reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zasiłek dla bezrobotnych a PIT - bezrobotny musi się rozliczyć

Zasiłek dla bezrobotnych a PIT - bezrobotny musi się rozliczyć

Zasiłek dla bezrobotnych należy wykazać w PIT-37. Oznacza to, że bezrobotny również musi się rozliczyć.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zeznanie podatkowe za ubiegły rok zobowiązani są złożyć wszyscy podatnicy, którzy w ciągu poprzedniego roku uzyskali przychody. Obowiązek ten dotyczy także osób bezrobotnych. Sprawdź, czy Ciebie również!

Wśród instrumentów urzędu pracy można znaleźć świadczenia, które są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz takie, które z tego podatku są zwolnione. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od takiego podatku są otrzymane przez bezrobotnego kwoty wypłacane jako: zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy, na badania lekarskie, egzamin, przejazdu do miejsca wykonywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego, zakwaterowania w miejscu pracy, stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego. Z opodatkowania zwolnione są również jednorazowe środki przyznane osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form jego kształcenia.

Rekomendowany produkt: PITY 2015 z płytą CD

Świadczenia, od których jest odprowadzany podatek

Zasiłek dla osób bezrobotnych oraz stypendium stażowe finansowane ze środków Funduszu Pracy takiemu zwolnieniu nie podlegają, dlatego też osoby pobierające te świadczenia są zobowiązane uwzględnić je w zeznaniu podatkowym.

Urząd pracy do końca lutego zobowiązany jest wystawić osobie bezrobotnej pobierającej zasiłek lub stypendium PIT-11 zawierający informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie którego należy później wypełnić zeznanie roczne, na ogół jest to PIT-37. Formularz nie zawiera miejsca, w którym jest mowa konkretnie o pobieranym zasiłku. Dlatego otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części C „Dochodów/straty ze źródeł przychodów”. Następnie w rubryce „Źródła przychodu” – „Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4” należy wpisać sumę kwot pobranych zasiłków z urzędu pracy.

Nie ma znaczenia, czy kwota zasiłku przekroczyła kwotę wolną od podatku czy też nie. Jeśli pobierałeś opodatkowane świadczenia z urzędu pracy, bez względu na ich wysokość, musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny, która wynosi do 3 500 zł.

Zadaj pytanie: FORUM

Źródło: 

http://epity.pl/bezrobotni-a-pity-2014-program.html

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych a PIT - bezrobotny musi się rozliczyć. / Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych a PIT - bezrobotny musi się rozliczyć. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama