Okres rozliczeniowy czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
W ustalaniu okresów rozliczeniowych udział bierze zakładowa organizacja związkowa. Pracodawca może też sam wprowadzić okres rozliczeniowy (gdy w zakładzie nie działa organizacja związkowa lub nie wyraża zgody na przedłużenie okresu w równoważnym systemie czasu pracy), po uprzednim zawiadomieniu właściwego okręgowego inspektora pracy.
REKLAMA
W praktyce podstawowy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Stosowane są jednak dłuższe okresy rozliczeniowe, np. 3-miesięczny.
Co do zasady, okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy. Po zmianie przepisów Kodeksu pracy od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mogą wprowadzać (w sposób i na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy) dłuższy okres rozliczeniowy - jednak maksymalnie 12-miesięczny.
Jest to dopuszczalne (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników) w każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi albo dotyczącymi organizacji pracy. Przedłużenie okresu rozliczeniowego ustala się wówczas:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli uzgodnienie treści porozumienia nie jest możliwe ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia ją z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Kopię porozumienia w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy pracodawca musi przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia jego zawarcia.
Polecamy produkt: Prawo Pracy i ZUS
Na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc, pracodawca może sporządzić rozkład czasu pracy danego pracownika - w formie pisemnej lub elektronicznej. Na przyjęty okres rozliczeniowy pracodawca ustala obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, który jest on zobowiązany przepracować. W okresie rozliczeniowym pracodawca musi zadbać o minimalne nieprzerwane odpoczynki pracownika: dobowy (11-godzinny) i tygodniowy (35-godzinny). W systemie równoważnego czasu pracy (jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją) dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
REKLAMA
W szczególnie uzasadnionych przypadkach taki okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych - nie więcej niż do 4 miesięcy. W przypadku pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych pracodawca może stosować system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Przy pracy w ruchu ciągłym może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.
W przyjętym okresie rozliczeniowym (w każdym systemie czasu pracy) obejmującym pracę w niedziele i święta pracodawca musi zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego pracodawca powinien rozliczyć się z pracownikiem z konieczności udzielenia dnia wolnego (za pracę w godzinach nadliczbowych lub dniu wolnym od pracy: za niedzielę, święto lub za pracę w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy).
Przyjęty okres rozliczeniowy służy także ustaleniu faktu świadczenia pracy w nocy. Pracownikiem pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat