REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Fryc
Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy. /Fot. Fotolia
Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrata zdolności do pracy przez pracownika na danym stanowisku pracy niesie za sobą określone konsekwencje. W sytuacji tej należy zwrócić szczególną uwagę na osoby objęte ochrona przedemerytalną.

Kwestię konsekwencji utraty przez pracownika zdolności do pracy reguluje oczywiście kodeks pracy. Wskazuje on, iż pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do odpowiedniej pracy, jeśli pracownik stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarskim, a jednocześnie nie został on uznany za niezdolnego do pracy. Niezdolną do pracy jest zaś, w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Osobą całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, zaś osobą częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Obowiązek taki ciąży na pracodawcy również wtedy, gdy u pracownika zostanie stwierdzone powstawanie objawów wskazujących na chorobę zawodową. Wówczas jednak, pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownika do pracy, która nie naraża go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Przeniesienie to ma miejsce na czas wskazany w orzeczeniu lekarskim, w którym rozpoznano objawy prowadzące do choroby zawodowej.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatek wyrównawczy

Kodeks pracy przewiduje, iż w przypadku, gdy przeniesienie pracownika do innej pracy powoduje obniżenie jego wynagrodzenia, przysługuje mu przez okres nie przekraczający 6 miesięcy dodatek wyrównawczy, którego wysokość stanowi różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do wykonywania innej pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Konsekwencje niedopełnienia obowiązku przeniesienia pracownika przez pracodawcę

Pracodawca może nie przenieść pracownika do wykonywania innej pracy, tylko w przypadku, gdy nie ma miejsc pracy, które nie zagrażałyby zdrowiu pracownika. Gdy pracodawca zdecyduje się w takiej sytuacji na rozwiązanie umowy z pracownikiem, zasadność wypowiedzenia należy oceniać z uwzględnieniem możliwości przeniesienia pracownika do odpowiedniej pracy, niezagrażającej jego zdrowiu.

Pracownicy objęci okresem ochronnym

Szczególną ochroną są objęte osoby, które w chwili utraty zdolności do pracy, objęte są ochroną emerytalną. Na mocy przepisów kodeksu, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres na jaki jest zatrudniony, umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona ta nie ma zastosowania w następujących przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę,
  • w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wypowiedzenie umowy o prace pracownikowi, który objęty jest okresem ochrony przedemerytalnej możliwe jest więc w sytuacji, w której uzyska on prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz w przypadku ogłoszenia przez pracodawcę likwidacji lub upadłości. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, któremu brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, zaś okres umowy jaką jest związany umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jeśli wypowiedzenie to stało się konieczne ze względu na stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania oraz ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy.

Polecamy także: Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika

Ważną kwestią w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę osobie, która objęta jest ochroną przedemerytalną jest teza Sądu Najwyższego, jaka przedstawił w wyroku z dnia 27 lipca 2011 roku, sygn. akt. II PK 20/2011, otóż zdaniem Sądu najwyższego, przewidziany zakaz wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę osobie objętej okresem ochronnym, nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

REKLAMA

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

REKLAMA

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

REKLAMA