Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie
REKLAMA
Jeżeli pracownica nadal karmi piersią synów, to przysługują jej 2 przerwy w pracy po 45 minut każda, wliczane do czasu pracy. Przepisy nie ograniczają prawa do przerw do określonego wieku dziecka. Gdy pracodawca ma wątpliwości, czy pracownica karmi dzieci piersią, może zażądać od niej zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi ten fakt.
Pracownica ma prawo do przerw na karmienie i nie ma znaczenia, w jakim wieku są jej dzieci. Przepisy nie wiążą bowiem możliwości skorzystania z prawa do przerw w pracy z wiekiem dzieci, ale jedynie z faktem karmienia ich piersią przez pracownicę-matkę. W praktyce może się zdarzyć, że pracownica karmi nawet starsze dziecko niż trzylatek. Dlatego pracodawcy, którzy mają zastrzeżenia co do karmienia piersią dzieci, mogą żądać od pracownicy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Obowiązek udowodnienia faktu karmienia dziecka spoczywa na pracownicy, która chce skorzystać z tego powodu z prawa do przerw w pracy (art. 6 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat