REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

Kurowska Urszula
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Jak prawidłowo wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych INF-U?

Począwszy od 1 lipca 2016 r. sprzedający pracodawca uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON sporządza informację w tym zakresie na sformalizowanym druku INF-U. Informację tę wystawia sprzedający dla nabywcy po terminowym uregulowaniu przez niego należności za zakup dokonany po 30 czerwca 2016 r. Ostatecznym terminem przekazania tej informacji jest ostatni dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup. Naruszenie tego terminu skutkuje dla sprzedającego sankcją w postaci obowiązku wpłaty 10% kwoty obniżenia wykazanej w informacji o kwocie obniżenia, natomiast dla nabywcy – brakiem możliwości obniżenia wpłaty.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas informacja o kwocie obniżenia wpłat nie miała ściśle obowiązującej formy i wzoru. Od 1 lipca 2016 r. wzór informacji INF-U został określony w rozporządzeniu z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia.

Sposób wypełniania INF-U

W bloku A sprzedający powinien wpisać swoje podstawowe dane ewidencyjne, tj.: numer w rejestrze PFRON (jeżeli został nadany przed dniem złożenia informacji), NIP, REGON, pełną nazwę (może również wpisać firmę albo imię i nazwisko) oraz dane adresowe.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Wzór wypełnionego bloku A

Dalszy ciąg materiału pod wideo

infoRgrafika

W bloku B należy podać dane o informacji, tj.:

● okres sprawozdawczy, czyli miesiąc i rok, w którym przypadał termin płatności przez nabywcę za zakup produkcji lub usługi od sprzedawcy; w przypadku informacji dotyczącej obniżenia wpłat z tytułu zakupów dokonanych i potwierdzonych fakturą przed 1 lipca 2016 r. sprzedający powinien wpisać miesiąc i rok, w którym wystawił informację,

● rodzaj informacji: zwykła lub korygująca,

● znak informacji, który ma ściśle określoną strukturę (poz. 16), tj.:

infoRgrafika

W przypadku gdy informacji korygowanej nie nadano znaku o tej strukturze, to w drugim wierszu poz. 17 należy wpisać numer informacji korygowanej nadany przez sprzedającego lub wpisać „bez znaku”. Pozycję 17 należy wypełnić wyłącznie w przypadku sporządzania informacji korygującej.

Załóżmy, że w styczniu 2017 r. pracodawca wystawia korektę informacji zwykłej wystawionej w październiku 2016 r. Jest to trzecia informacja wystawiona w styczniu 2017 r. Informacja korygowana była dwudziestą szóstą informacją wystawioną w 2016 r. Wzór oznaczenia takich informacji może wyglądać następująco:
● informacja korygująca – U/3/01/2017/K/01/E
● informacja korygowana – U/26/10/2016/Z/00/E.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Wzór wypełnionego bloku B

infoRgrafika

W bloku C sprzedający wpisuje dane ewidencyjne nabywcy (NIP, REGON, pełną nazwę) oraz jego dane adresowe. Jeżeli sprzedający nie ma możliwości ustalenia numeru NIP lub REGON, nabywcy nie wypełnia tych pozycji w informacji (w tym przypadku powinien umieścić odpowiednią adnotację w bloku E – Uwagi.


Wzór wypełnionego bloku C

infoRgrafika

W bloku D należy podać szczegółowe informacje umożliwiające obliczenie prawidłowej kwoty obniżenia.

W poz. 27 – Zasady nabycia obniżenia – sprzedający powinien wpisać odpowiedni kod (od 1 do 3) określający zasady nabycia prawa do obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 1 stycznia 1999 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 2 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 lipca 2016 r.

W poz. 28 – Sposób obliczenia kwoty obniżenia – sprzedający wpisuje odpowiedni kod (od 1 do 7) określający zasady obliczania kwoty obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 31 grudnia 1998 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 1 stycznia do 31 maja 1999 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 czerwca 1999 r. do 31 grudnia 2001 r.,

● kod 4 – zasady obowiązujące w latach 2002–2003,

● kod 5 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 6 – zasady obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r. (jest to okres obowiązywania przepisów przejściowych znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),

● kod 7 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W bloku D sprzedający podaje informacje dotyczące faktury: datę wystawienia (poz. 29) oraz jej znak (poz. 30).

Termin płatności (poz. 31) określony na fakturze oraz data zapłaty za zakup (poz. 32) mają na celu wykazanie uregulowania należności (za zakup produkcji lub usługi) w terminie określonym na fakturze. Stanowi to jeden z podstawowych warunków obniżenia wpłaty przez nabywcę. W przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na objaśnienie do formularza INF-U (nr 15), w którym wskazano, że w niektórych przypadkach można podać datę wpływu środków na rachunek sprzedającego (pod warunkiem że wpływ ten nastąpił nie później niż w terminie określonym na fakturze).

W poz. od 33 do 37 należy wskazać dane do obliczenia kwoty obniżenia, na którą składają się:

● przychód ogółem (poz. 33),

● przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy (poz. 34),

● wynagrodzenia (poz. 35),

● zatrudnienie ogółem (poz. 36),

● zatrudnienie osób niepełnosprawnych (poz. 37).

Przychód ogółem oznacza przychód sprzedającego ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji. W tej pozycji należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

REKLAMA

Przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy oznacza również przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych na rzecz nabywcy. W tym przypadku trzeba podać także dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

W poz. 35 – Wynagrodzenia – sposób ich obliczania uzależniony jest od stanu prawnego obowiązującego w momencie ustalania kwoty obniżenia (jest to istotne w przypadku składania korekty lub przywrócenia terminu do składania wniosku). Istnieje 6 różnych sposobów wyliczania tego wynagrodzenia w zależności od okresu, którego informacja dotyczy. Jednak w przypadku obliczania kwoty obniżenia:

1) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 lipca 2016 r. w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;

2) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. (czyli po upływie 6-miesięcznego okresu przejściowego) w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.

W przypadku wskazanych sposobów obliczania wynagrodzenia należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu (w odróżnieniu od pozostałych sposobów, w których należało podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę).


Wypełniając poz. 36 – Zatrudnienie ogółem – oraz poz. 37 – Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – w przypadku obliczania kwoty obniżenia na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę) w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. W pozostałych przypadkach należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Również tu dane powinny pochodzić z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu. W pozostałych przypadkach należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę.

Kwotę obniżenia (poz. 38) oblicza się zgodnie ze wzorem:

infoRgrafika

infoRgrafika

Jeśli informacja INF-U jest wypełniana elektronicznie (na https://pracodawca.e-pfron.pl), kwota obniżenia (poz. 38) jest obliczana automatycznie.

Wzór wypełnionego bloku D

infoRgrafika

W informacji INF-U w bloku E – Uwagi – przedsiębiorca ma możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag dotyczących wypełnionej informacji. Może tu wpisać np. przyczyny składanej korekty informacji oraz wymienić pozycje, które zostały skorygowane.

Wzór wypełnionego bloku E

infoRgrafika

Składając informację INF-U sprzedający oświadcza, że:

● spełnia warunki prawne wymagane do wystawienia informacji o kwocie obniżenia,

● obliczył kwotę obniżenia w informacji na podstawie danych o zatrudnieniu zgodnych z danymi wykazanymi w bloku C informacji INF-1 (Informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, wydawanej przez przedsiębiorców zwolnionych z wpłat na PFRON) odpowiednio za miesiąc, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub za miesiąc, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę,

● dane zawarte w informacji są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym,

● przekaże kopię wypełnianej informacji INF-U PFRON jako załącznik do zbiorczej informacji INF-1-u za okres sprawozdawczy, w którym wystawiono informację INF-U.

Informację INF-U może podpisać zarówno pracodawca, jak i osoba upoważniona do jej wypełnienia. Podpis wykraczający poza przewidzianą do tego pozycję nie powoduje nieważności informacji.

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 195

● § 2 ust. 1 pkt 1 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia – Dz.U. z 2016 r., poz. 928

Zobacz serwis: Podatki

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA