REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekształcać kulturę firmy zgodnie z wyznawanymi wartościami

Jacek Jakubowski

REKLAMA

PROBLEM Nowy prezes naszej firmy zaczął wprowadzać niespotykane dotąd u nas obyczaje. Na początek zaprosił wszystkich menedżerów i zaczął rozmowę od pytania o wyznawane przez nich wartości. W spółce nigdy o tym nie rozmawialiśmy, więc zaskoczenie było duże. Kilka osób poczuło się nawet zagrożonych - kojarzyło się to im z próbami indoktrynacji, pustymi hasłami na ścianach albo znanymi z gazet praktykami manipulacji. Inni z kolei zaczęli w tym postrzegać rodzaj podlizywania się obecnej władzy. Czy rzeczywiście tak należy interpretować zachętę prezesa do rozmawiania na ten temat?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Często takie rozpoczynanie rozmów zaskakuje pracowników. Niektórzy z nich przeżywają prawdziwy szok kulturowy - gdyż otwarte mówienie o wartościach może być początkiem przekształcania kultury organizacji.

Celowo używam tu sformułowania przekształcania, a nie budowania. W każdej firmie jest przecież jakaś kultura. Ceniona jest np. punktualność, albo - szczególnie - kreatywność. W codziennej praktyce pracownicy odzywają się do siebie przyjaźnie lub odburkują coś pod nosem. Menedżerowie rozmawiają z podwładnymi, albo ograniczają się do wydawania poleceń i zwracania uwagi na niewłaściwe zachowania.

Wartości są zatem obecne na co dzień w naszych zachowaniach. Można o nich nie rozmawiać, można nawet tego sobie nie uświadamiać, ale to właśnie na ich podstawie budujemy światopogląd, formułujemy zadania, organizujemy codzienne życie.

Sztuka życia zgodnie z wartościami i tworzenia właściwych relacji międzyludzkich od zawsze była bardzo trudna. Ludzkie słabości, namiętności, zaburzenia emocjonalne, a także stereotypy, w myśl których biznes jest miejscem bezwzględnej walki wszystkich ze wszystkimi, blokują kształtowanie organizacji uczących się, tkanie tak ważnej dla nowoczesnej działalności sieci współpracy. O tym pisze Peter M. Senge: Zaczynający pracę w biznesie bystrzy, dobrze wykształceni, bardzo energiczni ludzie są pełni energii i pragnienia dokonywania zmian. Około trzydziestki nieliczni z nich szybko wspinają się po kolejnych szczeblach kariery, a pozostali po prostu tkwią w firmie, interesując się jedynie tym, co będą robić podczas weekendu. Gdzieś się ulatnia ich zaangażowanie, poczucie misji i zapał, z którymi zaczynali swoje kariery. Organizacja otrzymuje bardzo niewiele z ich energii, prawie nic z ich ducha ("Piąta dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się").

Firmy wydają krocie pieniędzy na różnego typu szkolenia, wewnętrzne programy mające wypracowywać i wdrażać firmowe wartości. Menedżerowie uczą się budować zespoły, przeprowadzać motywujące rozmowy, sprzedawcy koncentrują się na komunikacji, wsłuchaniu się w rzeczywiste potrzeby klienta. Czasami daje to znakomite efekty, a niekiedy marne. Dlatego podoba mi się ten nowy szef. Podoba, bo zaczyna swoje zarządzanie firmą od rozmowy ze współpracownikami. A rozmowa oznacza zainteresowanie poglądami innych osób, słuchanie tego, co mają do powiedzenia. Dzięki niej budujemy wzajemny szacunek.

Rozmowa może być z miejsca zabita, jeżeli z góry założy się chęć manipulacji, indoktrynacji, czy inne niejasne motywacje. Łatwo uruchomić wtedy mechanizm samosprawdzającej się przepowiedni, bo tego rodzaju reakcja może wzbudzić w nowym prezesie niechęć i zupełnie uzasadnioną złość. I z dobrego początku rozkręci się koło wzajemnych oskarżeń, a winni całego zamieszania malkontenci będą mogli wygłosić swoją ulubioną, wszystko wyjaśniającą formułkę: a nie mówiłem...

Jacek Jakubowski

Autor jest współwłaścicielem firmy Grupa TROP; jest przewodniczącym Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Kontakt: jac.jakubowski@grupatrop.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

REKLAMA