Dni wolne dla pracowników w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.), pracownikom przysługuje 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Są to dni:
• 1 stycznia - Nowy Rok (w 2013 roku przypada we wtorek)
• 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
• 31 marca - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
• 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
• 1 maja - Święto Państwowe (środa),
• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek),
• 19 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
• 30 maja - dzień Bożego Ciała (czwartek),
• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
• 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek),
• 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
• 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
REKLAMA
Urlopy w 2013 roku
Tak jak w latach ubiegłych, pracownicy zapewne będą chcieli skorzystać z tzw. wolnych weekendów. W jakie dni możemy spodziewać się wniosków urlopowych?
Zdecydowanie najlepsza dla pracowników sytuacja szykuje się w maju. Dni świąteczne 1 i 3 maja przypadają bowiem w poniedziałek i środę. Chętni na odpoczynek mogą zatem wygospodarować sobie łącznie nawet 9 dni wolnego. Wystarczy postarać się o urlop 29 kwietnia (poniedziałek), 30 kwietnia (wtorek) oraz 2 maja (czwartek). Majówka potrwa wówczas od 27 kwietnia do 5 maja.
2013 rok to również długie bożonarodzeniowe świętowanie. Dni 25 i 26 grudnia to odpowiednio środa i czwartek. Wiele zapewne będzie osób, które będą chciały wykorzystać dzień urlopu w piątek 27 grudnia. Przy wzięciu zaś wolnego 27, 30 i 31 grudnia pracownicy mogą liczyć na dłuższą przerwę, trwającą od 25 grudnia (środa) do 1 stycznia (środa). Wielbiciele dłuższego zimowego wypoczynku mogą postarać się o dni wolne dodatkowo 23 i 24 grudnia (poniedziałek i wtorek). Taka kombinacja oznacza, że przy wzięciu urlopu na pięć dni, pracownik otrzyma 12 kolejnych dni wolnych od pracy - od 21 grudnia do 1 stycznia.
Możliwość wydłużenia czasu wolnego do czterech dni pracownicy będą mieli przy okazji Bożego Ciała, przypadającego 30 maja (tradycyjnie w czwartek) oraz 15 sierpnia (w 2013 roku to również czwartek).
Warto pamiętać, iż zaległe urlopy wypoczynkowe należy wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Czas pracy
Dni świąteczne mają wpływ na wymiar czasu pracy. Jak stanowi Kodeks pracy, o osiem godzin obniża wymiar czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
REKLAMA
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.
Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.
Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat