pracy. W takiej sytuacji mogą oni ubiegać się o świadczenie przedemerytalne wypłacane przez ZUS. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego? Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego?

Utrata zatrudnienia mimo ochrony umowy o pracę

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. 

Autopromocja

Są sytuacje, gdy ochrona ta przestaje działać i pracownicy bez swojej winy tracą pracę z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, albo niewypłacalności pracodawcy i nie mogą znaleźć nowego zatrudnienia. Takie właśnie osoby mogą złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Warunki uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje byłym pracownikom, którzy do dnia rozwiązania stosunku pracy:

 • z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyli co najmniej 56 lat (kobieta) oraz 61 lat (mężczyzna) i posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
 • z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym byli zatrudnieni przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyli co najmniej 55 lat (kobieta) oraz 60 lat (mężczyzna) oraz posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
 • z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym byli zatrudnieni przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje także byłym pracownikom, którzy do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadali okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Ważne

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły pracę z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, albo niewypłacalności pracodawcy.

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych spełnia przynajmniej jeden z podanych wyżej warunków oraz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
 • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
 • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala ZUS na wniosek osoby zainteresowanej. Do wniosku należy dołączyć dowody uzasadniające prawo do świadczenia przedemerytalnego, w tym: 

 • świadectwo pracy (z informacją, z jakich przyczyn został rozwiązany stosunek pracy);
 • informację o okresach składkowych i nieskładkowych;
 • dokumenty potwierdzające staż ubezpieczenia;
 • decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych. 
Ważne

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala ZUS.

Osoba zainteresowana może wniosek o świadczenie przedemerytalne:

 • złożyć osobiście w każdej placówce ZUS;
 • przesłać pocztą;
 • przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych – PUE ZUS.

Decyzję w sprawie świadczenia przedemerytalnego wydaje oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

W decyzji przyznającej świadczenie przedemerytalne ZUS podaje jego wysokość i termin płatności.

Obecnie zasiłek przedemerytalny wynosi 1600,70 zł. Kwota świadczenia podlega waloryzacji.

Podstawa prawna:

 • art. 2, art. 3, art. 7, art. 8 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (j.t. dz.U. z 2023 r. poz. 1999)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dark
  2024-01-18 11:41:16
  I zostały zwolnione
  0
 • Dark
  2024-01-18 11:39:13
  A co z osobami które były w okresie ochronnym a zostały zatrudnione na czas określony
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

REKLAMA

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

REKLAMA