REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

PESEL dla cudzoziemca

Najprostszym sposobem na nadanie numeru PESEL w Polsce dla cudzoziemca jest zameldowanie się na pobyt czasowy minimum 30 dni lub stały. Zasadą jest, że cudzoziemiec mieszkający w Polsce po zameldowaniu na pobyt minimum 30 dni otrzymuje numer PESEL z urzędu (czyli nie musi o niego wnioskować). A co z cudzoziemcem, który nie jest w Polsce zameldowany? Może wystąpić z wnioskiem do dowolnego urzędu gminy o nadanie numeru PESEL.

Autopromocja
PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Numer PESEL jest wymagany przy podjęciu pracy przez cudzoziemca na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, a także przy podejmowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

PESEL dla Ukraińca

W związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski przygotowywany jest system rejestrujący obywateli Ukrainy i nadający im numer PESEL. Procedura nadania numeru PESEL dla Ukraińców będzie odbywała się na zasadach wyrabiania dowodu osobistego w Polsce. Niezbędne będą: fotografia biometryczna i pobranie odcisków palców. System ten obejmie uchodźców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Na podstawie takiej elektronicznej bazy obywateli Ukrainy będą przyznawane przewidziane świadczenia pomocowe. Rejestr Ukraińców przebywających w Polsce i nadanie im numerów PESEL ma na celu uporządkowanie spraw administracyjnych, statystyk i ułatwienie przyznawania pomocy zapewnionej specustawą.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca - specustawa

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Ukraińcowi, którego pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 (wjazd do Polski po 24 lutego 2022 r.), na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie gminy nadaje się numer PESEL. Wniosek ten składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 22 tejże ustawy.

Wniosek o nadanie numeru PESEL zawiera:

  • imię (imiona);
  • nazwisko;
  • nazwisko rodowe;
  • obywatelstwo;
  • imię matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • nazwisko matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • imię ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane; 8) nazwisko ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • numery PESEL rodziców, o ile zostały nadane i są znane;
  • datę urodzenia;
  • miejsce urodzenia;
  • kraj urodzenia;
  • płeć;
  • datę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • datę złożenia wniosku;
  • adnotację o tym, czy odciski palców zostały pobrane;
  • adnotację o wyniku lub przyczynach braku weryfikacji, o której mowa w ust. 14;
  • informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2, 4, 9, 12 i art. 8 pkt 23 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, oraz wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem – jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku – innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem.

Wniosek o nadanie numeru pesel dla cudzoziemca

Na dotychczas obowiązujących zasadach cudzoziemiec może również otrzymać numer PESEL, występując ze stosownym wnioskiem do urzędu gminy, na terenie której znajduje się siedziba pracodawcy (jeśli cudzoziemiec nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza granicami kraju - w urzędzie dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy). Cudzoziemiec bez meldunku w Polsce w celu nadania numeru PESEL pobiera i wypełnia wniosek:

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. We wniosku wpisuje się faktyczną podstawę prawną wymagającą od cudzoziemca posiadania numeru PESEL. Polski urząd, np. ZUS albo urząd skarbowy, który wymaga podania numeru PESEL, powinien wskazać taką podstawę prawną.

Składając wniosek, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Nadanie numeru PESEL w powyższym przypadku jest usługą darmową.

Czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla cudzoziemca?

W sytuacji napływu ogromnej liczby Ukraińców do Polski, wielu pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Zazwyczaj obywatele Ukrainy nie posiadają jednak nr PESEL. Czy w trakcie procedury zatrudnienia polski pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca? Co do zasady nie. O nr PESEL występuje osoba zainteresowana, a więc potencjalny pracownik z Ukrainy. Jest jednak możliwość zezwalająca na to, aby zrobił to pracodawca - pełnomocnictwo. W tym celu pracodawca musi posiadać pełnomocnictwo od obywatela Ukrainy do dokonania tej czynności prawnej za niego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021, poz. 510, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz.U. z 2015, poz. 1984)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • obywatel RP
    2022-06-21 21:46:29
    ukrainka , która nie ma stałej pracy a pracuje na zlecenie to znaczy dostaje telefon i jedzie aby uprasować koszule i czy ona może dostac numer pesel już po zamknięciu akcji pesel na Stadionie ???? oczywiście w urzędzie dzielnicowym ? Polska dużo pomogła ludziom z Ukrainy nawet pochodzenia rumuńskiego czy Azjatów z Paszportem ukraińskim , i jeszcze wywozili na Ukrainę darmową pomoc tzw humaniterkę odzież, i inne darmowe rzeczy na dworcach , ja widziałem na Zachodnim , czyli wykorzystywali chwile pomocy
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

REKLAMA

Elektroradiolog - kim jest i co robi?

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

Kim jest technik sterylizacji medycznej?

Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

REKLAMA

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

REKLAMA