Kategorie

Jak sporządzić harmonogram czasu pracy

Jak sporządzić harmonogram czasu pracy
ShutterStock
Harmonogram czasu pracy określa indywidualny rozkład czasu pracy konkretnego pracownika lub poszczególnych grup pracowników w ustalonym dla nich okresie rozliczeniowym. Kiedy pracodawca ma obowiązek sporządzać harmonogram czasu pracy oraz co musi się w nim znaleźć?

Harmonogram pracy powinien wyznaczać pracę w ramach obowiązującego pracownika wymia­ru czasu pracy. Harmonogramy pracy tworzy się z reguły na przyjęte okresy rozliczeniowe. Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawca powinien przy­gotowywać harmonogramy czasu pracy co naj­mniej na 1-miesięczne okresy rozliczeniowe. Okres, na jaki maksymalnie może być ustalony harmono­gram, określa długość okresu rozliczeniowego, np. 3 miesiące, jeżeli pracodawca przyjął taki okres roz­liczeniowy. Pracodawca powinien przedstawić pra­cownikom harmonogram najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczenio­wego.

Pracodawca nie musi sporządzać harmonogra­mów, gdy:

 • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,
 • pracodawca ustali w porozumieniu z pracowni­kiem czas niezbędny do wykonania powierzo­nych mu zadań (czyli przy zadaniowym syste­mie czasu pracy),
 • pracownik pracuje w ruchomym czasie pracy,
 • pracownik ma ustalony indywidualny rozkład czasu pracy.

Opracowanie harmonogramu czasu pracy jest jed­nym z obowiązków osób nadzorujących pracę pra­cowników.

Redakcja poleca produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Reklama

Przy ustalaniu harmonogramów pracodawca musi uwzględnić konieczność: zapewnienia nieprzerwa­nych dobowych i tygodniowych odpoczynków pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, zachowa­nia doby pracowniczej, wyznaczania dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę (w ciągu 6 dni po pracującej niedzieli), zapewnienia co naj­mniej 1 niedzieli wolnej raz na 4 tygodnie.

W syste­mach pracy, które dopuszczają pracę w niedziele i święta, konieczne jest uwzględnienie w harmo­nogramie minimalnej liczby dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym (w łącznym wymiarze rów­nym liczbie dni wolnych, niedziel i świąt).

Harmonogramy czasu pracy należy sporządzać w formie pisemnej lub elektronicznej (najlepiej za potwierdzeniem odbioru). Zmiany ustalonego har­monogramu powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, gdy przewidują to przepisy Kodeksu pracy bądź przepisy wewnątrzzakładowe.

Przepisy wewnątrzzakładowe dopuszczające zmiany w har­monogramie powinny wskazywać też procedurę dokonywania modyfikacji. Uzasadnieniem zmian w harmonogramie może być przyczyna niemożliwa do przewidzenia wcześniej (np. konieczność zastąpienia pracownika podczas jego choroby czy urlopu), a także wynikający z prze­pisów obowiązek zapewnienia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy (wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygo­dnia pracy) lub za pracę w niedzielę bądź w święto.

Pracodawca, ustalając rozkład czasu pracy dane­go pracownika, nie powinien planować pracy 2 razy w tej samej dobie pracowniczej. Wyjątkiem jest sto­sowanie ruchomego czasu pracy.

Do celów dowodowych warto przechowywać roz­kłady czasu pracy z ewidencjami czasu pracy przez co najmniej 3 lata (jest to okres na dochodzenie roszczeń pracowniczych).

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?