Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z zasadami postępowania upadłościowego, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę będą w tym postępowaniu zaspokojone w pierwszej kolejności. Może się jednak zdarzyć tak, że masa upadłości nie będzie wystarczająca do zaspokojenia wszystkich należności pracowniczych, w szczególności jeżeli dochodzi do upadłości dużego zakładu pracy.
REKLAMA
W tym celu m.in. powstał Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego zasady działania reguluje ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jest to państwowy fundusz celowy, posiadający osobowość prawną. Jego dochodami są m.in. składki opłacane przez pracodawców, których poboru dokonuje ZUS w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne.
Polecamy: Wynagrodzenie za podróż służbową
Zgodnie ze wskazaną ustawą, w razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu. Roszczenia te to przede wszystkim:
1) wynagrodzenia za pracę;
2) przysługujące pracownikowi na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, odprawy pieniężne przysługujące na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, odszkodowania, dodatki wyrównawcze;
3) składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
Reasumując, nawet jeżeli pracodawca nie jest w stanie zaspokoić wszystkich roszczeń pracowniczych, to pracodawcy mogą liczyć na ich wypłatę właśnie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA