Kategorie

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Bożena Lenart
Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Należy uznać, że takie ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym jest dozwolone pod warunkiem, że wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji albo miejsca wykonywania pracy. Może być ono także uzasadnione przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

System zadaniowego czasu pracy jest jedynym systemem, w którym to pracownik, a nie pracodawca jest uprawniony do ustalania rozkładu czasu pracy, czyli konkretnych dni i godzin pracy. Jednak już same warunki uprawniające do stosowania tego systemu, czyli rodzaj pracy, jej organizacja i miejsce wykonywania pracy, mogą w praktyce ograniczać rozkład czasu pracy pracownika w tygodniu lub w pewnych porach poszczególnych dni.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik będący przedstawicielem handlowym jest zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy. Jego praca polega na sprzedaży artykułów chemicznych, co wymaga współpracy z działami administracyjnymi firm, których pracownicy pracują tylko od poniedziałku do piątku. Zatem praca przedstawiciela handlowego polegająca na odwiedzaniu klientów jest w praktyce wykonywana tylko w te dni. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca ograniczył pracownikowi wykonywanie pracy w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli wynika to z przyczyn obiektywnych, to dni i godziny pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowego czasu pracy mogą być ograniczone z góry przez pracodawcę. Dotyczy to przypadków, gdy praca pracownika poza określonymi dniami i godzinami jest bezprzedmiotowa.

WAŻNE!

Dni i godziny pracy pracownika w systemie zadaniowym mogą być ograniczone przez pracodawcę do określonego przedziału czasu z przyczyn obiektywnych.

Jednak ewentualne ograniczenia w zakresie wykonywania pracy przez pracownika w ramach zadaniowego systemu czasu pracy wprowadzone przez pracodawcę nie mogą nadmiernie, tj. bez obiektywnych przyczyn, pozbawiać pracownika wyboru dni i godzin pracy. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, że to przede wszystkim pracodawca decydowałby o rozkładzie czasu pracy pracownika, a swoboda pracownika w tym zakresie byłaby jedynie marginalna.

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może ograniczyć godzin i dni pracy w systemie zadaniowym w taki sposób, że nadmiernie pozbawi pracownika ich wyboru.

Innym powodem ograniczenia pracownikom swobody w ustalaniu rozkładu czasu pracy w systemie zadaniowym może być przestrzeganie przepisów o czasie pracy (za co jest odpowiedzialny pracodawca). W systemie zadaniowego czasu pracy pracowników obowiązują bowiem te same przepisy o czasie pracy, co pozostałych pracowników.


Są to w szczególności przepisy określające:

 • wymiar czasu pracy,
 • przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy,
 • prawo pracownika do minimum 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i minimum 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego,
 • dopuszczalność pracy w niedziele i święta.

Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenia w zakresie stosowania czasu pracy mogą więc mieć na celu wyegzekwowanie od pracowników przestrzegania tych przepisów przy kształtowaniu swojego rozkładu czasu pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownikom pracującym w systemie zadaniowym pracodawca wskazał, że mogą pracować tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00. Takie ograniczenie wynikało z tego, że pracownicy sami ustalali rozkład czasu pracy w sposób naruszający przepisy o czasie pracy. Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenie dotyczące dni pracy zapewni pracownikom wymagany przepisami odpoczynek dobowy i tygodniowy,5-dniowy tydzień pracy i niewykonywanie pracy w niedziele i święta. Takie ograniczenie godzin i dni pracy w systemie zadaniowym jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracownicy sami będą decydowali, czy w danym dniu będą świadczyć pracę i w jakim wymiarze.

Jeżeli chcieliby Państwo usprawiedliwić wskazane w pytaniu ograniczenia w rozkładzie czasu pracy pracowników nie rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy, ale koniecznością zapewnienia przestrzegania przepisów o czasie pracy, to ze względu na wymagany przepisami 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy warto rozważyć, czy nie rozszerzyć dopuszczalnych dobowych granic pracy do 13 godzin na dobę (np. praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 albo w godz. od 8.00 do 21.00).

Ograniczenia dotyczące godzin i dni pracy w systemie zadaniowym mogą Państwo wprowadzić w przepisach, w których jest u Państwa uregulowane stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy.

Systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza się w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy, a jeżeli pracodawca nie ma takich aktów wewnątrzzakładowych, to takich ustaleń dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy).

Przykładowy zapis w regulaminie pracy dotyczący ograniczenia godzin i dni pracy w systemie zadaniowym

Pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych obowiązuje zadaniowy system czasu pracy. Ze względu na to, że przedstawiciele handlowi współpracują z pracownikami administracyjnymi, swoją pracę powinni wykonywać w przedziale czasowym od godz. 8.00 do godz. 20.00 od poniedziałku do piątku (przy zachowaniu ogólnie obowiązującej 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej czasu pracy oraz obowiązującego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy.

Należy przypomnieć, że system zadaniowego czasu pracy może być stosowany przede wszystkim wówczas, gdy:

 • rodzaj pracy i jej organizacja powodują, że jest ona wykonywana poza zakładem pracy lub poza normalnymi godzinami funkcjonowania zakładu pracy,
 • zapotrzebowanie na pracę zależy od zmiennych okoliczności,
 • kontrola i ewidencja czasu pracy pracowników jest w praktyce niemożliwa lub znacznie utrudniona.

System zadaniowego czasu pracy nie może być zatem stosowany w przypadkach, gdy pracownik przez cały czas świadczenia pracy pozostaje w zakładzie pracy, wykonując czynności pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.


WAŻNE!

Nie można stosować systemu zadaniowego, jeżeli pracownik przez cały czas pozostaje pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.

W systemie zadaniowego czasu pracy to pracownik decyduje, czy w danym dniu będzie świadczył pracę i w jakim wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracowników do wykonywania pracy wyłącznie w siedzibie zakładu pracy. W regulaminie pracy pracodawca ustalił, że pracownicy pracują w zadaniowym systemie czasu pracy i mogą sobie wybrać godziny pracy np. w ramach rozkładu czasu pracy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00 tak, aby wypracować obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ przy takim sposobie funkcjonowania firmy nie może wprowadzić systemu zadaniowego czasu pracy.

W systemie zadaniowym pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonywania powierzonych zadań, mając na względzie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy (a nie konkretny bądź ramowy rozkład czasu pracy).

Podstawa prawna:

 • art. 129–133, art. 140, art. 150, art. 15110, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?