REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Wioleta Matela
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.), pracownikom przysługuje 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Są to dni:
• 1 stycznia - Nowy Rok (w 2013 roku przypada we wtorek)
• 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
• 31 marca - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
• 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
• 1 maja - Święto Państwowe (środa),
• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek),
• 19 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
• 30 maja - dzień Bożego Ciała (czwartek),
• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
• 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek),
• 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
• 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

Autopromocja

Urlopy w 2013 roku

Tak jak w latach ubiegłych, pracownicy zapewne będą chcieli skorzystać z tzw. wolnych weekendów. W jakie dni możemy spodziewać się wniosków urlopowych?

Zdecydowanie najlepsza dla pracowników sytuacja szykuje się w maju. Dni świąteczne 1 i 3 maja przypadają bowiem w poniedziałek i środę. Chętni na odpoczynek mogą zatem wygospodarować sobie łącznie nawet 9 dni wolnego. Wystarczy postarać się o urlop 29 kwietnia (poniedziałek), 30 kwietnia (wtorek) oraz 2 maja (czwartek). Majówka potrwa wówczas od 27 kwietnia do 5 maja.

2013 rok to również długie bożonarodzeniowe świętowanie. Dni 25 i 26 grudnia to odpowiednio środa i czwartek. Wiele zapewne będzie osób, które będą chciały wykorzystać dzień urlopu w piątek 27 grudnia. Przy wzięciu zaś wolnego 27, 30 i 31 grudnia pracownicy mogą liczyć na dłuższą przerwę, trwającą od 25 grudnia (środa) do 1 stycznia (środa). Wielbiciele dłuższego zimowego wypoczynku mogą postarać się o dni wolne dodatkowo 23 i 24 grudnia (poniedziałek i wtorek). Taka kombinacja oznacza, że przy wzięciu urlopu na pięć dni, pracownik otrzyma 12 kolejnych dni wolnych od pracy - od 21 grudnia do 1 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wydłużenia czasu wolnego do czterech dni pracownicy będą mieli przy okazji Bożego Ciała, przypadającego 30 maja (tradycyjnie w czwartek) oraz 15 sierpnia (w 2013 roku to również czwartek).

Warto pamiętać, iż zaległe urlopy wypoczynkowe należy wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Czas pracy

Dni świąteczne mają wpływ na wymiar czasu pracy. Jak stanowi Kodeks pracy, o osiem godzin obniża wymiar czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.

Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.

Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA