reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.

Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.

Zmiany w urlopach wypoczynkowych, nowa norma czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, większe kary za zatrudnianie cudzoziemców i wreszcie powrót do zasad liczenia czasu pracy z 2010 r. – to najważniejsze ze zmian w prawie pracy w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje tzw. pierwsza ustawa deregulacyjna. Najważniejsze zmiany, jakie zostały nią wprowadzone, dotyczą zmian w urlopach wypoczynkowych i wydawaniu zaświadczeń ZUS RMUA.

Zaległe urlopy

Od 2012 r. włącznie pracownicy mają więcej czasu na wykorzystanie urlopów wypoczynkowych. Urlopu zaległego należy udzielić do końca III (a nie I) kwartału kolejnego roku, czyli do 30 września (art. 168 k.p.). Udzielenie go w terminie późniejszym, nawet na wniosek pracownika, jest niezgodne z prawem i naraża pracodawcę na ewentualne konsekwencje.

Nowe zasady stosuje się do zaległych urlopów za 2011 r. (i następnych).

WAŻNE!

Pracodawca może wymusić na pracowniku wykorzystanie zaległego urlopu. Dzieje się tak dlatego, że to pracodawca, a nie pracownik będzie ponosił skutki nieudzielenia urlopu w terminie.

Zasady wydawania ZUS RMUA

Ustawa deregulacyjna wprowadziła jeszcze jedną istotną dla pracodawców zmianę. Zgodnie z ustawą pracodawcy nie muszą już co miesiąc sporządzać informacji ZUS RMUA. Obecnie wystarczy przekazać pracownikowi taki dokument, w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do 28 lutego roku następnego na piśmie lub za zgodą podwładnego w formie dokumentu elektronicznego. Niemniej jednak wciąż pracownicy mogą poprosić o takie zaświadczenie, nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni.

Norma czasu pracy pracowników niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2012 r. pracownik niepełnosprawny w stopniu znacznym i umiarkowanym pracuje co do zasady przez 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik, który chce pracować w obniżonej normie (7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo), musi przedstawić pracodawcy stosowne zaświadczenie.

Dokument taki wystawia lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. W związku z tym pracownik niepełnosprawny, który chce pracować krócej, powinien złożyć wniosek do pracodawcy o skierowanie go do lekarza medycyny pracy na badanie (pracodawca nie może odmówić skierowania na takie badanie). Może także dostarczyć zaświadczenie od lekarza prywatnego, a pracodawca może takie zaświadczenie zaakceptować lub skierować pracownika do lekarza medycyny pracy.

Czas pracy kierowców

Od stycznia 2012 r. obowiązują także nowe przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy kierowców. Obecnie do celów ustalania czasu pracy porą nocną dla kierowcy będą 4 wybrane godziny między 0.00 a 7.00.

Dla kierowców można także wprowadzać indywidualne rozkłady czasu pracy, gdzie naruszenie doby pracowniczej nie będzie powodowało nadgodzin. Aby jednak tak się stało, pracodawca musi dojść do porozumienia z zakładową organizacją związkową. Jeżeli taka nie działa w zakładzie pracy, to należy osiągnąć porozumienie z przedstawicielami pracowników.

Istotną zmianą było także wprowadzenie zapisu, że w przypadku zastosowania systemu równoważnego, wszystkim kierowcom bez wyjątku można przedłużyć czas pracy maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przed tą zmianą inna przedłużona norma dotyczyła kierowców w transporcie drogowym, a inna pozostałych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama