| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Należy uznać, że takie ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym jest dozwolone pod warunkiem, że wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji albo miejsca wykonywania pracy. Może być ono także uzasadnione przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

System zadaniowego czasu pracy jest jedynym systemem, w którym to pracownik, a nie pracodawca jest uprawniony do ustalania rozkładu czasu pracy, czyli konkretnych dni i godzin pracy. Jednak już same warunki uprawniające do stosowania tego systemu, czyli rodzaj pracy, jej organizacja i miejsce wykonywania pracy, mogą w praktyce ograniczać rozkład czasu pracy pracownika w tygodniu lub w pewnych porach poszczególnych dni.

PRZYKŁAD

Pracownik będący przedstawicielem handlowym jest zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy. Jego praca polega na sprzedaży artykułów chemicznych, co wymaga współpracy z działami administracyjnymi firm, których pracownicy pracują tylko od poniedziałku do piątku. Zatem praca przedstawiciela handlowego polegająca na odwiedzaniu klientów jest w praktyce wykonywana tylko w te dni. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca ograniczył pracownikowi wykonywanie pracy w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli wynika to z przyczyn obiektywnych, to dni i godziny pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowego czasu pracy mogą być ograniczone z góry przez pracodawcę. Dotyczy to przypadków, gdy praca pracownika poza określonymi dniami i godzinami jest bezprzedmiotowa.

WAŻNE!

Dni i godziny pracy pracownika w systemie zadaniowym mogą być ograniczone przez pracodawcę do określonego przedziału czasu z przyczyn obiektywnych.

Jednak ewentualne ograniczenia w zakresie wykonywania pracy przez pracownika w ramach zadaniowego systemu czasu pracy wprowadzone przez pracodawcę nie mogą nadmiernie, tj. bez obiektywnych przyczyn, pozbawiać pracownika wyboru dni i godzin pracy. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, że to przede wszystkim pracodawca decydowałby o rozkładzie czasu pracy pracownika, a swoboda pracownika w tym zakresie byłaby jedynie marginalna.

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może ograniczyć godzin i dni pracy w systemie zadaniowym w taki sposób, że nadmiernie pozbawi pracownika ich wyboru.

Innym powodem ograniczenia pracownikom swobody w ustalaniu rozkładu czasu pracy w systemie zadaniowym może być przestrzeganie przepisów o czasie pracy (za co jest odpowiedzialny pracodawca). W systemie zadaniowego czasu pracy pracowników obowiązują bowiem te same przepisy o czasie pracy, co pozostałych pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK