REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018

Zuzanna Pierścińska
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018/ fot. Fotolia
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018/ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę.

Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Autopromocja

Nowelizacja ustawy, wprowadza nowy rodzaj zezwolenia, którym jest zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców. Obejmie ono trzy sektory i rozszerzy możliwość ubiegania się o zezwolenie również przez państwa trzecie.

Jakie sektory obejmie nowe zezwolenie ?

Zezwolenie wydawane będzie na pracę w następujących sektorach:

  • Turystyka
  • Ogrodnictwo
  • Rolnictwo

Zezwolenie na pracę sezonową w powyżej przedstawionych sektorach wydawane będzie na okres, nie przekraczający 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres 9 miesięcy, będzie liczony od daty pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państwa strefy Schengen.

Wydawanie zezwoleń na pracę sezonową

Podmiotem uprawnionym do wydawania tego typu zezwoleń będzie Starosta, właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby, która będzie ubiegała się o powierzenie danej pracy cudzoziemcowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie cudzoziemców w świetle zmian od 1 stycznia 2018 r.

Starosta rozpatruje wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową, z uwzględnieniem pierwszeństwa cudzoziemców, którzy co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku, wykonywali pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie zezwolenia na pracę sezonową- jeżeli praca ta będzie wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Wprowadzane zmiany przewidują dopuszczanie cudzoziemca do wykonywania prac sezonowych poprzez wydanie mu odpowiednio wizy (wizy Schengen lub wizy krajowej, zależnie od długości pobytu) oraz nowego typu zezwolenia na pracę sezonową.

Zezwolenie na pracę sezonową, będzie wydawane jeżeli :

  • Wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku;
  • podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową informację starosty, o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych.

Komu może zostać wydane zezwolenie na pracę sezonową?

Na podstawie nowej ustawy o zezwolenie na pracę, mogą ubiegać się również obywatele wszystkich państw trzecich. Będzie to więc znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego obecnie systemu oświadczeń, który obejmuje obywateli tylko sześciu wybranych krajów. Planowane jest również zastosowanie ułatwień dla obywateli 6 państw, w tym Ukrainy, dla których obecnie stosuje się procedurę oświadczeniową.

Odmowa udzielenia zezwolenia na pracę sezonową

Przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia co do zasady są spójne z przesłankami stosowanymi w przypadku zezwoleń na pracę. Obejmują one:

  • posługiwanie się podrobionymi dokumentami;
  • karanie za nielegalne powierzanie pracy;
  • naruszanie praw pracowniczych;
  • niepłacenie składek ubezpieczeniowych i podatków;
  • nieprzestrzeganie warunków zatrudnienia

Starosta może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez ubiegający się o to zezwolenie podmiot.

W przypadku odmowy wydania zezwolenia na pracę sezonową, zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego, przysługiwać będzie odwołanie do organu wyższego stopnia, którym będzie minister właściwy do spraw pracy.

Nowy typ zezwolenia na pobyt czasowy

W celu przedłużenia pobytu cudzoziemcowi, przebywającemu na terytorium Polski i wykonującemu pracę sezonową, wprowadza się nowy typ zezwolenia na pobyt czasowy.


Organem właściwym do wydania zezwolenia będzie jak dotychczas Wojewoda.

Zezwolenie to nie będzie mogło zostać wydane na okres przekraczający łączny dopuszczalny okres pobytu cudzoziemca w celu pracy sezonowej.

Wysokość opłaty skarbowej za takie zezwolenie wynosić będzie 170 zł.

Ponowne wykonywanie pracy sezonowej u tego samego pracodawcy

Wniosek dotyczący pracy sezonowej danego cudzoziemca u tego samego pracodawcy będzie wpisywany do odpowiedniej ewidencji. W związku z tym cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się o uzyskanie wizy w roku wystawienia zezwolenia oraz w dwóch kolejnych latach.

 Warunkiem trzyletniego wpisu byłoby udokumentowanie, legalnie wykonywanej pracy dla tego samego podmiotu.

Nie będzie możliwości przedłużenia zezwolenia wielosezonowego ponad przewidziany trzyletni okres, natomiast możliwe będzie przedłużenie zezwolenia w ramach danego roku kalendarzowego, jeśli niewykorzystany został przez cudzoziemca maksymalny okres 9 miesięcy.

Odszkodowanie dla cudzoziemców

Jeżeli zezwolenie na wykonywanie pracy sezonowej przez cudzoziemca zostało uchylone, cudzoziemcowi przysługuje odszkodowanie. Odszkodowanie powinno obejmować zobowiązania, które pracodawca musiałby spełnić, gdyby zezwolenie na pracę sezonową nie zostało cofnięte.

Nowa ustawa przewiduje, że decyzja orzekająca o uchyleniu zezwolenia na pracę sezonową będzie dodatkowo doręczana cudzoziemcowi.

O wysokości odszkodowania decydować będzie sąd.

Status bezrobotnych nie dla wszystkich

Należy zaznaczyć, że w odróżnieniu od zwykłych pracowników, pracownicy sezonowi nie zostaną objęci możliwością nabycia statusu bezrobotnego. W ustawie wyłączono stosowanie wobec cudzoziemców, przepisów dotyczących rent socjalnych, świadczeń rodzinnych oraz świadczeń w ramach pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw nr druku 1494.

Uzasadnienie do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

REKLAMA

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA