Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych - korzyści
Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to bardzo istotne zagadnienie na współczesnym, zmieniającym się dynamicznie rynku. Możemy zaobserwować, że polskie społeczeństwo zmierza stopniowo w kierunku zachodnich modeli szanujących indywidualizm każdego człowieka. Uwalniamy się od skłonności do wykluczania tych osób, które w pierwotnym systemie społecznym odbiegały od sztywnych norm. Co za tym idzie, coraz więcej polskich firm stwarza elastyczne warunki pracy dla swoich pracowników.
REKLAMA
Warto, abyśmy przypomnieli szczególne korzyści dla pracodawców, wynikające z zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością.
Dostosowanie do obowiązujących przepisów - równe traktowanie
Należy pamiętać o treści art. 183a Kodeksu Pracy, który nakazuje równe traktowanie pracowników, bez względu na ich płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną itp.
Wysoce zmotywowany pracownik inspiracją dla pozostałych
Kodeks Pracy zabrania pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności wykonywanie określonych prac w zależności od stopnia ich niepełnosprawności. Ten czynnik może znacząco zawężać ich potencjalne wybory na rynku pracy.
Zatrudnianie niepełnosprawnych to dobry PR dla firmy
Jak już przedstawiliśmy wcześniej, rozwijające się firmy dbają o elastyczność względem swoich pracowników. Dopasowanie warunków pracy w firmie do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością świetnie to obrazuje.
Zatrudnianie niepełnosprawnych - korzyści finansowe
Pracodawcy zatrudniający pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na zwrot kosztów związanych z adaptacją przestrzeni pracy do potrzeb takich pracowników.
Ponadto każdy pracownik ma prawo do miesięcznego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależna jest od następujących czynników:
- stopnia niepełnosprawności pracownika,
- wymiaru pracy pracownika z niepełnosprawnością,
- typu pracodawcy oraz wysokości kosztów płacy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat