| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Święto 26 grudnia 2015 r. czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wyznaczenie dnia wolnego powinno przypadać do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

Pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w sobotę każdemu pracownikowi, który świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. w sprawie o sygn. akt K 27/11, który za niezgodne z konstytucją uznał przepisy różnicujące liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Trybunał stanął na stanowisku, iż działanie takie stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Konsekwencją wyroku jest przyznanie pracownikom innego dnia wolnego za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik gratis

W 2015 r. święto Bożego Narodzenia (drugi dzień świąt) wypada w sobotę i zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego za to święto.

Pracodawca może udzielić dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy jak również po tym dniu.

Zgodnie z przepisami, prawo do wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, w ramach stosunku służbowego, pracownikom mianowanym. Nie mają natomiast prawa do wolnego dnia osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy samozatrudnione.

Pracownik powinien odebrać za niego dzień wolny do końca tzw. okresu rozliczeniowego, obowiązującego w danej firmie.

Jeśli w danej firmie okres rozliczeniowy wynosi miesiąc, wówczas pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego do końca grudnia, czyli wyznaczyć dodatkowy dzień wolny, np. 24 grudnia czy 31 grudnia. Jeśli w firmie okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące, to pracodawca ma również obowiązek udzielić dnia wolnego do końca grudnia, bowiem 3 miesięczny okres rozliczeniowy kończy się z końcem grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »