Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
shutterstock
PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

PESEL dla cudzoziemca

Najprostszym sposobem na nadanie numeru PESEL w Polsce dla cudzoziemca jest zameldowanie się na pobyt czasowy minimum 30 dni lub stały. Zasadą jest, że cudzoziemiec mieszkający w Polsce po zameldowaniu na pobyt minimum 30 dni otrzymuje numer PESEL z urzędu (czyli nie musi o niego wnioskować). A co z cudzoziemcem, który nie jest w Polsce zameldowany? Może wystąpić z wnioskiem do dowolnego urzędu gminy o nadanie numeru PESEL.

PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Numer PESEL jest wymagany przy podjęciu pracy przez cudzoziemca na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, a także przy podejmowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

PESEL dla Ukraińca

W związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski przygotowywany jest system rejestrujący obywateli Ukrainy i nadający im numer PESEL. Procedura nadania numeru PESEL dla Ukraińców będzie odbywała się na zasadach wyrabiania dowodu osobistego w Polsce. Niezbędne będą: fotografia biometryczna i pobranie odcisków palców. System ten obejmie uchodźców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Na podstawie takiej elektronicznej bazy obywateli Ukrainy będą przyznawane przewidziane świadczenia pomocowe. Rejestr Ukraińców przebywających w Polsce i nadanie im numerów PESEL ma na celu uporządkowanie spraw administracyjnych, statystyk i ułatwienie przyznawania pomocy zapewnionej specustawą.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca - specustawa

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Ukraińcowi, którego pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 (wjazd do Polski po 24 lutego 2022 r.), na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie gminy nadaje się numer PESEL. Wniosek ten składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 22 tejże ustawy.

Wniosek o nadanie numeru PESEL zawiera:

 • imię (imiona);
 • nazwisko;
 • nazwisko rodowe;
 • obywatelstwo;
 • imię matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • nazwisko matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • imię ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane; 8) nazwisko ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • numery PESEL rodziców, o ile zostały nadane i są znane;
 • datę urodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • kraj urodzenia;
 • płeć;
 • datę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • datę złożenia wniosku;
 • adnotację o tym, czy odciski palców zostały pobrane;
 • adnotację o wyniku lub przyczynach braku weryfikacji, o której mowa w ust. 14;
 • informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2, 4, 9, 12 i art. 8 pkt 23 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, oraz wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem – jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku – innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem.

Wniosek o nadanie numeru pesel dla cudzoziemca

Na dotychczas obowiązujących zasadach cudzoziemiec może również otrzymać numer PESEL, występując ze stosownym wnioskiem do urzędu gminy, na terenie której znajduje się siedziba pracodawcy (jeśli cudzoziemiec nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza granicami kraju - w urzędzie dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy). Cudzoziemiec bez meldunku w Polsce w celu nadania numeru PESEL pobiera i wypełnia wniosek:

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. We wniosku wpisuje się faktyczną podstawę prawną wymagającą od cudzoziemca posiadania numeru PESEL. Polski urząd, np. ZUS albo urząd skarbowy, który wymaga podania numeru PESEL, powinien wskazać taką podstawę prawną.

Składając wniosek, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Nadanie numeru PESEL w powyższym przypadku jest usługą darmową.

Czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla cudzoziemca?

W sytuacji napływu ogromnej liczby Ukraińców do Polski, wielu pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Zazwyczaj obywatele Ukrainy nie posiadają jednak nr PESEL. Czy w trakcie procedury zatrudnienia polski pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca? Co do zasady nie. O nr PESEL występuje osoba zainteresowana, a więc potencjalny pracownik z Ukrainy. Jest jednak możliwość zezwalająca na to, aby zrobił to pracodawca - pełnomocnictwo. W tym celu pracodawca musi posiadać pełnomocnictwo od obywatela Ukrainy do dokonania tej czynności prawnej za niego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021, poz. 510, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz.U. z 2015, poz. 1984)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozwiązania podatkowe dla firm
Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozwiązania podatkowe dla firm
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • obywatel RP
  2022-06-21 21:46:29
  ukrainka , która nie ma stałej pracy a pracuje na zlecenie to znaczy dostaje telefon i jedzie aby uprasować koszule i czy ona może dostac numer pesel już po zamknięciu akcji pesel na Stadionie ???? oczywiście w urzędzie dzielnicowym ? Polska dużo pomogła ludziom z Ukrainy nawet pochodzenia rumuńskiego czy Azjatów z Paszportem ukraińskim , i jeszcze wywozili na Ukrainę darmową pomoc tzw humaniterkę odzież, i inne darmowe rzeczy na dworcach , ja widziałem na Zachodnim , czyli wykorzystywali chwile pomocy
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
Osadzeni pracują
"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
Dekada z PUE
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?