reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Należy uznać, że takie ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym jest dozwolone pod warunkiem, że wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji albo miejsca wykonywania pracy. Może być ono także uzasadnione przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

System zadaniowego czasu pracy jest jedynym systemem, w którym to pracownik, a nie pracodawca jest uprawniony do ustalania rozkładu czasu pracy, czyli konkretnych dni i godzin pracy. Jednak już same warunki uprawniające do stosowania tego systemu, czyli rodzaj pracy, jej organizacja i miejsce wykonywania pracy, mogą w praktyce ograniczać rozkład czasu pracy pracownika w tygodniu lub w pewnych porach poszczególnych dni.

PRZYKŁAD

Pracownik będący przedstawicielem handlowym jest zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy. Jego praca polega na sprzedaży artykułów chemicznych, co wymaga współpracy z działami administracyjnymi firm, których pracownicy pracują tylko od poniedziałku do piątku. Zatem praca przedstawiciela handlowego polegająca na odwiedzaniu klientów jest w praktyce wykonywana tylko w te dni. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca ograniczył pracownikowi wykonywanie pracy w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli wynika to z przyczyn obiektywnych, to dni i godziny pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowego czasu pracy mogą być ograniczone z góry przez pracodawcę. Dotyczy to przypadków, gdy praca pracownika poza określonymi dniami i godzinami jest bezprzedmiotowa.

WAŻNE!

Dni i godziny pracy pracownika w systemie zadaniowym mogą być ograniczone przez pracodawcę do określonego przedziału czasu z przyczyn obiektywnych.

Jednak ewentualne ograniczenia w zakresie wykonywania pracy przez pracownika w ramach zadaniowego systemu czasu pracy wprowadzone przez pracodawcę nie mogą nadmiernie, tj. bez obiektywnych przyczyn, pozbawiać pracownika wyboru dni i godzin pracy. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, że to przede wszystkim pracodawca decydowałby o rozkładzie czasu pracy pracownika, a swoboda pracownika w tym zakresie byłaby jedynie marginalna.

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może ograniczyć godzin i dni pracy w systemie zadaniowym w taki sposób, że nadmiernie pozbawi pracownika ich wyboru.

Innym powodem ograniczenia pracownikom swobody w ustalaniu rozkładu czasu pracy w systemie zadaniowym może być przestrzeganie przepisów o czasie pracy (za co jest odpowiedzialny pracodawca). W systemie zadaniowego czasu pracy pracowników obowiązują bowiem te same przepisy o czasie pracy, co pozostałych pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama