reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Ruchomy czas pracy dla nauczycieli

Ruchomy czas pracy dla nauczycieli

Po ostatnich zmianach Kodeksu pracy przepisy przewidują możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Czy prawo pracy zezwala na ruchomy czas pracy dla nauczycieli?

Reprezentuję związki zawodowe działające w szkole. Niedawno zwrócił się do nas dyrektor szkoły z propozycją zmiany regulaminu pracy i wprowadzenia ruchomego czasu pracy dla pracowników szkoły, w tym nauczycieli. Czy przepisy zezwalają na wprowadzenie ruchomego czasu pracy dla nauczycieli?

Ruchomy czas pracy może być wprowadzony w szkole, ale tylko w stosunku do pracowników niebędących nauczycielami. Przepisy Kodeksu pracy ustalające rozkład czasu pracy mają zastosowanie wyłącznie do pracowników samorządowych zatrudnionych w szkole, ale niebędących nauczycielami.

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Może on przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (art. 1401 § 1 i 2 Kodeksu pracy, dalej k.p.).

Wykonywanie pracy według zasad ruchomego czasu pracy polega na tym, że pracownik jest zobowiązany do przepracowania 8 godzin w ciągu dnia, niezależnie od godziny rozpoczęcia pracy. Ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownik musi jednak mieć zagwarantowane dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy nie jest jednak możliwe w stosunku do nauczycieli. Wynika to z tego że ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela w sposób wyczerpujący ustala czas pracy nauczyciela, dlatego nie stosujemy w tym przypadku posiłkowo przepisów Kodeksu pracy. Karta Nauczyciela ustala normę tygodniową czasu pracy na 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy. W ramach tygodniowego czasu pracy nauczyciel realizuje:

  • pensum, czyli tygodniowy wymiar zajęć edukacyjnych,
  • inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów,
  • zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Z kolei tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych jest ustalany w arkuszu organizacyjnym szkoły. Specyfika zawodu nauczyciela uniemożliwia ujęcie w dobowe normy czasowe realizacji obowiązków nauczyciela. Dlatego Karta Nauczyciela nie ustala dobowej normy czasu pracy. Tym samym nie ma więc możliwości wprowadzenia w stosunku do tej grupy zawodowej ruchomego czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675),
  • art. 1401 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama