REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Wioleta Matela
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.), pracownikom przysługuje 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Są to dni:
• 1 stycznia - Nowy Rok (w 2013 roku przypada we wtorek)
• 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
• 31 marca - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
• 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
• 1 maja - Święto Państwowe (środa),
• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek),
• 19 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
• 30 maja - dzień Bożego Ciała (czwartek),
• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
• 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek),
• 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
• 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

REKLAMA

Autopromocja

Urlopy w 2013 roku

Tak jak w latach ubiegłych, pracownicy zapewne będą chcieli skorzystać z tzw. wolnych weekendów. W jakie dni możemy spodziewać się wniosków urlopowych?

Zdecydowanie najlepsza dla pracowników sytuacja szykuje się w maju. Dni świąteczne 1 i 3 maja przypadają bowiem w poniedziałek i środę. Chętni na odpoczynek mogą zatem wygospodarować sobie łącznie nawet 9 dni wolnego. Wystarczy postarać się o urlop 29 kwietnia (poniedziałek), 30 kwietnia (wtorek) oraz 2 maja (czwartek). Majówka potrwa wówczas od 27 kwietnia do 5 maja.

2013 rok to również długie bożonarodzeniowe świętowanie. Dni 25 i 26 grudnia to odpowiednio środa i czwartek. Wiele zapewne będzie osób, które będą chciały wykorzystać dzień urlopu w piątek 27 grudnia. Przy wzięciu zaś wolnego 27, 30 i 31 grudnia pracownicy mogą liczyć na dłuższą przerwę, trwającą od 25 grudnia (środa) do 1 stycznia (środa). Wielbiciele dłuższego zimowego wypoczynku mogą postarać się o dni wolne dodatkowo 23 i 24 grudnia (poniedziałek i wtorek). Taka kombinacja oznacza, że przy wzięciu urlopu na pięć dni, pracownik otrzyma 12 kolejnych dni wolnych od pracy - od 21 grudnia do 1 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wydłużenia czasu wolnego do czterech dni pracownicy będą mieli przy okazji Bożego Ciała, przypadającego 30 maja (tradycyjnie w czwartek) oraz 15 sierpnia (w 2013 roku to również czwartek).

Warto pamiętać, iż zaległe urlopy wypoczynkowe należy wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Czas pracy

Dni świąteczne mają wpływ na wymiar czasu pracy. Jak stanowi Kodeks pracy, o osiem godzin obniża wymiar czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

REKLAMA

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.

Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.

Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA