Ochrona pracy młodocianych w Kodeksie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Prace młodocianego
Ponadto młodocianego można zatrudnić na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich, które nie zagrażają jego życiu, zdrowiu ani rozwojowi psychofizycznemu. Nie wolno zatrudniać pracowników młodocianych przy pracach im wzbronionych, np. przy pracach:
REKLAMA
- związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała,
- zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu,
- w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów.
W celu nauki zawodu młodocianego można zatrudnić tylko przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu. Osoby w wieku powyżej 16. roku życia wyjątkowo można zatrudnić przy niektórych pracach wzbronionych, ale konieczność takiego zatrudnienia musi wynikać z potrzeby przygotowania zawodowego.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Pracodawca ma obowiązek zwalniania młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się. Osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu lub przyuczenia do zawodu osiągnęły pełnoletność, kończą tę naukę lub przyuczenie na warunkach określonych dla młodocianych. Przed podjęciem zatrudnienia młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim, a następnie okresowym i kontrolnym. Warunkiem zatrudnienia młodocianego jest przedstawienie świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu. Pracodawca jest zobowiązany zmienić rodzaj pracy wykonywanej przez młodocianego, jeśli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego. Gdy nie ma takiej możliwości, obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym.
Do obowiązków pracodawcy zatrudniającego młodocianego należy przekazanie informacji o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez niego pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami zarówno pracownikowi, jak i jego przedstawicielowi ustawowemu. Pracodawca nie może ponadto stosować wobec tych pracowników szczególnych systemów czasu pracy uzasadniających przekroczenia dobowych norm czasu pracy.
Wymiar czasu pracy
Tygodniowy wymiar czasu pracy pracownika młodocianego przy pracy lekkiej nie może być większy niż 12 godzin, jeżeli ma on w tym czasie zajęcia szkolne. W dniu, kiedy uczęszcza na zajęcia szkolne, dobowy czas pracy nie może przekraczać 2 godzin. Wymiar czasu pracy może być zwiększony w czasie ferii szkolnych do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (nie dotyczy to młodocianego do 16 lat). Pracowników młodocianych nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej obejmującej czas między godzinami 22.00 a 6.00. Ponadto młodocianemu trzeba zapewnić w każdej dobie nieprzerwaną przerwę od pracy (obejmującą porę nocną) w wymiarze 14 godzin, a w każdym tygodniu nieprzerwany odpoczynek trwający co najmniej 48 godzin obejmujący niedzielę. Czas pracy pracowników w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin na dobę. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, konieczne jest wprowadzenie przerwy w pracy trwającej nieprzerwanie 30 minut, wliczanej do czasu pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę
Młodocianemu można wypowiedzieć umowę tylko w przypadku:
- niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Pracodawca może rozwiązać z młodocianym umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (przy zachowaniu wymagań, które dotyczą pełnoletnich pracowników). O wypowiedzeniu umowy o pracę należy zawiadomić też przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę (jeśli młodociany dokształca się w szkole). Uprawnienie do rozwiązania stosunku pracy młodocianego pracownika mają również przedstawiciele ustawowi młodocianego, jeśli dojdą do przekonania, że stosunek pracy sprzeciwia się jego dobru. W tym przypadku wymagane jest jednak uzyskanie zgody sądu opiekuńczego.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat