REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
4 sposoby na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa podczas pracy zdalnej.
4 sposoby na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa podczas pracy zdalnej.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu przez upowszechnienie pracy zdalnej. Liczba cyberataków wciąż rośnie. Jak zadbać o bezpieczeństwo danych przy pracy zdalnej? Oto 4 podstawowe sposoby.

Cyberbezpieczeństwo - wpływ pracy zdalnej

W czasie pandemii odsetek firm, w których umożliwiono pracę zdalną, urósł do 95 proc. Tak duży wzrost popularności tej formy pracy to wyzwanie dla bezpieczeństwa, nie tylko pracownika, ale i zasobów firmy.

Autopromocja

Dane z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” pokazują, że przed pojawieniem się COVID-19, jedynie 16 proc. badanych pracodawców umożliwiało swoim pracownikom pracę zdalną. Sytuację drastycznie zmieniła pandemia. Praca zdalna, w której pracownicy korzystają ze sprzętu służbowego, ale łącząc się z często niewystarczająco zabezpieczonymi prywatnymi sieciami wi-fi, niesie za sobą szereg wyzwań, związanych choćby z bezpieczeństwem danych przechowywanych na nośnikach.

Liczba cyberataków rośnie

Firmy zmagają się z coraz większą skalą cyberataków. - W ciągu miesiąca nasze filtry bezpieczeństwa zablokowały ponad 25000 wiadomości phishingowych i ponad 400 wirusów ze skrzynek pocztowych naszych pracowników, zanim zostały dostarczone. Obserwujemy, że problem cyberataków nasilił się w trakcie pandemii – mówi Ewa Nowak, marketing manager workwear CEE w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Najczęściej przestępcy próbują wykraść hasła pracowników, jest to tzw. phishing lub nakłonić ich do podania tajnych danych. Podejmowane są również próby wykorzystania luk w oprogramowaniu (np. w systemie Windows, 3CX lub serwerach pocztowych), dlatego naszym obowiązkiem jest wykrycie i zamknięcie tych luk, zanim zrobią to przestępcy – tłumaczy.

Zabezpieczenia danych:

1. VPN, Citrix

Pandemia spopularyzowała zabezpieczenia, które do niedawna były jedynie w polskich firmach egzotyką, a dziś trudno sobie wyobrazić bez nich pracę zdalną. Wśród nich jest VPN (Virtual Private Network) czy Citrix, czyli prywatna sieć, która umożliwia użytkownikom bezpieczne łączenie się z internetem. Informacje przechowywane i przekazywane przez pracowników dzięki tym rozwiązaniom są szyfrowane, a adres IP komputera i jego lokalizacja ukryta. Przy wykorzystywaniu prywatnej sieci nieautoryzowane działania – nieuprawnione operacje finansowe, dostęp do folderów, szkoleń, dysków wewnętrznych dla osób trzecich – jest praktycznie zamknięty.

2. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe i silne hasło

Kolejnym elementem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), czyli weryfikacja dwuetapowa. Jaka sama nazwa wskazuje, 2FA polega na uwierzytelnieniu korzystania z zasobów poprzez weryfikację na dwóch różnych urządzeniach (na przykład komputer oraz telefon).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecim i ostatnim jest kwestia odpowiedniej mocy hasła. Musi być ono silne, czyli takie, które zawiera małe i duże litery, liczby oraz znaki specjalne. Najczęściej bez tych elementów stworzenie nowego hasła nie jest możliwe – system odrzuca je automatycznie jako zbyt słabe.

3. Kopie zapasowe, chmura

Dodatkowo wiele firm decyduje się na zapisywanie kopii zapasowych danych na zewnętrznych serwerach bądź w chmurze w razie ataku hackerskiego bądź innych przyczyn utraty danych.

4. Szkolenia o cyberbezpieczeństwie

Nie mniej istotnym elementem jest szkolenie pracowników. Muszą oni mieć dostęp do informacji, aby zrozumieć, jak istotną kwestią dla bezpieczeństwa całej firmy jest stosowanie się do zasad cyberbezpieczeństwa. Szkolenia wyposażają również załogę w wiedzę niezbędną do rozpoznania sytuacji niebezpiecznych, takich jak ataki phishingowe, ataki hackerskie, wyłudzanie danych przy pomocy metod manipulacji czy inżynierii społecznej.Firma CWS prowadzi dla pracowników obowiązkowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa oraz akcje informacyjne w kanałach własnych. Ponadto wysyłane są symulowane wiadomości phishingowe do naszych pracowników, aby przetestować w praktyce wiedzę teoretyczną dotyczącą bezpieczeństwa, a także szkolić naszych pracowników w celu zwiększenia ich świadomości i zmniejszenia podatności na ataki – mówi Ewa Nowak, marketing manager workwear CEE w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA