Dodatkowe uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowa przerwa w pracy, wolne na badania lekarskie - to tylko kilka dodatkowych uprawnień przysługujących pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności.
REKLAMA
Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i przedstawi je pracodawcy, może korzystać z dodatkowych uprawnień, które zapewniają mu przepisy prawa.
Krótszy czas pracy
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zasadniczo nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym czas pracy wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Należy pamiętać, że krótszy czas pracy nie oznacza niższego wynagrodzenia.
Brak nadgodzin i nocek
Przepisy nie pozwalają na pracę osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątek stanowi zgoda lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Dodatkowa przerwa
Pracownikowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Przepisy zapewniają mu dodatkowe 15 minut na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Przerwa wliczana jest do czasu pracy.
Wolne na badania
Jeśli wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskanie zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawa nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, osobie niepełnosprawnej przysługuje prawo do zwolnienia od pracy. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje także w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie przysługuje w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy
Osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych.
Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat