REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić harmonogram czasu pracy

Jak sporządzić harmonogram czasu pracy
Jak sporządzić harmonogram czasu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Harmonogram czasu pracy określa indywidualny rozkład czasu pracy konkretnego pracownika lub poszczególnych grup pracowników w ustalonym dla nich okresie rozliczeniowym. Kiedy pracodawca ma obowiązek sporządzać harmonogram czasu pracy oraz co musi się w nim znaleźć?

Harmonogram pracy powinien wyznaczać pracę w ramach obowiązującego pracownika wymia­ru czasu pracy. Harmonogramy pracy tworzy się z reguły na przyjęte okresy rozliczeniowe. Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawca powinien przy­gotowywać harmonogramy czasu pracy co naj­mniej na 1-miesięczne okresy rozliczeniowe. Okres, na jaki maksymalnie może być ustalony harmono­gram, określa długość okresu rozliczeniowego, np. 3 miesiące, jeżeli pracodawca przyjął taki okres roz­liczeniowy. Pracodawca powinien przedstawić pra­cownikom harmonogram najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczenio­wego.

Autopromocja

Pracodawca nie musi sporządzać harmonogra­mów, gdy:

 • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,
 • pracodawca ustali w porozumieniu z pracowni­kiem czas niezbędny do wykonania powierzo­nych mu zadań (czyli przy zadaniowym syste­mie czasu pracy),
 • pracownik pracuje w ruchomym czasie pracy,
 • pracownik ma ustalony indywidualny rozkład czasu pracy.

Opracowanie harmonogramu czasu pracy jest jed­nym z obowiązków osób nadzorujących pracę pra­cowników.

Redakcja poleca produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Przy ustalaniu harmonogramów pracodawca musi uwzględnić konieczność: zapewnienia nieprzerwa­nych dobowych i tygodniowych odpoczynków pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, zachowa­nia doby pracowniczej, wyznaczania dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę (w ciągu 6 dni po pracującej niedzieli), zapewnienia co naj­mniej 1 niedzieli wolnej raz na 4 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W syste­mach pracy, które dopuszczają pracę w niedziele i święta, konieczne jest uwzględnienie w harmo­nogramie minimalnej liczby dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym (w łącznym wymiarze rów­nym liczbie dni wolnych, niedziel i świąt).

Harmonogramy czasu pracy należy sporządzać w formie pisemnej lub elektronicznej (najlepiej za potwierdzeniem odbioru). Zmiany ustalonego har­monogramu powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, gdy przewidują to przepisy Kodeksu pracy bądź przepisy wewnątrzzakładowe.

Przepisy wewnątrzzakładowe dopuszczające zmiany w har­monogramie powinny wskazywać też procedurę dokonywania modyfikacji. Uzasadnieniem zmian w harmonogramie może być przyczyna niemożliwa do przewidzenia wcześniej (np. konieczność zastąpienia pracownika podczas jego choroby czy urlopu), a także wynikający z prze­pisów obowiązek zapewnienia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy (wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygo­dnia pracy) lub za pracę w niedzielę bądź w święto.

Pracodawca, ustalając rozkład czasu pracy dane­go pracownika, nie powinien planować pracy 2 razy w tej samej dobie pracowniczej. Wyjątkiem jest sto­sowanie ruchomego czasu pracy.

Do celów dowodowych warto przechowywać roz­kłady czasu pracy z ewidencjami czasu pracy przez co najmniej 3 lata (jest to okres na dochodzenie roszczeń pracowniczych).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  REKLAMA

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA